7 praktických rád, ako si zariadiť terasu štýlovo

Máte doma terasu, no nevyzerá k svetu? Inšpirujte sa užitočnými tipmi, ktoré ju dozaista oživia.

Obklopte sa zeleňou

Na terasu umiestnite dostatok rastlín. Okrem črepníkových môžete v jej okolí vysadiť aj okrasné kry. Usilujte sa však zachovať farebnú jednotu využítím len 2 až 3 rastlín. Vyskúšajte vysoké či popínavé rastliny. Vytvoria ilúziu živej steny, ktorá vyzerá vskutku príjemne. Veľmi obľúbené sú bambusy, bonsaje a sukulenty.

Zvážte zaujímavé terasové dosky

Žiadna elegantná terasa sa nezaobíde bez kvalitného materiálu. Terasové dosky z dreveného masívu majú prirodzený vzhľad a u mnohých nájdete protišmykové vrúbkovanie. Spravidla sú vyrobené tak, aby odolali nepriaznivým podmienkam. Napriek tomu sa oplatí naniesť ochranný náter, ktorý predĺži ich životnosť.

Nezabudnite na doplnky

Stoly, stoličky či zábradlie nemusia vyzerať fádne. Dajte šancu netradičným farebným kombináciám a nebojte sa experimentovať. Stará stolička či železný svietnik dodá terase provensálsky nádych. Obrus so zaujímavým vzorom je tiež dobrým doplnkom. Dajte si však pozor na to, aby ste to neprehnali s farbami. Mohol by vzniknúť gýč a to asi nechcete.

Dôležité je aj osvetlenie

Dobré svetlo je pri terase absolútne nevyhnutné. Grilovačky až do neskorých hodín v úplnej tme nie sú možné. Preto na terasu dajte klasické svietidlá, ale použiť môžete aj lampy či svetelné reťaze. Ak sa chystáte večerať len so svojou polovičkou, nezabudnite na sviečky, ktoré sú skvelé na navodenie romantickej atmosféry.

Myslite na čistenie

Terasu pravidelne čistite. Dôkladne ju umyte aspoň dvakrát mesačne. Odporúčame na to použiť jeden z osvedčených čistiacich prípravkov. Po jeho dôkladnom nanesení počkajte 15 minút a potom ho zmyte vodou. Prípadné nerovnosti na povrchu stola či stoličky viete jednoducho odstrániť brúsnym papierom.

...

Terasa ako súčasť domova

Pokiaľ sa ešte iba chystáte stavať terasu, môžete ju prepojiť s vašou domácnosťou. V lete ju tak využijete ako jedáleň či obývačku na čerstvom vzduchu. Ak sa pokazí počasie, jednoducho sa presuniete o pár metrov a ste v bezpečí vášho domova.

Na čo si dať pozor

Pri stavbe používajte kvalitné terasové dosky, ktoré majú dlhšiu životnosť. Nebojte sa inšpirovať inými. Páči sa vám provensálsky štýl, jedinečné zábradlie či schodisko z masívneho dreva? Neobmedzujte sa a zariaďte si terasu presne podľa vašich predstáv.