zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

6 vitamínov, ktoré nutne potrebuje každý po 50-tke: Nekupujte ich v lekárni, sú v týchto potravinách!

Všetci vieme, že vitamíny a minerály pomáhajú telu bojovať proti chorobám v každom veku. Zároveň platí, že najlepším spôsobom, ako prijímať vitamíny, je zdravé stravovanie. Vyvážená strava vám môže pomôcť žiť zdravo a spokojne aj do vysokého veku. V opačnom prípade sa postupne začínajú pridružovať rôzne zdravotné ťažkosti a choroby. Ak ste prekročili vekovú hranicu 50 rokov, môžete na sebe spozorovať, že vaše telo už nedokáže úplne absorbovať z potravy všetky potrebné vitamíny, preto je v prípade potreby vhodné využívať vitamínové doplnky.

6 kľúčových vitamínov po 50-tke

B12

Tento vitamín je mimoriadne dôležitý pre mozog a krvný obeh. Nájdeme ho v mäse, syre, mlieku, vajciach, avšak po 50-tke je vhodné dopĺňať ho aj pomocou vitamínových doplnkov. Potrebná denná dávka je 2,4 mg.

Vápnik

Vápnik je pre ľudí po 50-tke životne dôležitý. Posilňuje kosti a eliminuje riziko osteoporózy. Ženy potrebujú 1000 mg denne. Ideálne je konzumovať potraviny s vyšším obsahom vápnika ako sú sardinky, mliečne výrobky, brokolica, mandle, špenát, či tofu. Upozornenie: Pri nadmernom užívaní vápnika sa zvyšuje riziko infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice.

Vitamín D

O vitamíne D sa hovorí, že predlžuje život. Pomáha pri vstrebávaní vápnika, pričom spolu tvoria tieto dva prvky pre telo životne dôležité duo. Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť mnoho problémov. Najviac vitamínu D obsahuje tresčia pečeň, ryby a celé zrná. Súčasne je ideálnym spôsobom aj pobyt vonku, pretože si ho telo vstrebáva aj zo slnečného žiarenia.

Magnézium

Nedostatok horčíka môže viesť k cukrovke, srdcovým chorobám a zápalom. Horčík tiež pomáha pri vstrebávaní vápnika. Nájdete ho predovšetkým v tmavej listovej zelenine, orechoch, semenách, sóji, avokáde a fazuli.

Draslík

Draslík udržiava duševné zdravie bez ohľadu na vek. U žien po menopauze znamená viac draslíka menšie riziko mozgovej príhody. Pred užívaním draslíka vo forme výživového doplnku sa poraďte so svojim lekárom, pretože v prípade nadmerného užívania môže spôsobiť problémy. Prirodzene sa nachádza v banánoch, fazuli, sladkých zemiakoch a šošovici.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny si telo nevie vyprodukovať samo a musí ho preto prijímať z potravy. Zlepšujú aktivitu kardiovaskulárneho systému, pomáhajú znižovať riziko infarktu myokardu a mŕtvice. Najlepším zdrojom Omega 3 sú tieto ryby – losos, makrela, sleď, sardinky a pstruh.

Zdroj: estisanatos.com

Najlepšie tipy pre zdravie