7 dôležitých krokov k bohatej úrode čiernych ríbezlí: Výborná zásoba vitamínov pre celú rodinu!

Ríbezle patria medzi najzdravšie bobuľové ovocie, ktoré je veľmi obľúbené. Málokto sa však môže pochváliť bohatou úrodou sladkých bobúľ. Ak chcete zvýšiť výnosy, mali by ste poznať tie najdôležitejšie pravidlá pri ich pestovaní. Vďaka radám z portálu cpykami sa dozviete, ako sa správne starať o ríbezľové kríčky a tiež jednému fantastickému triku, aby bolo ovocie sladšie a bolo ho viac!

Kríky ríbezlí veľmi reagujú na toto hnojenie

Tu môžete využiť dva spôsoby: buď si pripravte škrobový nálev zo zemiakových šupiek alebo len zakopte zemiakové šupy v blízkosti kríka. Takéto hnojenie škrobom doprajte kríčkom najmä v období kvitnutia.

Škrobové hnojenie vynikajúco funguje aj na maliny a egreše.

Navyše, tento spôsob podorí nové výhonky, ktoré budú silnejšie a v tomto roku viac zarodia. Môžete použiť aj práškový zemiakový škrob. Zálievka zo škrobu spôsobí, že plody budú o poznanie sladšie a navyše zvýšite tak aj rodivosť v tomto roku.

Ako na to?

Všetko, čo potrebujete je 1 bal. zemiakového škrobu (450 g) a vedro vody.

Škrob jednoducho nasypte do vody a dobre premiešajte.

Časť škrobu ostane usadená na dne vedra, to je v poriadku.

Použijeme na zaliatie kríkov. Zálievku opakujeme 3-4 x za sezónu, ale len do polovice augusta. Potom by totižto bolo na rastine zbytočne veľa mladých výhonkov. Aplikujeme asi 1-2 litre tejto výživy na jeden krík.

Ďalšie tajomstvá bohatej úrody

Na miesto vysaďte naraz niekoľko rôznych odrôd ríbezlí, ktoré budú kvitnúť v rôznych časoch a postupne aj plodiť ovocie.

Ríbezľa potrebuje priestrannú výsadbu. Je vhodné vysadiť kríky na vzdialenosť 1 m. Čím sú kríky bližšie, tým horšia je cirkulácia vzduchu a prístup svetla, čo ovplyvňuje úrodu. Ríbezle tiež potrebujú oporu.

Často sa stáva, že na mieste je veľa kríkov ríbezlí a takmer vôbec žiadna úroda. Dôvodom sú spravidla škodcovia. Preto znalí záhradkári skoro na jar skontrolujú kríky a okamžite odstránia postihnuté listy, výhonky a púčiky.

Zvlášť venujte pozornosť opuchnutým púčikom, podobným hrachu: musia sa ihneď odstrániť, pretože tu žijú škodcovia.

Keď sa roztopí sneh, je vhodné položiť pod ríbezľový krík krycí materiál, lepenku alebo strešnú lepenku. To predĺži obdobie hibernácie pre pôdnych škodcov.

V ríbezliach je prevažná časť koreňov plytká, preto musíte krík pravidelne a často zalievať. Ak je leto suché a horúce, je potrebné zalievať častejšie – asi raz za 10 dní, asi 3 – 4 vedrá pod každý krík.

Ríbezle navyše nemajú rady kyslú pôdu a tak ju treba vápniť.

Správne a včasné rezanie je dôležitým krokom v starostlivosti o ríbezle. Vetvy ríbezlí veľmi rýchlo starnú a je to absolútne normálny prirodzený proces.

Na udržanie vysokých výnosov by mali byť suché a staré konáre včas odrezané. Prerezávanie je možné vykonať na jar alebo na jeseň.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie