5 lacných receptov na domáce postreky a zálievky na sadenice, ktoré zaručene fungujú: Teraz je na ne pravý čas!

Poradíme vám 3 jednoduché domáce recepty na výborné hnojivo pre sadenice paradajok a uhoriek. Sú veľmi staré a overené, možno by vám o nich vedela rozprávať napríklad vaša stará mama. A čo je najlepšie? Všetky sú úplne zdarma, stačí len poznať recept. Okrem toho prinášame aj 2 tipy na silné postreky proti škodcom.

Zálievka z vaječných škrupín

Vaječné škrupinky (malo by byť asi toľko, aby naplnili pollitrovú nádobu) zalejem 2 litrami vody a necháme lúhovať 3 dni. Sadenice zalejeme tekutinou vtedy, keď bude cítiť sírnatým zápachom. Zálievka z vaječných škrupín je zvlášť dobrá pre sadenice paradajok.

Žihľavová zálievka dodá živiny a ochráni

50 g čerstvej žihľavy zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 2 hodiny lúhovať. Používame ako zálievku na sadenice.

Čierny čaj – energia pre sadenice

Poskytuje sadeniciam energiu na rast, triesloviny a živiny. Môžeme zalievať slabým výluhom z použitých čajových vreciek, alebo zaliať nepoužité vrecko čierneho čaju 3 litrami vody a nechať 3 lúhovať. Potom zriedime roztok 5 litrami vody a používame na zalievanie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Cesnakový likvidátor škodcov

V mažiari podrvte 150 g strúčikov cesnaku a zalejte desiatimi litrami vody. Takto pripravený roztok nechajte odpočívať približne jeden deň. Následne pridajte doň 100 g nastrúhaného jadrového mydla.  Neriedeným roztokom postrekujte napadnuté časti rastliny či už baktériovými chorobami, roztočcami, voškami alebo hrdzou.

Chrenový postrek 2v1

Chren nastrúhajte a zmiešajte s mletou pálivou paprikou a zalejte tromi litrami vriacej vody. Nechajte odstáť približne hodinu a po precedení môžete používať. Táto kombinácia je vhodná na ochranu rastlín pred hmyzími škodcami ako aj pred plesňami. Zaberá proti voškám, komárom, húseniciam a pásavke zemiakovej. Účinkuje aj na múčnatku, postrek však treba opakovať s odstupom niekoľkých dní. Bráni aj šíreniu kučeravosti listov broskyne.