7 cvikov, ktoré by mal poznať každý so sedavým zamestnaním: Zbavia vás všetkých ťažkostí, ktoré spôsobuje dlhé sedenie!

Ak trávite väčšinu svojho pracovného dňa prácou na počítači, bolesť chrbta, krku a paží sa môže stať trvalým problémom. Sedavý spôsob života značne poškodzuje vaše zdravie, spôsobuje stuhnutie svalov a môže sa vyskytnúť dokonca brnenie, či necitlivosť. Ak čelíte týmto ťažkostiam, vybrali sme pre vás jednoduché cvičenia, ktoré pri pravidelnom cvičení dajú vaše telo do poriadku!

Krk a ramená

Práca na počítači, ale napríklad aj jazda za volantom na dlhé vzdialenosti, spôsobuje napätie v krku a ramenách. V dôsledku toho môžete pociťovať bolesť svalov, šliach, aj kostí. Je to skutočne vážny a nepríjemný problém. Zovreté nervy a krvné cievy v krku môžu spôsobiť dokonca až zhoršenie zraku a bolesti hlavy. Pritom sa dá týmto problém predísť jednoduchými cvičeniami.

Natiahnutie krku a ramien. Jednou rukou sa oprite o dvere, sklopte hlavu a pokúste sa bradou dotknúť druhého ramena. Potom sa vráťte späť do východiskovej polohy. Zopakujte 10-krát. Nič však nerobte nasilu a cez bolesť. V svaloch by ste mali cítiť príjemné teplo. Potom zopakujte cvik aj pre druhú ruku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zmiernenie bolesti a napätia. Postavte sa proti stene tak, aby sa zadná časť krku dotýkala steny. Päty držte vo vzdialenosti aspoň 8 cm od steny. Stiahnite ramená a ruky natiahnite do strán. Posúvajte ruky po stene smerom hore a dolu, pričom držte neustále počas cvičenia ruky, aj paže na stene.

Zápästia

Nesprávne umiestnenie klávesnice a myši, či zvyk držať v ruke neustále telefón, môžu viesť k brneniu a bolesti v zápästí. Ak ignorujete tieto príznaky a nepríjemné pocity, môžete skončiť so syndrómom karpálneho tunela. Existujú však cvičenia, ktoré pomôžu zmierniť napätie a predchádzať tejto diagnóze skôr, ako začne.

Cvičenie v kancelárii. Budete potrebovať 2 malé loptičky a posilňovač prstov a zápästia. Gule premiestňujte v dlani krúživým pohybom. Posilňovač niekoľkokrát stlačte a uvoľnite. Takéto cvičenie môžete opakovať kedykoľvek počas dňa.

Zahrievanie zápästia. Chyťte si zápästie a nakreslite vzdušné kruhy. Pritom si držte zápästie pevne zovreté druhou rukou. Opakujte aj pre druhú ruku.

Strečing prstov. Začnite prepojením ukazováka na pravej ruke s ukazovákom na ľavej ruke a potiahnite. Toto potom urobte so všetkými prstami na oboch rukách.

Kríže a zadok

Bolesť v dolnej časti chrbta a ťažkosti s nohami neznamenajú, že starnete. Možno máte sedavý životný štýl a málo fyzickej aktivity. Niekoľkohodinové sedenie môže viesť k stavu, keď je podráždený váš sedací nerv, ktorý prechádza od bokov po nohy. Lekári tvrdia, že sedavý spôsob života môže dokonca viesť k rozvoju celulitídy. Aby ste zabránili vážnym problémom, aj nežiadúcemu stavu vašej pokožky, stačí vám toto jednoduché cvičenie. Zlepší váš krvný obeh a spôsobí, že sa budete cítiť zdravo a krásne.


Cvičenie v kancelárii. Posaďte sa na okraj stoličky a natiahnite jednu nohu dopredu. Pomaly ohýbajte svoje telo smerom k nohe. Nepreháňajte to: nemli by ste cítiť bolesť, alebo napätie. Opakujte 5 – 10 krát a vymeňte nohu. Toto naťahovacie cvičenie vám pomôže zmierniť napätie v dolnej časti chrbta a zadku a uvoľní sedacie svaly.

Cvičenie doma. Ľahnite si na chrbát a vložte si pod krk vankúš, alebo zrolovaný uterák. Ohnite pravé koleno a položte naň ľavý členok. Ľavé chodidlo by malo byť tesne nad kolenom pravej nohy. Ruky obopnite okolo zadnej strany pravého stehna a pritiahnite. Ak nemôžete dať ruky okolo stehna, použite uterák. Nezdvíhajte zadok a snažte sa zostať v tejto polohe 20 – 30 sekúnd. Urobte 2 opakovania a potom vymeňte nohy.

Zdroj: brightside.me