Ako za pár minút uvoľniť upchatý nos? Nesiahajte hneď po nosových sprejoch, toto je oveľa efektívnejšie!

1298

S príchodom jesene a zmeny počasia sa zvyšuje aj riziko nachladnutia. Medzi prvé príznaky patrí okrem iného aj upchatý nos, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním a značné nepohodlie.

Ako uvoľniť nos za  20 sekúnd – ľavú aj pravú dutinu!

Lekár Alan Mandell práve pre týchto pacientov ukázal jednoduchý a super-rýchly postup, ako uvoľniť dutiny len za 20 sekúnd. Táto metóda je nielen rýchla, ale okrem uvoľnenia prínosových dutín dokáže rýchlo pomôcť aj so všetkými nepríjemnými sprievodnými javmi, ktoré upchaté dutiny spôsobujú. A to rozhodne stojí za pokus, čo myslíte?

Začneme s ako prvou s ľavou dutinou: palcom na ľavej ruke tlačte na spodok lícnej kosti smerom hore a k uchu. V tom istom čase ukazovákom a prostredníkom pravej ruky tlačte na ľavú stranu nosnú kosť. Vydržte 10 sekúnd. Potom celý postup zopakujte s ľavou rukou a pravou dutinou. Ak je upchatie dutín komplikovanejšie, zopakujte postup viackrát. Týmito pohybmi dochádza k stimulácii nervových zakončení v oblasti prinosových dutín. Hneď ako dôjde k ich prekrveniu, z nosa vám začne tiecť nahromadená tekutina, čo je dobré znamenie.

Hľadali sme ďalšie spôsoby, ako uvoľniť dýchanie prírodným spôsobom, bez použitia nosových sprejov a na otozh.com.ua sme ich našli hneď 6!

1. Pikantné jedlá

Pikantné jedlá pomáhajú uvoľňovať hlien, ktorý následne odblokuje upchaté dutiny v priebehu niekoľkých minút. Účinok nemusí trvať dlho, ale prečo nevyťažiť z toho, čo jete. Medzi suroviny, ktoré zaručene pomôžu sa radí napríklad cibuľa, cesnak – najlepšie v surovom stave. Pomáhajú aj koreniny ako wasabi alebo čili.

2. Masírujte dutiny

Hlien sa tvorí prevažne v dutinách a preto ich masáž môže pomôcť uvoľniť dýchanie.

Postup:

Končeky prstov ukazováka a prostredníka umiestnite tesne pod dutiny a masírujte krúživým pohybom po dobu 20 – 30 sekúnd. Venujte pozornosť najmä miestam blízko nosa tesne pod očami. Vyvíjajte jemný tlak.

3. Otvorte dýchacie cesty

Zhlboka sa nadýchnite a zapchajte si prstami nos. Potom sa pokúste pri chôdzi z nosa vypúšťať trochu vzduchu, až kým vám to nebude nepríjemné. Pustite nos a normálne dýchajte. Sadnite si a za pár minút by sa vám vďaka otvoreným dýchacím cestám malo lepšie dýchať.

4. Soľný roztok

Vyrobte si soľný roztok a použite na prepláchnutie nosných dutín. Prevarte vodu so soľou a nechajte vychladnúť. Použite konvičku alebo striekačku, naplňte soľným roztokom a nalejte do nosných dierok. V prípade použitia konvičky je potrebné mierne nakloniť hlavu, vliať roztok do jednej dierky a z druhej by mal vytiecť. Soľ pôsobí ako rozpúšťadlo hlienu a vyčistí nosové cesty.

5. Mäta prieporná

Mäta je skvelým pomocníkom pri dýchacích ťažkostiach. Obsahuje účinné zložky, ktoré efektívne odblokujú nosné dutiny.

6. Inhalácia horúcej pary

Veľmi účinná je aj inhalácia horúcej pary. Nechajte v hrnci zovrieť malé množstvo vody, môžete pridať pár kvapiek eukalyptového oleja a opatrne inhalujte pod dekou, alebo plachtou.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Témy:


Pridajte svoj komentár