7 tipov ako vyhnať pavúky z vášho bytu

Vyžente pavúky zo svojich bytov a zabráňte tomu, aby sa vrátili. Poradíme vám ako!

Osemnohí nepozvaní hostia často nachádzajú pohodlné útočisko práve v našich bytoch. Deliť sa s nimi o životný priestor však nie je ničím príjemným, predovšetkým pokiaľ trpíme strachom z pavúkov – arachnofóbiou. Ako si držať pavúky čo najďalej od našich bytov a zabrániť ich opakovaným návratom?

Udržujte čistotu

Pravidelné upratovanie je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako odradiť pavúky od pobytu u vás doma. Prach, špina a chumáče nečistôt na podlahe sú ideálnymi miestami na ukrytie vaječných vakov plných pavúčich mláďat. Ak ich odstránite, pavúky toto územie automaticky opustia, pretože to pre ne viac nebude bezpečným miestom pre príchod potomstva. Veľmi pravdepodobne váš byt v tichosti opustia.

Udržujte čistotu

Pravidelné upratovanie je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako odradiť pavúky od pobytu u vás doma. Prach, špina a chumáče nečistôt na podlahe sú ideálnymi miestami na ukrytie vaječných vakov plných pavúčich mláďat. Ak ich odstránite, pavúky toto územie automaticky opustia, pretože to pre ne viac nebude bezpečným miestom pre príchod potomstva. Veľmi pravdepododobne váš byt v tichosti opustia.

Rozhodne nezabúdajte ani na tmavé zákutia, štrbiny medzi nábytkom či priestor za gaučom alebo posteľou. Dôležitou oblasťou je tiež správne uchovávanie potravín, vďaka ktorému sa zbavíte nielen pavúkov, ale aj ďalších nechcených podnájomníkov. Používajte hermeticky uzvatvárateľné nádoby namiesto papierových obalov.

Pozor na medzery

Trhliny, menšie otvory a medzery v podlahe, na oknách alebo dverách. To sú miesta, cez ktoré pavúky najčastejšie získavajú prístup do našich domovov. Ak sú medzery dostatočne utesnené, pavúky sa do domovov nedostanú a budú hľadať iné útočisko. Najproblematickejšie býva ustráženie okien, pretože keď ich otvoríte za účelom vetrania, živočíchy v okolí zacítia teplo vychádzajúce z bytu a pokúsia sa dostať dnu. Používajte preto jemné sieťky s dobrým tesnením.

Dôverujte domácim miláčikom

Psy a mačky majú prirodzený inštinkt prenasledovať a chytiť takmer všetko, čo sa vo vašom domove mihne. Bežiaci pavúk je pre nich perfektným cieľom a vďačným objektom záujmu. Pavúky sa veľkých predátorov boja a keď zistia, že práve oni strážia váš domov, stiahnu sa a toto územie opustia. Takéto miesto totiž pre ne nie je perspektívne pre počatie pavúčej rodiny.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zhasnite

Platí jednoduché pravidlo – čim viac svetla, tým viac pavúkov. Nikdy preto nevetrajte pri zapnutom svetle. Je to totiž najjednoduchší spôsob, ako prilákať pavúky, nočné motýle a iný hmyz, ktorý sa vám rýchlosťou blesku nasťahujú do vnútra. Okrem toho pavúky láka množstvo mušiek, ktoré svetlo do vášho bytu priláka a ak nejdú za svetlom, potrava ich dnu spoľahlivo priláka. Týmto problémom jednoducho predídete, ak budete svetlo počas vetrania preventívne vypínať.

Šupku z citrusov nevyhadzujte

Spomedzi všetkých citrusov dokáže najúčinnejšie odpudzovať pavúky citrón a liemtka. Rovnako účinná je tiež kombinácia citrusovej kôry s mätou. Pavúky totiž nenávidia arómu citrusov a čo je dôležité, zacítia ju už zďaleka a miestu sa oblúkom vyhnú. Umiestnite citrónovú alebo limetkovú šupku na okenné parapety, do kútov alebo jednoducho na miesta, na ktorých ste sa s pavúkmi vo vašom byte stretli. Šupky vymieňajte každé 3-4 dni, pretože keď budú vysychať, strácajú svoju účinnosť.

Vyrobte si domáci prostriedok proti pavúkom

Stačí, ak zmiešate 15 kvapiek esenciálneho mätového oleja s vodou, tekutinu nalejete do fľaše s rozprašovačom a nanesiete ju okolo okien a dverí. Ako sme už spomínali, pavúkom vôňa mäty prekáža a zatiaľ čo vo vašom domove bude príjemne rozvoniavať vôňa mäty, osemnohé príšerky si návštevu u vás doma poriadne rozmyslia.

Investujte do dreveného nábytku

Konkrétne do cédrového dreva, pretože akýkoľvek kus nábytku z takéhoto duhu dreva pôsobí ako intenzívny odpudzovač pavúkov aj iného otravného hmyzu. Cédrový nábytok spoľahlivo vypudí pavúky nielen z izby, v ktorej sa nachádza, ale aj z celého bytu. Pre pavúčie mláďatá je vôňa cédru dokonca smrteľne nebezpečná.