Obľúbené nezdravé pochúťky v zdravom prevedení, ktoré navyše chutí úplne skvele. Keď budete nabudúce pripravovať langoše, palacinky, hranolky alebo napríklad vyprážaný syr – skúste to takto, nebudete ľutovať! :-)
Vyprážaný syr inak
Postup:
1 hlávku karfiolu rozdelenú na ružice
1 veľké vajce
½ šálky najemno nastrúhaného parmezánu alebo iného syra
1 lyžičku korenia (zmes bazalky, oregana, soli a čierneho korenia)
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
2 plátky syra s nižším obsahom tuku
Postup:
Rúru nastavíme na 220 stupňov. Karfiol vložíme do mixéra a rozmixujeme tak, aby sme získali hmotu podobnú ryži. Teraz máte na výber, zmes môžete opraviť v mikrovlnke, alebo na pare – na pare jednoducho naparujeme domäkka a následne pomocou utierky vymačkáme prebytočnú tekutinu. Ak sa rozhodneme pre úpravu v mikrovlnke, preložíme do misky a vložíme do mikrovnky na 2 minúty.
Karfiolovú hmotu potom vyberieme, premiešame a vložíme do mikrovlnky na ďalšie 3 minúty. Vyberieme a opäť premiešame – karfiol je takmer uvarený. Opäť vložíme do mikrovnky na ďalších 5 minút. V tomto momente si môžete všimnúť, že karfiol je na dotyk stále vlhký – my však potrebujeme, aby sa vlhkosť dostala z karfiolu von-vložíme preto ešte na posledných 5 minút do mikrovlnky – karfiol bude stále mierne vlhký, alebo bude už na pohľad vyzerať suchšie. Pokiaľ naparujete, nezabudnite teda poriadne vymačkať vodu.
Necháme vychladnúť, pridáme vajce, parmezán, korenie a premiešame. Rozdelíme na 4 rovnaké časti a každú navrstvíme na plech vystlaný papierom. Hrúbka by mala byť asi 1,5 cm. Pečieme asi 15-18 minút – alebo, kým povrch nie je zlatistý. Potom medzi dve placky jednoducho vložíme plátok syra a necháme ešte chvíľu v rúre, kým sa syr rozpustí.
Šišky z jogurtu
Potrebujeme:
250 g ovsenej múky (dajú sa použiť aj najemno zomleté ovsené vločky)
2 vajcia
1 bal. Prášku do pečiva (10g)
280 g bieleho jogurtu (alebo jogurt a kyslú smotanu zmiešanú v pomere 1:1)
2-3 lyžice trstinového cukru
Olej alebo formu na pečenie – tieto šišky môžete totiž vyprážať aj piecť
Postup:
Všetky prísady na cesto zmiešame a buď vyprážame na oleji dozlatista, alebo navrstvíme do špeciálnej formy na šišky a pečieme pri teplote 180 stupňov 25 minút. Šišky sa dajú pripraviť aj z ryžovej múky a pšeničnej múky, prípadne múky špaldovej. Podávame s džemom, tvarohom, čokoládou, alebo ako vám najlepšie chutia!
Šišky upečené v rúre – výzdoba pre mojich drobcov.
Zemiakové placky bez múky
Potrebujeme:
3 väčšie zemiaky
2-3 hrste kyslej kapusty
1 žĺtok
4 lyžice solamylu
Soľ a korenie podľa chuti
Repkový olej
Postup:
Zemiaky ošúpeme a nastrúhame najemno. Vymačkáme väčšinu škrobu a pridáme kyslú kapustu – je dobré nakrájať si ju na drobnejšie. Pridáme aj solamyl, žĺtok, ochutíme soľou a korením a dobre premiešame.
Placky môžeme robiť na tri spôsoby – buď piecť na plechu vystlanom papierom na pečenie. Piecť na neprilnavej panvici s hrubým dnom bez oleja – tieto dve možnosti sú najzdravšie. Ak sa bojíte, že by sa pripálili, tak panvicu len potrite trochou repkového oleja a opekajte z oboch strán dozlatista.
Falošný zemiakový šalát
Potrebujeme:
3 pevné cukety
1 cibuľu
1 zelené jablko
1 väčšiu mrkvu
1/4 zeleru
2 vajcia na tvrdo
kyslé uhorky podľa chuti
Šunku, soľ a korenie
Biely jogurt, alebo domácu majonézu bez oleja
Postup:
Cukety, mrkvu a zeler dáme variť na paru. Cuketu je lepšie nechať vcelku, inak nasiakne moc vodou a šalát bude príliš riedky.
Ostatné ingrediencie nakrájame na drobné kocky tak, ako sme zvyknutí u klasického zemiakového šalátu.
Uvarenú zeleninu necháme úplne vychladnúť a potom ju pokrájanú pridáme k šalátu. Osolíme, okoreníme a vmiešame jogurt alebo domácu majonézu. Premiešame, ochutíme a necháme uležať v chladničke.
Zdravé lievance
Potrebujeme:
1 hrnček jemných ovsených vločiek
1 hrnček mlieka
1 banán
1 lyžičku kypriaceho prášku
štipku soli
olej (ak máte nepriľnavú panvicu, olej nie je potrebný vôbec)
Postup:
Ovsené vločky zalejeme mliekom a necháme chvíľku napučať. K vločkám pridáme aj roztlačený banán, soľ, kypriaci prášok a rozmixujte na hladké cesto.
Cesto dávkujeme lyžicou na horúcu panvicu. Ak máte nepriľnavú panvicu nepotrebujete žiaden olej, ak obyčajnú, použite trochu kokosového oleja. Keď sa na povrchu začnú tvoriť bublinky, lievance opatrne obrátime na druhú stranu a ešte asi minútu dopečieme dozlatista. Podávajte s tvarohom, jogurtom, ovocím a ak chceme trochu zhrešiť, môžeme poprášiť práškovým cukrom (ideálnejšia voľba je však med).
Ľahká cuketová roláda
Potrebujeme:
2 cukety
5 vajec
2 strúčiky cesnaku
50 g parmezánu
Soľ a korenie
Na náplň:
200 g tvarohu, syrokrému, alebo smotanového syra (prípadne obľúbenú nátierku)
100 g šunky nakrájanej na plátky
Poznámka: do cesta môžete pridať ovsené vločky a v tom prípade stačia aj 3 vajcia
Postup:
Cuketu umyjeme, nastrúhame a osolíme – necháme 15 minút vypotiť a zlejeme šťavu. Potom pridáme vajcia, pretlačený cesnak, syr a vymiešame jednotnú hmotu, ktorú rovnomerne navrstvíme na plech na pečenie. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 190 stupňov asi 20 minút – alebo, kým cesto nie je zlatisté.
Potom jednoducho necháme vychladnúť, potrieme syrom a uložíme plátky šunky. Zrolujeme a môžeme podávať.
Do cesta môžete pridať obľúbené korenie, zelené bylinky alebo napríklad aj nakrájanú chilli papričku, ak obľubujete pikantné chuťovky.
Fit pagáčiky
Potrebujeme:
250 g tvarohu
3 vajcia
3 lyžice ovsenej múky (alebo vločiek zomletých najemno)
3 lyžice ovsených vločiek
1 lyžičku soli
150 g syru s nižším obsahom tuku
Postup:
Všekty prísady okrem syra zmiešame v miske a necháme 5 minút odstáť. Zo zmesi odoberáme po lyžičkách a hmotu navrstvíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Posypeme strúhaným syrom A vložíme do vyhratej rúry, kde pečieme, kým syr nie ej na povrchu zlatistý.
Ľahučký vajíčkový šalát bez výčitiek
Potrebujeme:
3 vajcia uvarené natvrdo
1 téglik cottage syru
50 g strúhaného syra s nižším obsahom tuku
1-2 lyžice bieleho jogurtu
2 lyžičky horčice
Pár kvapiek citrónovej šťavy
Zelenú cibuľku
Hrášok na ozdobu
Postup:
Vajíčka nakrájame nadrobno, v miske si zmiešame cottage syr s horčicou, jogurtom, cibuľkou, syrom a pridáme k vajíčkam. Pokvapkáme citrónovou šťavou, ochutíme soľou, korením, a môžeme podávať. Ozdobíme hráškom.
Zdravé zemiakové halušky bez múky
Potrebujeme:
3 väčšie zemiaky – ošúpané
2 vajcia
180 g mletých ovsených vločiek
Postup:
Zemiaky si nastrúhame, primiešame vajcia a namleté vločky. Vareškou vymiešame jednotné hustejšie cesto. Ak je cesto príliš riedke, primiešame vločky. Halušky klasicky nahádžame do vriacej osolenej vody a varíme asi 5-8 minút. Môžeme podávať s tvarohom, kyslou smotanou, bryndzou alebo kapustou. Výborné sú aj ako príloha k mäsku a omáčkam.
Magický zmiešaný koláč
Potrebujeme:
200 g mletého maku
2 lyžičky prášku do pečiva
Sladidlo – med, stéviu …
Šťavu a kôru z 1 citróna
3 strúhané jablká
2 vajcia
½ lyžičky mletej škorice
Postup:
Rozmiešame vajcia a potom k nim pridáme ostatné prísady a dobre premiešame. Pečieme v menšej okrúhlej forme – ideálne silikónovej 25-30 minút pri teplote 180 stupňov. Upečený koláčik môžeme dozdobiť ovocím.
Palacinky bez múky
Potrebujeme (na 4 ks):
150 g ovsených vločiek
2 bielky (môžete použiť aj celé vajcia, ja používam len bielky)
200 ml mlieka
Med alebo iné sladidlo podľa chuti
Štipku soli
Postup:
Všetky prísady jednoducho vložíme do mixéra a rozmixujeme na hladkú hmotu. Cesto by malo mať takú konzistenciu, ako klasické cesto na palacinky. Podľa potreby teda môžete pridať vločky alebo mlieko. Z cesta potom jednoducho dávkujeme na rozpálenú panvicu cesto tak, aby nám vznikli tenšie palacinky. Opražíme z pboch strán dozlatista a podávame s prílohou, akú máte radi!
Diétne cesto bez cukru a tuku
Potrebujeme:
200 g celozrnnej múky hladkej
200 g kyslej smotany – (smotana by nemala mať viac ako 8% tuku)
Špetku soli
Na náplň
250 g strúhaných jabĺk, škoricu, med, mleté orechy.
2. tip na náplň
250 g nízkotučného tvarohu, 1 žĺtok, citrónovú kôru, hrozienka a med na dosladenie
3. tip na náplň
400 ml mlieka, bal. vanilkového pudingu, 3 lyžice bieleho jogurtu, cukor na dosladenie
Postup:
Príprava je veľmi jednoduchá – na cesta stačí zmiešať múku, smotanu, špetku soli a vypracovať tuhé cesto. Cesto je treba skutočne dobre vymiesiť, aby sa všetky prísady spojili a vytvorili jednotnú hmotu. Aby cesto držalo pohoromade, môžeme podľa potreby pridať viac múky, alebo smotany. Cesto musí byť pevné.
Cesto preložíme na pracovnú dosku a rozvaľkáme na tenší plát. Na cesto navrstvíme vybranú náplň. Napríklad strúhané jablká s orechmi, medom a škoricou, tvaroh vymiešaný so žĺtkom, kôrou a medom, alebo vychladnutý puding zmiešaný s jogurtom.
Postupujeme rovnako, ako pri iných závinoch – cesto potreté náplňou jednoducho zavinieme a preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrieme studenou vodou a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme pri teplote 180 stupňov 35-40 minút, alebo kým povrch cesta nie je zlatistý.
Nakoniec som posypala stéviovým cukrom zmiešaným s kokosom. Môžete tiež posypať kakaovým práškom či strúhanou horkou čokoládou.
Pizza cesto bez múky
Recept č. 1
Potrebujeme:
3 šálky pomletých ovsených vločiek
1 hrsť celých, nemletých ovsených vločiek
125 ml teplého mlieka
2 vajcia
3 lyžice olivového oleja
1 lyžička soli
Na vrch:
rajčiaková paprika omáčka
1 strúčik cesnaku – pretlačený
sušenej bazalky
Šunka, mozzarella, šampiónmi
Postup:
Mleté ovsené vločky (môžeme ich zomlieť napríklad v mlynčeku na kávu) si nasypeme do misky, pridáme soľ a dobre premiešame. Pridáme tekuté prísady – rozmiešané vajíčka so soľou a olivovým olejom.
Spolu zmiešame a pridáme hrsť nemletých ovsených vločiek. Spracujeme cesto, ktoré necháme odležať približne 30 minút, zakryté navlhčeným uterákom (nie mokrým). Cesto by malo byť nelepivé a mäkučké.
Takto odležané cesto si rozvaľkáme do požadovanej veľkosti a môžeme naniesť omáčku a ostatné ingrediencie.
Recept č. 2
Potrebujeme:
2 lyžice nízkotučného tvarohu
2 lyžicu mlieka nízkotučného sušeného
2 lyžice kukuričného škrobu Gustin
1 lyžičku sušeného droždia
1 vajcie
Soľ
Na oblohu:
Paradajkovú omáčku, bazalku, šunku….
Postup:
Sušené mlieko, kukuričný škrob, vajce, droždie, soľ a tvaroh zmiešame a vylejeme na plech vystlaný papierom. Pečieme na 180 stupňov cca 10 minút, kým sa neurobí kôrka.
Pečená kapusta s kvapkou oleja
Potrebujeme:
1 kapustu
3 lyžice olivového oleja
Soľ a čierne mleté korenie
1 lyžičku celej rasce
Postup:
Z kapusty odstránime spodnú časť a nakrájame ju na prúžky. Na plech na pečenie nalejeme trochu oleja a potom po oleji prejdeme prúžkami kapusty z oboch strán. Nakoniec na pustu nalejeme ešte trochu oleja, keďže zelenina ho okamžite absorbuje.
