Kto ich pozná, šetrí čas aj peniaze: 7 trikov, s ktorými bude vaša kúpeľňa žiariť čistotu vo dne v noci!

Kúpeľňa je miesto, ktoré nám dáva pri upratovaní zabrať hádam najviac – zaschnuté kvapky, lesklé plochy, vodný kameň, hrdza a baktérie. Poradíme vám 7 jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu udržať kúpeľňu v perfektnom stave a to bez nákladných čistiacich prostriedkov.

как быстро очистить ванну в домашних условиях

Biela vaňa

как чистить ванну в домашних условиях

Máte smaltovanú vaňu a na niektorých miestach je zažltnutá? Doprajte jej bieliaci kúpeľ, ktorý zničí nielen žlté škvrny, ale aj baktérie a špinu. Do 4 litrov vody primiešajte ½ šálky octu, ½ šálky alkoholu a ¼ pohára sódy bikarbóny. Vaňu upchajte, a zmes vylejte do nej. Poriadne ju vydrhnite a neoplachujte najbližších 15 minút. Potom vaňu vypustite a všetko zmyte studenou vodou.

Hlavica na sprche

как очистить чугунную ванну в домашних условиях

Veľmi tvrdá je na Slovensku takmer všade a ak ju máte aj vy, potom určite viete, ako rýchlo a ľahko sa upchá všetko vrátane sprchovej hlavice. Po niekoľkých týždňoch začne voda tiecť z hlavice kade tade. Vyblokujte vodný kameň obyčajným octom. Otvorte batériu a časť s upchatými tryskami namočte na noc do misky s octom.

Zrkadlo bez šmúhкак очистить старую ванну в домашних условиях

Staršie zrkadlá niekedy potrebujú poriadnu renováciu. Ak ste majiteľmi postaršieho kúsku aj vy, nevyhadzujte ho len preto, že niektoré veci z neho nejdú zmyť. Pôjdu, len na to treba ten správny roztok. Použite zmes peroxidu vodíka a sódy bikarbóny. V rukaviciach vyčistite zrkadlo špongiou a potom opláchnite. Pena na holenie zo zrkadla účinne odstráni zahmlené fľaky.

Dokonale čistý záchod

как очистить ванну в домашних условиях содой
Usadeného vodného kameňa v záhyboch toalety sa zbavíte jednoducho tak, že v octe namočíte papierové obrúsky a natlačíte do záhybov misy. Nechajte pôsobiť cez noc a po vodnom kameni nebude ani stopy a to aj na miestach, kam by ste sa inak nemali šanci dostať. 

Na celkovú dezinfekciu toalety si pripravte si roztok, toaletu vydezinfikuje ako nič na svete. 10 ml teplej vody zmiešajte s 3 g hydroxidu sodného a 2 ml citrónovej šťavy. Všetko spolu premiešajte a dajte do fľaše s rozstrekovačom. Postriekajte okraje misy a nechajte ho pôsobiť 2 hodiny. Potom celú toaletu ešte vydrhnite záchodovou kefou a spláchnite. Zbavíte sa tak fľakov, kruhov, ale aj šmúh, ktoré nejdú inak umyť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Dokonale čistá WC kefa

последовательность уборки ванной комнаты

Kúpiť si novú WC kefu síce nie je drahá záležitosť, ale prečo by ste to robili, ak je tá vaša pevná, slúži vám ako má, ibaže je vekom sfarbená? WC kefa bude opäť biela, ak ju vykúpete v roztoku z trochy koncentrovaného čistiaceho prostriedku, ½ šálky sódy bikarbóny, 2 čajových lyžičiek soli a ¼ šálky octu. To všetko zalejte ½ litrom vriacej vody a kefu v takomto bieliacom kúpeli nechajte oddychovať asi hodinu. Odporúčame kúpeľ realizovať vo vedre, alebo v lavóri.

Zatočte s hrdzou

Hrdza je prekliatie každej kúpeľne – vďaka vlhkosti s ňou bojujeme pomerne často. Nedá sa jej zbaviť a je nekonečne škaredá. Možno ste však nevedeli, že ak hrdzavé miesto poriadne posypete kuchynskou soľou a na ňu ešte nakvapkáte trochu citrónovej šťavy, zmizne ako gáfor. Účinok je taký, že kým citrónová šťava soľ trochu rozpustí, tá začne absorbovať hrdzu sama a akoby ju pohltí. Večer teda hrdzu zasypte a ráno opláchnite.

Škvrny na strope

уборка в ванной комнате

Ľudia žijúci v panelových bytoch s pôvodnými sprchami vedia, o čo je reč. Naplňte vedro vodou a octom v pomere 1:1 a mopom prejdite kúty a strop. Po žltých fľakoch neostane nič.