7 rastlín, ktoré vás ochránia pred dotieravými komármi

Príroda pre nás pripravila sedem udatných bojovníkov v podobe nenáročných rastliniek, ktoré nielen zvedú boj s komármi a dokážu ich odpudiť, ale navyše aj krásne voňajú.

Azda neexistuje človek, ktorý by sa netešil na príchod leta a oddych v slnkom zaliatej záhrade či na terase. A aj keď bývate v byte, niet nič lepšie ako osviežujúci spánok pri otvorenom okne.

Túto idylku však takmer kažodoročne narúša malí dotieraví hmyz – komáre. Ľudstvo odpradávna desí už len predstava štípancov po celom tele a preto človek postupne vyvinul obrovské množstvo repelentov a iných ochranných prostriedkov proti hmyzu.

Čo však v prípade, že nechcete stráviť leto natieraním a postrekovaním repelentov po sebe a svojich príbuzných a chceme si dopriať prirodzený pobyt na slnku či pokojný letný spánok? Príroda pre nás pripravila sedem udatných bojovníkov v podobe nenáročných rastliniek, ktoré nielen zvedú boj s komármi a dokážu ich odpudiť, ale navyše aj krásne voňajú.

Zadovážte si aspoň niektorú z nich a neoľutujete!

Bazalka

Basil

Komáre a muchy neznášajú vôňu bazalky. Našťastie, nám ľuďom príjemne vonia a navyše ju môžeme pestovať kdekoľvek, kde je dostatok slnečného svetla. Bazalku teda môžete nasadiť do kvetináčov, ktoré možno umiestniť v blízkosti dvier, okien, terás alebo kdekoľvek, kde vás obvykle obťažujú komáre.

...

Kocúrnik

 Catnip

Ďalšia z rastlín, ktoré komáre doslova neznášajú. Avšak mačky privádza vôňa tejto rastliny do vyrtženia a možno ju používať aj ako liečivú bylinu.

Citrónová tráva

Citronella-Grass

Pravdepodobne ste už počuli o tejto trvalke, ktorá je hlavnou zložkou repelentov a tiež vonných sviečok proti hmyzu. Citrónovú trávu si môžete vypestovať na slnečnom mieste vašej záhrady a bude vás prirodzene chrániť pred komármi. Buďte však opatrní, vysoká koncentrácia jej olejov môže dráždiť pokožku.

Medovka lekárska

Lemon-Balm

Medovka úžasne účinkuje proti komárom, ktorých odpudzuje svojou vôňou. Navyše rastie veľmi rýchlo, takže si ju dokážete vypestovať za krátky čas. Na druhej strane sa medovka správa ako veľmi schopná burina, preto si dajte pozor, aby sa vo vašej záhrade príliš neudomácnila. Môže byť totiž dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Materina dúška citrónová

Lemon-Thyme

Ako väčšina rastlín na tomto zozname, aj materina dúška citrónová vonia skvele nám ľuďom, ale odpudivo komárom. Výborne sa jej darí na slnečných miestach ako skalky či okraje chodníkov. Nechajte ju lemovať chodníky vo vašej záhrade a ona sa vám odvďačí krásnou vôňou a udatným bojom proti komárom.

Mäta

Mint

Komáre skrátka nemajú v láske sviežosť. Mäta je mimoriadne nenáročná na pestovanie, preto podobne ako u medovky dajte pozor, aby neovládla celú vašu záhradu. Ideálne je však pestovať ju v kvetináčoch okolo domu, najmä pri otvoroch ako dvere či okná, aby vás ochránila pred dotieravým hmyzom.

Levanduľa

lavendar

Levanduľa má čarovnú relaxačnú vôňu pre ľudí, ale hmyz (okrem včiel), vôňu levandule nenávidí. Či už si ju zasadíte v záhrade, alebo si umiestnite sušenú levanduľu kdekoľvek v byte, levanduľa vás ochráni pred hmyzom a nádherne prevonia prostredie.