Každý kúsok posypeme soľou, korením a rascou alebo feniklom.
Vložíme do vyhriatej rúry a pešieme pri teplote 200 stupňov 40-45 minút.
Servírujeme ako prílohu.
Fantastický šalát Oliver
Potrebujeme:
250 g uvareného kuracieho mäsa (kuracích pŕs)
150 g čerstvých uhoriek
100 g kyslých uhoriek
3 ks uvarených vajec
2-3 lyžice bieleho jogurtu s nižším obsahom tuku
Pár kvapiek olivového oleja
Soľ, čierne korenie a pár kvapiek citrónovej šťavy
Postup:
Všetky prísady stačí jednoducho nakrájať a zmiešať. Jogurt zmiešame s olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a korením. Primiešame k šalátu a môžeme podávať.
Krémová omáčka na cestoviny
Potrebujeme:
1 hlávku karfiolu – stredne veľkú
1 hlávku cesnaku
½ šálky najemno nastrúhaného parmezánu
½ šálky zeleninového vývaru
Podľa chuti – soľ a korenie
Postup:
Z cesnaku odrežeme vrchnú časť, vložíme do alobalu, polejeme olivovým olejom a zabalíme. Dáme piecť do vyhriatej rúry pri teplote 200 stupňov na 20 minút. Potom z cesnaku vyberieme strúčiky.
Karfiol rozdelíme na menšie kúsky, vložíme do osolenej vody a uvaríme domäkka. Karfiol potom vložíme do mixéra, pridáme parmezán, cesnak a ½ šálky vývaru. Rozmixujeme dohladka.
Omáčku môžeme podávať okamžite, alebo skladuje v chladničke v uzatvárateľnej nádobe.
Hranolky bez kvapky oleja
Potrebujeme:
Nové zemiaky 5-7 kusov
2 ks vaječných bielkov
Sladkú papriku
Čierne mleté korenie (príp. iné korenie podľa chuti)
Soľ podľa chuti
Postup:
Zemiaky očistíme a nakrájame na hranolky hrubé cca 1 centimeter.
Hranolky vložíme do väčšej misky a nalejeme na ne bielkovú zmes tak, aby bola pokrytý zmesou povrch každého zemiaku. Premiesime rukou.
Rúru nastavíme na 200-220 stupňov a zemiaky rozložíme na plech, vystlaný papierom na pečenie.
Pečieme vo vyhriatej rúre 7 až 10 minút, potom odstránime papier na pečenie a dopečieme, kým hranolky nebudú zlatisté.
Zdravá ruská zmrzlina
Potrebujeme:
2 balenia grahamových sušienok (prípadne môžeme použiť maslové sušienky)
¾ šálky mrazených jahôd
½ šálky banánu nakrájaného na menšie kúsky
1 šálku gréckeho jogurtu
1 šálku smotany na šľahanie
1 lyžičku vanilkového extraktu
Med
Postup:
Plech na pečenie s rozmermi 23×23 cm vystelieme alobalom tak, aby konce alobalu presahovali cez okraje plechu. Plech vyložíme sušienkami.
Do mixéra vložíme jahody, banán a rozmixujeme.
V miske vyšľaháme šľahačku a zmiešame ju s jogurtom, ovocnou zmesou a vanilkovým extraktom. Ak sa nám zmes zdá málo sladká, dochutíme ju medom.
Zmes nanesieme na sušienky, uhladíme a prikryjeme ďalšou vrstvou sušienok.
Plech vložíme do mrazničky na minimálne 4 hodiny.
Vyberieme z mrazničky rozdelíme na jednotlivé „zmrzliny“ a môžeme servírovať.
Zdravé langoše
Potrebujeme:
200 g ovsených vločiek
150 ml mlieka
1 vajce
Štipku soli
Postup:
Ovsené vločky zalejeme teplým mliekom a necháme napučať 15 minút. Potom pridáme ostatné prísady a dobre premiešame, aby nám vzniklo jednotné cesto. Na panvici zahrejeme 1 lyžičku oleja a navrstvíme cesto – môžeme robiť viacej malých alebo jeden veľký langoš. Keď je opečený z jednej strany, obrátime ho a opečieme aj z druhej stany.
Na nepriľnavej panvici s hrubým dnom ich môžete piecť aj celkom bez oleja.
Podávame s obľúbenými prísadami – potrieme cesnakom, kyslou smotanou a posypeme syrom.
Prajeme vám dobrú chuť! -)