7 dôležitých skutočností, ktoré by mal poznať každý milovník kávy: Škoda že sme ich nepoznali skôr!

Mnohí z nás vedia z prvej ruky, čo je to závislosť od kávy. Šálka ​​horúcej kávy ráno je už rituál. Lekári po celom svete neprestávajú varovať fanúšikov tohto nápoja o jeho škodlivých účinkoch na telo. Samozrejme, ak máte diagnostikované problémy so srdcom, alebo vysoký krvný tlak či iné vážne komplikácie, konzumáciu kávy musíte konzultovať s lekárom. Mali by ste však vedieť aj to, že káva dokáže hotové divy s naším telom aj v pozitívnom smere. Nie nadarmo mu sám veľký Voltaire hovoril mok dlhovekosti – sám si doprial pokojne aj 6 šálok tohoto nápoja denne. Dožil sa krásnych 83 rokov.

Káva pomáha telu vyrovnať sa s mnohými ťažkosťami – 7 dokázaných faktov o káve!

Pozor, hovoríme o kvalitnej káve bez prímesí a chemických konzervatov – tie totižto značne obmedzujú pozitívny vplyv kávy. Najväčšiu istotu máte vtedy, ak si kávu nameliete sami, priamo zo zŕn. Jednoduchý test kávy spravíte tak, že po zaliatí nekvalitná káva ostáva vždy bez peny, kvalitná káva má po zaliatí zlatisú penu – to je tá káva, ktorú by ste mali piť, na konkrétnej značke už nezáleží.

Zvyšuje činnosť mozgu

používanie prírodnej kávy

Vedeli ste, že vďaka káve sa človek stáva pozornejším a koncentrovanejším. Ale to nie je všetko, ukázalo sa, že káva s cukrom môže najaktívnejšie aktivovať oblasti mozgu, ktoré sú potrebné pre riešenie komplikovanejších úloh – to všetko kvôli kombinácii kofeínu a glukózy.

Zvyšuje krvný tlak

používanie prírodnej kávy

Ak trpíte nízkym krvným tlakom , šálka kávy je vynikajúci liek. Ale hypotenzní ľudia, ktorí majú tachykardiu a ich pulz sa môže rýchlo zvýšiť, mali by sa káve radšej vyhnúť a siahnuť napríklad po melte či iných náhradách kávy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Posilňuje imunitný systém

používanie prírodnej kávy

Vedci preukázali, že čím viac pohárov kvalitnej čerstvo namletej kávy denne pijete, tým menej riskujete predčasné úmrtie. Najvhodnejšie množstvo kávy pre zdravého človeka je za deň je 3 šálky. Faktom je, že tento nápoj posilňuje imunitný systém, pečeň, kardiovaskulárny systém a zlepšuje funkciu gastrointestinálneho traktu.

Zachráni vás od bolesti hlavy

používanie prírodnej kávy

 

Ak máte bolesť hlavy alebo trpíte migrénou, pite kávu. Samozrejme, nemôže nahradiť lieky proti bolesti, ani pitný režim pretože neobsahuje všetky potrebné látky na boj proti rôznym typom bolesti. Ale kofeín je špecificky pridávaný do týchto liekov, pretože kofeín zvyšuje účinnosť lieku o 40%.

Zachráni od stresu a depresie

používanie prírodnej kávy

Keď pijete kávu, telo produkuje dopamín a serotonín, ktoré sú zodpovedné za dobrú náladu. Kofeín, ktorý sa nachádza iba v káve, dobre stimuluje centrálny nervový systém, a to vás ochráni pred depresiou a skleslou náladou.

Zlepšuje pamäť

používanie prírodnej kávy

Hovoríme o krátkodobej pamäti, ale tá je pre nás najpodstatnejšia, pretože na začiatku sa informácie zadržiavajú v krátkodobej pamäti a potom idú do dlhodobej pamäti.

Pomáha schudnúť

používanie prírodnej kávy

Kofeín zvyšuje obsah hormónu leptínu v tele a vedie k úbytku hmotnosti. Je dokázané, že milovníci kávy oveľa rýchlejšie strácajú nadbytočný tuk ako tí, ktorí pri rovnakých stravovacích návykoch kávu neprijímajú.

Najdôležitejšie je vždy vsadiť na kvalitnú kávu – konkrétne kávu vo forme zŕn, ktoré si pred prípravou kávy sami nameliete a máte istotu, že v nich nie sú žiadne pridané látky a chémia. Tiež myslite na to, že po káve je potrebné dať si pár dúškov obyčajnej vody – jednak tak doplníte tekutiny a na druhej strane chránite zubnú sklovinu.