5 najčastejších chýb, ktoré robíte pri ručnom praní

Vedeli ste, že pri ručnom praní robí väčšina ľudí 5 základných chýb? Prezradíme vám, ako sa im vyvarovať!

Keď potrebujeme rýchlo vyprať jeden kus odevu, alebo jemné a luxusné tkaniny, pred automatickou práčkou dávame prednosť praniu v rukách.Vedeli ste však, že pri tejto naoko jednoduchej činnosti robíme chyby, ktoré nie len že nemajú požadovaný čistiaci účinok, ale môžu naše obľúbené kúsky oblečenie poškodiť. Toto sú chyby, ktorým by ste sa pri ručnom praní mali vyvarovať:

1. Odev vkladáte do umývadla skôr, ako ho naplníte vodou

Keď si chceme dopriať kúpeľ vo vani, tiež si nikdy neľahneme do prázdnej vane, ale počkáme, kým do nej natečie voda. Rovnaké pravidlo by ste mali dodržiavať aj v prípade prania v rukách. V rukách totiž perieme predovšetkým jemné tkaniny a tie sa môžu silným prúdom dopadajúcej vody roztiahnuť a poškodiť. Rovnako postupujete nesprávne, ak pridáte prostriedok na pranie priamo na vaše oblečenie a nepočkáte, kým sa rozpustí vo vode. Okrem toho, že sa vám bude omnoho ťažšie z tkaniny vyplachovať (predovšetkým pokiaľ ide o prach a nie tekutý prostriedok), priamy kontakt s týmto prostriedkom na ešte suchom oblečení, môže niektoré odevy poškodiť. Nabudúce najskôr naplňte umývadlo vlažnou vodou (nikdy nie horúcou), pridajte prostriedok na pranie a počkajte, kým sa celkom rozpustí.  Až potom vložte odev.

2. Drhnutie škvŕn

Ak nám na náš obľúbený svetrík, alebo blúzku dopadlo niekoľko kvapiek červeného vína či šťavy z paradajok, často máme pocit, že „agresívne“ drhnutie fľaku alebo dokonca čistenie kefou, je tým najlepším riešením. Opak je však pravdou. Takýmto čistením nie len jemné látky poškodíme a narušíme ich štruktúru, ale zároveň môžeme spôsobiť  trvalé vyblednutie farby na tomto mieste. Postupujte tak, že do škvrny jemne votriete prstami tekutý prací prostriedok alebo odstraňovač škvŕn (v prípade odstraňovača sa riaďte návodom na obale). Keď prostriedok vsiakne, ponorte odev do vody a jemne preperte tak, aby voda s obsahom prostriedku na pranie niekoľkokrát prešla cez znečistené miesto na odeve. Nezabúdajte, že kľúčom k dokonalému odstráneniu škvŕn je skôr namáčanie, ako agresívne drhnutie. Väčšina škvŕn zmizne už po 15 minútach namáčania, pri odolnejších škvrnách nechajte namočené dlhší čas.

3. Oplachovanie pod tečúcou vodou

Oplachovanie pod tečúcou vodou je najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako vypláchnuť z oblečenia zvyšky pracieho prostriedku. V tomto prípade však platí, že najjednoduchší spôsob nemusí byť aj ten najlepší, predovšetkým pokiaľ ide o jemnú bielizeň. Prúd tečúcej vody môže tieto tkaniny roztiahnuť. Najlepším spôsobom je preto oplachovať bielizeň rovnako, ako ju aj prať – v kúpeli s čistou vodou. Umývadlo napustíte čistou chladnou vodou, vložte doň bielizeň a jemne stláčajte tkaninu rukami, vďaka čomu sa vyplavia zvyšky prostriedku.

Rovnako si v tomto prípade môžete pomôcť plastovým cedníkom. Ak sa ho rozhodnete využiť, mali by ste však mať na vodovodnom kohútiku nadstavec s funkciou jemného rozprašovania vody. Oblečenie najskôr oboma rukami opatrne vyberte z vody, uložte do cedníka a prepláchnite. Táto metóda je vhodná predovšetkým na jemnú spodnú bielizeň.

4. Žmýkanie v rukách

Krútenie a silné žmýkanie mokrej látky je najlepším receptom ako ju rýchlo znehodnotiť. Tkanina ostane po vysušení vyťahaná a neforemná. Omnoho lepšou voľbou je odev z vody opatrne zdvihnúť, pričom ho oboma rukami podopierame. Potom z látky jemne vytlačte čo najviac vlhkosti ako sa dá. Potom odev položte na suchý uterák, jemne ho do uteráku zrolujte a postláčajte. Potom odev nechajte vyschnúť.

5. Sušenie odevu

Áno, dostali sme sa ku konečnej fáze nielen ručného ale každého prania – k sušeniu. Niektoré typy tkanín (napríklad úplety) sa môžu pri klasickom vertikálnom sušení vyťahať. Rovnako nás netešia ani nepekné odtlačky od sušiaka pri snahe o bezpečnejšie -vodorovné sušenie. Dobrou radou je oblečenie rozprestrieť na suchý uterák. Keď jedna strana uschne, oblečenie obrátime. Je so síce dlhšia ale bezpečná metóda, ktorá vaše obľúbené kúsky určite nepoškodí.

zdroj: housebeautiful

Dnes najobľúbenejšie