7 neoceniteľných rád našich predkov, ktoré by si mal každý záhradkár zapísať za uši: Kto ich pozná, ten sa nebojí o svoju úrodu!

Predkovia majú v talóne perfektné rady pre vašu záhradu, ktoré sa oplatí poznať aj dnes. Poriadia vám napríklad aj to, ako využiť veci, o ktorých ste si mysleli, že sú vo vašej záhradke problémom!

Krtinec sa dá geniálne využiť

Už naši predkovia vedeli, že zemina z krtincov pochádza z takej hĺbky, v ktorej sa nenachádzajú zárodky plesní, či iných chorôb a ani škodcovia (keďže krtko by ich spoľahlivo zničil). Túto pôdu preosiali a pridávali do črepníkov na pestovanie kvetov a používali aj na výsev zeleniny alebo vysádzanie najrôznejších rastlín.

Poškodené dreviny sa dajú zachrániť

Glejotok vedeli naši predkovia zlikvidovať a zachrániť tak veľmi cenné kôstkoviny v záhradách. Stačí, ak postihnutú kôru vyrežete a ranu potriete drvenými šalviovými listami, ktoré pôsobia ako dezinfekcia. Rovnako úspešne môžete na dezifekciu použiť obyčajný ocot.

Koniec mravcov

Naši predkovia vedeli, že mravce neznášajú aromatickú vôňu. Preto im do mraveniska vtláčali paradajkové lsity, bazové kvety alebo klinčeky. Mravenisko bolo o pár dní celkom fuč.

Zázrak s menom vŕba!

Poobzerajte sa, či na svojom pozemku, alebo pred domom nemáte vŕbu. Podstata triku totiž tkvie v tom, že pre zakoreňovanie využijete drevenú hmotu vŕby. Všetko, čo potrebujete je 15 až 20 vetvičiek akejkoľvek odrody vŕby a nádoba s vodou.

Ako na to?

Umiestnite narezané vetvičky do nádoby a zalejte mierne vlažnou vodou. Nechajte ich minimálne 24 hodín vo vode (odporúča sa však aj 48 hodinový pobyt), potom vetvičky vyberte a do takto získaného roztoku ponorte na jeden deň odrezky, ktoré chcete zasadiť. Po uplynutí tejto doby ich zasaďte na miesto, ktoré ste si vybrali. Prírodný zakoreňovací roztok je možné uchovať na chladnom mieste, alebo priamo v chladničke po dobu jedného mesiaca bez straty účinku. S odrezkami dokáže skutočne ohromné veci. Vyskúšajte tento starý, overený recept.

 

Popol a voda

Dajte do vedra 500 g dreveného popola a zalejte ho 5 l vriacej vody. Počkajte, kým popol klesne ku dnu a dolejte ďalších 5 litrov vody izbovej teploty (ideálna je dažďová voda). Nechajte úplne vychladnúť a použite na zalievanie paradajok a ďalšej zeleniny. Ide o výborné prírodné hnojivo

Žihľava ochráni vašu záhradu

Žihľavový kvas alebo žihľavové pivo je pre rajčiny veľmi užitočné. Zálievka z tejto rastlinky chráni rajčiny pred škodcami, hubovými ochoreniami a poskytuje im skvelú výživu. Žihľavu natrháme do 10-litrového vedra (použijeme stonky, listy aj korene), zalejeme dažďovou vodou vyhriatou na slnku a necháme 7-10 dní na slnku. Na zálievku používame výluh zriedený s vodou v pomere 1:10. Žihlavový výlouh je výborný aj na rastliny napadnuté voškami.

Starý recept, ktorý posilňuje rastliny a zvyšuje ich produktivitu

Odvar z cibuľových šupiek je vynikajúcou výživou pre uhorky, tekvice, cuketu, zemiaky, mrkvu, reďkovky, kapustu, aj paradajky. Vďačné za túto výživovú bombu však budú aj ovocné stromy a kríky. Odvar pripravíme tak, že do smaltovaného vedra vložíme niekoľko plných hrstí šupiek, zalejeme vodou a preložíme na plameň. Privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a zložíme z plameňa. Odvar necháme niekoľko dní stáť a potom používame na zalievanie zeleniny (môžeme zalievať priamo na listy). Ja riedim s dažďovou vodou, ale môžete aj s odstátou vodou z vodovodu – na jedno veľké vedro približne 1-1/2 l odvaru.

Chren ochráni jablone a hrušky pred plesňovým ochorením

Monilióza, ktorá sa objavuje na stromoch vám môže zničiť celú budúcu úrodu. naši predkovia dobre vedeli, ako ju liečiť už na začiatku. Stačí, ak nastrúhate 300 g chrenu, zalejte ho 1 l horúcej vody a nálev necháte celý deň lúhovať  – 24 hodín. Potom sceďte a zrieďte prevarenou vodou v pomere 1 : 10. Roztok aplikujte každých 14 dní na stromy v čase kvitnutia, aj krátko pred kvitnutím aj po ňom.

Postrek proti pásavke zemiakovej z orechových listov

Na prípravu potrebujeme 1 kg orechových listov (čerstvé orechy zo stromu vlašského orecha) a 10 l dažďovej vody. Zmiešame, necháme lúhovať týždeň a potom používame ako postrek na zelené časti zemiakov. Rovnako môžete vytvoriť aj postrek z už spomínaného brezového popola – 2 až 3 hrste popola rozmiešame v 10 l vody, necháme pár hodín odležať a používame ako postrek.

Dnes najobľúbenejšie