Toto využijete počas celej sezóny: 7 zaručených tipov, ako v obchode rozoznať najlepší melón!

Nepríjemné prekvapenia po rozkrojení melónu nám dokážu poriadne pokaziť náladu. Našťastie, existujú triky, ako zrelý a sladký melón rozpoznať aj zvonku, aj keď je vcelku. Držte sa týchto typov a vyberiete si správne:

Melón je jedným z najobľúbenejších letných plodov. Kedže naň čakáme takmer celý rok, chceme si ho vychutnať čo najlepšie. Nepríjemné prekvapenia po rozkrojení nám dokážu poriadne pokaziť náladu, našťastie, existujú triky, ako zrelý a sladký melón rozpoznať aj zvonku, aj keď je vcelku. Držte sa týchto typov a vyberiete si správne:

Príliš veľké melóny

Obrovské melóny často nie sú najlepšou voľbou. Pri ich pestovaní sa používajú hnojivá a prípravky umelo podorujúce rast. Bohužiaľ, na úkor kvality a chuti ovocia. Takéto plody sú často celkom bez chuti.

Žltá škvrna

How-To-Choose-The-Sweetest-Watermelon-1

Melón by mal mať na jednej strane žltú škvrnu. Nejde o žiadnu vadu, táto škvrna je plochou na ktorej melón ležal na zemi počas zrenia. Čím tmavšia a väčšia je, tým lepšie. Znamená to, že ovocie malo čas dozrieť a nebolo odtrhnuté príliš skoro. Ak má  škvrna nevýraznú farbu alebo je malá (prípadne celkom chýba) ovocie bolo odtrhnuté príliš skoro a nebude zrelé.

Dievčatá sú sladšie

Vedeli ste, že aj melóny môžeme rozdeliť podľa pohlavia? Melóny sa dajú rozlišovať podľa pohlavia. „Chlapci“ sú mierne predĺžený  a väčší. A „dievčatá“ – menšie, sploštené a ich zrnká sú malé. „Dámy“ – sú chutnejšie a sladšie.

Váha

Melón obsahuje viac ako 90% vody. Zrelé ovocie by podľa skúseného pestovateľa malo byť ťažšie ako vyzerá. Ak si nie ste istý vezmite dva melóny približne rovnako veľké – ten ťažší bude sladší!

Zvuk

Zaklopte na kôru melónu, je to jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je ovocie zrelé. Zrelý melón krásne rezonuje (spieva), ak znie duto – ako prázdny sud, s najväčšou pravdepodobnosťou je už prezretý. Ak nepočujete žiadnu odozvu, melón je nezrelý. Keď melón hore a dolu (po osi) trochu stlačíte, jemne zapraská.

Farba

Zrelé melóny sú tmavo zelené a matné. Lesklé melóny nie dostatočne zrelé.

Stonka

1

Ak je stále na ovocí, nemala by byť zelená, ale mala by byť suchá, žltá až hnedastá. Ak na ovocí nie je, miesto stopky by malo byť vyschnuté a tvrdé.

Vôňa

Melónová kôra by mala mať charakteristickú sviežu vôňu. Ak necítite nič, melón bol pravdepodobne vypestovaný príliš rýchlo s významnou asistenciou chemikálií. To sa samozrejme odrazí aj na jeho chuti.

zdroj: healthyfoodteam

Dnes najobľúbenejšie