Kým ostatný budú čakať na prvé uhorky, vy už budete zavárať: Metóda, ako mať 60 vedier uhoriek z 1 riadku a omnoho skôr!

Uhorky takto pestujem už pár rokov a som s tým zatiaľ veľmi spokojný. Túto metódu som našiel ako metóda „teplého lôžka“.

Uhorky takto pestujem už pár rokov a som s tým zatiaľ veľmi spokojný. Túto metódu som našiel ako metóda „teplého lôžka“. Ide o špeciálne upravený riadok na pestovanie uhoriek tak, aby ste dospeli k maximálnemu výnosu a to omnoho skôr, ako ostatní. Môžete zberať už v prvej polovici júna.

V čom spočíva tajomstvo?

Pôda je vďaka tejto metóde perfektne pripravená, udržiava si optimálnu teplotu aj keby prišlo k jarným výkyvom počasia. Čo je však najdôležitejšie, pôda je doslova nabitá živinami, o ktoré sadenice nemusia súperiť s burinou.

Metóda teplého lôžka – takto ho pripravíme. V strede záhonu vyhĺbime jarok, na ktorom budeme pestovať. Pestujeme len v jednom rade. Jarok by mal byť hlbší – aby sa tam všetky vrstvy vošli- dávame v tenšej vrstve.

Vyplňte tretinu výšky tejto priekopy (jamu, ryhu, alebo ako chcete) vyzretým kompostom z milulého roka. Pridajte vrstvu hnoja (rovnako vyzretý, minuloročný).

Pokračujte vrstvou dreveného popola.

Potom pridáme vrstvu zeminy a premiešame pomocou lopaty, alebo rýľu.

Na samotný vrch potom príde 10-15 cm záhradného humusu (to je všetok odpad z kuchyne a záhrady za posledý rok – seno, tráva, škrupinky z vajec, ale neodporúča sa používať zvyšky z cukety, uhoriek či tekvíc).

Takto pripravenú pôdu je dobré nechať pár dní odležať. Potom sadíme sadenice uhoriek. Asi okolo 10-18. apríla, to závisí od počasia (môžeme aj začiatkom mája). Do riadku dlhého 7 m príde asi 35 sadeníc. Je dobré mať v zálohe ďalších 5 sadeníc, kedy sa niektoré neuchytili.

Potom prikryjeme lôžko netkanou texítilou, ktoré je na vrchu potiahnutá ochranným filmom. Keď sa sadenice začnú drať smerom nahor, odstránime fóliu a vyberieme ich nad ňu. To je všetko. S takouto metódu sa dočkáte prvých uhoriek okolo 10 júna.

Veľa zdaru, Jaro V.

Dnes najobľúbenejšie