Moja 60-ročná mama robí túto sériu každý deň a chrbát má ako za mlada: 7 polôh jogy špeciálne pre brucho a zdravý chrbát!

Fantastický spôsob, ako spevniť brušné svaly, zlepšiť celkovú ohybnosť a vitalitu tela. Je to veľká pomoc, aj pre staršie ročníky, ktorým už namáhavé kardio cvičenie nič nehovorí. Tieto cviky robím pravidelne aj s mojou mamou a hoci to spočiatku išlo pomaly, postupne sa jej zlepšila celková ohybnosť tela, prekrvenie, stratilo sa brnenie v rukách a zmizla aj bolesť chrbtice. Skúste a uvidíte sami.

Pozícia kobry

Ľahnite si na chrbát, položte ruky pod ramená. Nadýchnite sa a zdvihnite telo, narovnajte ruky. Potom sa ohnite v dolnej časti chrbta a v hrudnej oblasti. Vytiahnite krk. Držte túto pozíciu 10-15 sekúnd, a potom sa pomaly vráťte dole.

Pozícia člna

Ľahnite si na brucho, pokrčte kolená a zdvihnite nohy. Držte ruky za chrbtom a uchopte členky. Maximálne skrúťte chrbát, zdvihnite panvu a hrudník. Udržte sa v polohe 10-15 sekúnd. Vráťte sa do východiskovej polohy.

Spád

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Dlane by mali byť priamo pod ramenami. Trup, zadok a nohy by mali vytvoriť priamku. Panva nie je prepadnutá a neprehýbte sa v páse. Zatnite brušné svaly. Vydržte tak dlho, ako dokážete.

Vietor

Ľahnite si na chrbát a relaxujte. Pritiahnite kolená k telu a chodidlá uchopte rukami. V pozícii zotrvajte minútu.

Luk

Ľahnite si na chrbát a položte ruky pozdĺž tela. Nadýchnite sa a pomaly zdvihnite nohy rovno hore. Zdvihnite telo a pokúste sa rukami dotknúť nôh. Vydržte v pozícii 15 sekúnd.

Šíp

Táto póza posilňuje chrbticu, brucho, spevňuje nohy a zlepšuje držanie tela. Cvičenie sa nedá vykonať s poranením kolena alebo chrbta, ale je potrebné sa mu vyhnúť u pacientov s chronickou bolesťou hlavy a nespavosťou.

Ako na to?

  • Postavte sa rovno, natiahnite ruky pred seba.
  • Pokrčte kolená, akoby ste chceli sedieť na stoličke.
  • Zdvihnite ruky nad hlavu.
  • Pomaly klesajte smerom dole, skúste zostať čo najhlbšie ako sa dá.
  • Dýchajte hlboko a držať pózu, kým môžete.

Predlakia na stene

5

Predlaktia položíme na stenu tak, aby sa celou svojou plochou opierali o stenu. Predlaktia sú navzájom rovnobežné. Pomaly odstupujeme od steny tak, aby sme mali predlaktia v nezmenenej polohe a nohy stále vystreté. Keď sa dostaneme najďalej, ako nám to táto pozícia dovoľuje,  skloníme hlavu čo najnižšie ako je to možné. V tejto polohe urobíme 5 hlbokých nádychov a opäť sa pomaly vrátime do východzej polohy.