Kalkulačku už nevezmete do ruky: Matematické triky, ktoré uľahčia počítanie v bežnom živote – aj zložité počty vysypete z rukáva!

Matematika je kráľovnou vied. Každý z nás ju pozná, ale nie každý ju má rád. Ak by sme však všetci poznali týchto zopár trikov, učenie matematiky by pre nás bolo omnoho jednoduchšie a zábavnejšie.

Tento prehľad je zároveň veľmi dobrou pomôckou pre učiteľov. Vyskúšate tieto metódy so svojimi žiakmi?

matematika_01

matematika_02

matematika_03

Akékoľvek číslo možno vynásobiť jedenástimi takto:

matematika_04

Násobenie číslami 6, 7, 8 a 9

matematika_05

matematika_06

matematika_07

matematika_08

matematika_10

Ako naučiť násobilku bez kalkulačky vaše deti?

Stále viac rodičov sa sťažuje, že vzdelávací systém je zlý a že deti nemajú motiváciu učiť sa. Problém je však skôr v tom, že nie sú naučené premýšľať, pretože si dnes všetko ľahko nájdu na internete. Matematika však nie je iba jednou z položiek na vysvedčení. Sami určite uznáte, že bez násobenia či delenia by ste sa v živote takmer nezaobišli a učitelia mali pravdu, keď hovorili, že sa bez nej v živote nepohnete.

V dnešnej modernej dobe si deti radšej nájdu informáciu pohodlne na internete.
V dnešnej modernej dobe si deti radšej nájdu informáciu pohodlne na internete. Foto: Pixabay

 

Pozrite sa, akú metódu využívajú žiaci vo svete. Vďaka nej sa z násobilky stáva zábava a navyše sa ju deti takto naučia rýchlejšie a efektívnejšie!

Pytagorova tabuľka

Poznáte ju? Možno ste sa vďaka nej násobilku učili aj vy, dnes už sa však toľko nepoužíva, a to je škoda. Tento známy ťahák neobsahuje žiadne informácie naviac, iba číslice. Je na ňom teda iba to, čo dieťa potrebuje, a to je tromfom. Deti si vďaka nej precvičia násobenie, no hlavne ich prinúti logicky myslieť. Memorovanie násobilky nie je také spoľahlivé, ako keď deti budú pri učení nad násobilkou premýšľať.

Akonáhle deti tabuľku chytia do ruky, začnú analyzovať vzťahy medzi číslami a na veľa vecí prídu samy. Tým si nielen že zlepšia logické myslenie, ale násobilka pre nich nebude taká nudná a zapamätajú si ju tak, že ju budú vedieť aj o polnoci.

Šikovná pomôcka takmer upadla do zabudnutia, stále sa však dá zohnať. Nájdete ju aj na internete alebo si ju môžete poľahky vyrobiť aj sami doma.

Matematika je obávaným predmetom, preto je užitočné, ak pomôžete deťom vytvoriť si ku nej dobrý vzťah.
Matematika je obávaným predmetom, preto je užitočné, ak pomôžete deťom vytvoriť si ku nej dobrý vzťah. Foto: Pixabay

Japonská metóda

Ďalší perfektný nápad pochádza z Japonska a tamojšie deti s ním dokážu násobiť už vo veku 5 rokov. Princípom je pochopenie, že detské premýšľanie je konkrétne a predovšetkým vizuálne. Deti si pomocou vizuálneho prejavu dokážu zapamätať a pochopiť aj také zložité úkony, ako je veľká násobilka. Vyskúšajte to aj so svojimi školákmi a sami uvidíte, o akú geniálnu pomôcku ide!

Podstata spočíva v tom, že zložitý príklad jednoducho nakreslíte – musíte však vedieť, ako na to!

Žiadna kalkulačka, žiadne chybné výsledky – toto je perfektná vec do každej rodiny, v ktorej sú školáci.

https://youtu.be/B4CQfcIeiSc

 

Zábavné počítanie pomocou lega

Pamätáte, ako nám naše mamičky krájali jabĺčka, aby nám vysvetlili základné princípy matematiky a zlomky? Učiteľka z New Yorku Alycia Zimmerman prišla s perfektným nápadom, ako deťom vysvetliť matematiku úplne jednoduchou metódou – pomocou Lega. Jej metóda nemá nijaké jazykové obmedzenia. Stačí, ak namiesto klasického skladania stavebnice Lego, využijete jednotlivé časti na názorne predvedenie jednotlivých matematických vzťahov a vyjadrení – napríklad 1/3, 1/2, polovica z 1/2 a podobne.

Deťom vizuálny príklad umožní, aby matematické vzťahy lepšie pochopili a najmä, aby si ich osvojili. Nejde však o žiadne domnienky, že táto metóda funguje, učiteľka má už teraz so žiakmi skvelé výsledky, najmä s tými, ktorí mali s s týmto predmetom najväčšie problémy. Zmizol strach, negatívny vzťah k predmetu a zlepšil sa celkový prospech aj aktívna účasť detí na hodine. Odporúča, aby tento nápad vyskúšal každý rodič, ktorý chce u detí vybudovať pozitívny vzťah k matematike a docieliť to, aby skutočne pochopili základné matematické vzťahy, ktoré sú predpokladom získavania ďalších vedomostí.

Prečo to funguje?

  • deti majú stavebnicu Lego radi a práve tento pozitívny vzťah môžete pri učení skvele využiť,
  • hravá forma výuky je pre deti atraktívna a namiesto strachu zo zlyhania v nich buduje záujem a aktivitu,
  • deti si môžu inak abstraktné matematické vzťahy „ohmatať“, tak sa z jednoduchého vnemu stáva komplexný, ktorý sa dlho udrží v pamäti,
  • zlepšuje sa aj jemná motorika detí,
  • budujete dlhodobo pozitívny vzťah k učeniu.

Príklady, ako učiť matematiku pomocou Lega

 

Keď budete viesť deti k učeniu hrou, skôr si vytvoria pozitívny vzťah aj k obávanej matematike a privediete ich na cestu logického myslenia, ktoré sa im v živote veľmi zíde!

 

Dnes najobľúbenejšie