7 pohybov pre zdravú chrbticu za 7 minút: Bolesť okamžite zmizne a chrbtica ako nová!

Pozná to snáď každý, kto vykonáva sedavé zamestnanie. K rôznym ochoreniam chrbta sa pridružujú silné a neutíchajúce bolesti. Ľudia si nepomáhajú ani tým, že čoraz menej vykonávajú fyzickú prácu a pohyb minimalizujú. Vďaka štúdiám sa zistilo, že sedenie výrazne skracuje dĺžku života. Štatistiky sú preto alarmujúce, až polovica populácie totiž bojuje s problémami týkajúcimi sa chrbta.

Už aj lajk vie, že proti týmto problémom treba bojovať. Dôležitý je pravidelný pohyb a cviky posilňujúce chrbtové svaly. Ortopéd poradil cviky, ktoré vám pomôžu zaberú len krátky čas a čo je najlepšie, môžete ich vykonávať kdekoľvek. Stačí vám podložka a môžete sa pustiť do toho.

1. Na začiatok si ľahnite na chrbát, pritiahnite k sebe pravú nohu, oboma rukami si nohu chyťte pod kolenom a pritiahnite k hrudníku. Po 20 sekundách vymeňte pravú nohu za ľavú a zopakujte.

Foto: takprosto.cc

2. Zostaňte ležať na chrbte. Zohnite pravé koleno, chyťte ľavou rukou a pomaly ťahajte do ľavej strany. Snažte sa pritom nohu ťahať, čo najviac k zemi. Pravá ruka ani rameno by sa nemali odlepiť od podlahy. V polohe zostaňte 30 sekúnd.

Pomaličky uvoľnite a to isté zopakujte druhou nohou. Treba myslieť na precíznosť, všetko robiť pomaly a bez prudkých pohybov. Opakujte dva až trikrát. Ak cítite pri tomto cviku bolesť, zmeňte uhol.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Foto: takprosto.cc

3. Pri ďalšom cviku opäť ležíte. Pridržte si koleno jednej nohy a snažte sa ho, čo najbližšie pritiahnuť k hrudníku. Podržte 30 sekúnd a vystriedajte nohy. Opakujete päťkrát s každou nohou.

 

Foto: takprosto.cc

 

4. Ležte na chrbte, ohnite nohu v kolene, dvihnite, položte pätu na koleno druhej nohy. V prípade pravej nohy chyťte členok ľavou rukou a pomaly priťahujte k hrudníku. Držte 30 sekúnd a nohy vystriedajte. Tento cvik zopakujte trikrát na každú nohu.

Foto: takprosto.cc

 

5. Položte ruku na koleno jednej nohy a druhú nohu posuňte dozadu. Chrbát treba držať vystretý. V polohe zostaňte 30 sekúnd a nohy vymeňte. Ako má poloha správne vyzerať vidíte na obrázku.

Foto: takprosto.cc

6. Opäť použijete podložku. Tentokrát si ľahnite na bok, chyťte si členok a čo najviac nohu pritiahnite k zemi.

Držte 30 sekúnd a následne strany vymeňte. Týmto cvikom neposilňujete iba chrbát ale si natiahnete aj stehenné svaly.

 

7. Na záver si nájdite stenu alebo inú oporu, ktorá dosahuje výšku vášho pása. Nakloňte sa dopredu a držte pol minúty. Po krátkej prestávke zopakujte. Posledný cvik dokonale natiahne vaše chrbtové svaly.

 

Foto: takprosto.cc

 

Jednoduché, rýchle no napriek tomu účinné. Pravidelným cvičením sa dokážete zbaviť silnej bolesti. A čo je najväčšia výhoda, cviky môžete vykonávať naozaj takmer všade.