7 pohybov pre zdravú chrbticu za 7 minút: Bolesť je hneď preč a budete sa cítiť, ako znovuzrodení!

Pozná to snáď každý, kto vykonáva sedavé zamestnanie. K rôznym ochoreniam chrbta sa pridružujú silné a neutíchajúce bolesti. Ľudia si nepomáhajú ani tým, že čoraz menej vykonávajú fyzickú prácu a pohyb minimalizujú. Vďaka štúdiám sa zistilo, že sedenie výrazne skracuje dĺžku života. Štatistiky sú preto alarmujúce, až polovica populácie totiž bojuje s problémami týkajúcimi sa chrbta.

Už aj lajk vie, že proti týmto problémom treba bojovať. Dôležitý je pravidelný pohyb a cviky posilňujúce chrbtové svaly. Cviky, ktoré vám pomôžu zaberú len krátky čas a čo je najlepšie, môžete ich vykonávať kdekoľvek. Stačí vám podložka a môžete sa pustiť do toho.

1. Na začiatok si ľahnite na chrbát, pritiahnite k sebe pravú nohu, oboma rukami si nohu chyťte pod kolenom a pritiahnite k hrudníku. Po 20 sekundách vymeňte pravú nohu za ľavú a zopakujte.

Foto: takprosto.cc

2. Zostaňte ležať na chrbte. Zohnite pravé koleno, chyťte ľavou rukou a pomaly ťahajte do ľavej strany. Snažte sa pritom nohu ťahať, čo najviac k zemi. Pravá ruka ani rameno by sa nemali odlepiť od podlahy. V polohe zostaňte 30 sekúnd. Pomaličky uvoľnite a to isté zopakujte druhou nohou. Treba myslieť na precíznosť, všetko robiť pomaly a bez prudkých pohybov. Opakujte dva až trikrát. Ak cítite pri tomto cviku bolesť, zmeňte uhol.

Foto: takprosto.cc

3. Pri ďalšom cviku opäť ležíte. Pridržte si koleno jednej nohy a snažte sa ho, čo najbližšie pritiahnuť k hrudníku. Podržte 30 sekúnd a vystriedajte nohy. Opakujete päťkrát s každou nohou.

Foto: takprosto.cc

4. Ležte na chrbte, ohnite nohu v kolene, dvihnite, položte pätu na koleno druhej nohy. V prípade pravej nohy chyťte členok ľavou rukou a pomaly priťahujte k hrudníku. Držte 30 sekúnd a nohy vystriedajte. Tento cvik zopakujte trikrát na každú nohu.

Foto: takprosto.cc

5. Položte ruku na koleno jednej nohy a druhú nohu posuňte dozadu. Chrbát treba držať vystretý. V polohe zostaňte 30 sekúnd a nohy vymeňte. Ako má poloha správne vyzerať vidíte na obrázku.

Foto: takprosto.cc

6. Opäť použijete podložku. Tentokrát si ľahnite na bok, chyťte si členok a čo najviac nohu pritiahnite k zemi. Držte 30 sekúnd a následne strany vymeňte. Týmto cvikom neposilňujete iba chrbát ale si natiahnete aj stehenné svaly.

Foto: takprosto.cc

7. Na záver si nájdite stenu alebo inú oporu, ktorá dosahuje výšku vášho pása. Nakloňte sa dopredu a držte pol minúty. Po krátkej prestávke zopakujte. Posledný cvik dokonale natiahne vaše chrbtové svaly.

Foto: takprosto.cc

Jednoduché, rýchle no napriek tomu účinné. Pravidelným cvičením sa dokážete zbaviť silnej bolesti. A čo je najväčšia výhoda, cviky môžete vykonávať naozaj takmer všade.

Najlepšie tipy pre zdravie