Toto zastaví žltnutie a tuje porastú omnoho rýchlejšie: Rady slovenských pestovateľov, pre najkrajšie tuje v okolí!

[mashshare]

Tuje sú na Slovensku jedny z najobľúbenejších vždy zelených ihličnanov. za ich obľubu môže nielen pomerne nízka cesna ale aj nenáročné pestovanie a na výber máte zo širokého spektra druhov. Čo treba o pestovaní týchto ihličnanov vedieť, aby ste ich mali krásne a zdravé celé leto?

Vysádzanie tují – v akom čase, aká je vhodná pôda a ako na to?

Tuje môžete sadiť  hocikedy od začiatku jari až do konca jesene (marec – november). Postačí, ak zem nebude zamrznutá. Najideálnejšie obdobie by však malo byť leto –  jún a august. Počas horúcich dní však dávajte pozor, aby tuja nevyschla a preto jej doprajte dostatok vody. Pozor, aby ste nevysadili tuje blízko seba, dodržte rozmedzie aspoň 50 cm, inak tuje môžu mať postupne málo miesta a začnú vysychať.

Miesto a pravidlo 6 týždňov

Tuje by sa mali vysádzať na slnečné alebo polotienisté miesta; prežijú aj v tieni, ale porastú pomalšie.

Tuje po zasadení nehnojte. Na prvé hnojenie počkajte aspoň 6 týždňov, pretože ak by ste hnojili priskoro, tak by to mohlo mať negatívny dopad na korene. Vo všeobecnosti by sa tuje mali hnojiť od jari do leta, respektíve do začiatku jesene.

Ako omladiť staršie tuje?

Ak máte tujový plot a chcete dreviny omladiť, najlepší spôsob je strihanie. Tujový plot by sa mal strihať minimálne raz ročne – v období od konca júna do augusta. V tomto období slabne tok miazgy, ale súčasne nové prírastky ešte do príchodu zimy dostatočne vyspelejšími. Stirhanie je odporúčané len mierne (na zachovanie požadovaného tvaru).  Jednorazové hlboké zrezanie rastlinám nevyhovuje.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aby boli tuje krásne celé leto a nevyschli

Schnutie tují je prirodzený spôsob ich obnovy. Ide o prirodzený kolobeh, ktorým si drevina prechádza počas celého rastu a každá tuja nám začne po niekoľkých rokoch zvnútra vysychať. Tuje vysychajú len zvnútra, kde sa im dostáva menej svetla Je potrebné však rozlíšiť, ako tuja schne – či presychá zvnútra, alebo jej hnednú vonkajšie konáre. Pri samostatnom zhnednutí konárov však už ide problém, ktorý je potrebné odstrániť. Dôležité je rozlíšiť, či vaša tuja presychá kvôli škodcom (spoznáte to podľa chodbičiek), alebo  pre nedostatok vlahy. Zvlášť dostatok vlahy je najobvyklejší prolém pestovateľov počas leta, nezabúdajte, že počas suchého leta potrebuje tuja vlahy viac!

Možnou príčinou žltnutia alebo hnednutia ihličia môžu byť silné slnečné lúče. Tuje majú rady slnko ale s mierou. Žltnutie ihličia však môže spôsobiť aj nedostatok svetla. Príčinou môže byť aj zznečistenie okolitého prostredia. Ihličnany sú na toxíny veľmi citlivé a rýchlo reagujú na zamorenie hnednutím. Ihličnany potrebujú kyprú, vlhkú a humóznu pôdu. Ak nebudú mať vhodnú pôdu, tak prichádza taktiež k hnednutiu.

Ako zastaviť hnednutie tují

V prípade, že nepomôže odstránenie škodcov alebo častejšie polievanie, problém môže byť spôsobený aj nedostatkom živín v pôde. Ak sú tuje staršie, je možné, že vyčerpali živiny v pôde, v ktorej sú nasadené a my im musíme tieto živiny doplniť. Najčastejšie hnojíme tuje tzv. „horkou soľou“, čo je prípravok, ktorý dodá do pôdy chýbajúci horčík. Horkú soľ si môžeme zaobstarať v tekutej alebo granulovanej forme.

Rady od vás, ktorí tuje pestujete už celé roky – pre rýchly rast a proti žltnutiu

„Mame doma tuje smaragdové vysadené 5 rokov. Z vlastnej skúsenosti viem, že potrebujú veľa vody. Minulý rok na jeseň sa objavilo na všetkých hnedé ihličie. To však nebolo suché, ale je to choroba. V predajni pre záhradkárov mi odporučili na zálievku prostriedok, ktorý sa laicky vola „horká soľ“. Pomohlo to.Nie je to však jednorazová zaležitosť. Tuje si vyžadujú starostlivost, tak ako všetky rastliny, keď ich chcete mat pekné.“

Lula J.

„Tuje nám rástli strašne pomaly, oproti susedovým to bol spomalený film. V záhradkárstve mi povedali, že tuje môže veľmi vyčerpávať burina – hlavne keď sú malé tak im odoberá živiny. Dali sme na zeminu okolo tují netkanú textíliu a na to vrstvu kôry a na iné miesto na dvore vrstvu štrku. Tuje sa za rok úžasne vytiahli, odporúčam.“

Peter

„Mali sme taký problém, že nám tuje začali schnúť, ale nie všetky, len niektoré stromčeky. Tuje sme poriadne vytriasli od uschnutých ihlicí, 2x postriekali horkou soľou (roztok pripravíte podľa návodu, alebo podľa inštrukcií v záhradkárstve) a poriadne zalieva. Spamätali sa a majú krásnu smaragdovú farbu.“

Milan

„Môže to byť napadnuté aj tým chrobákom lykovcom, vtedy tiež tuja mení farbu, vetvičky sú také jemné a je v nich vidno niekedy chodbičky, nezaberá na to nič, len obrezať tie poškodené a dostatok vlahy.“

Otto C.

„Ja mám skúsenosť že nám vysychali tuje a bolo pod nimi mravenisko. Vyliali sme to postrekom a zabralo to, odvtedy je pokoj a tujkám sa darí skvele.“

Majka C.

„Nášmu zelenému plotu najviac ublížil psík, ocikával nám stomčeka a začali schnúť. Napravili sme to horká soľ, ale trvalo to dlho. Ja som ju vždy len nasypala okolo stromčekov a potom dobre zavlažila, aby sa dostala aj ku koreňom. Môj sused roztkom tejto soli tuje aj strieka a má ich naozaj krásne zelené celé leto. najdôležitejšia je dobrá závlaha.“

Melánia Ž.

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.