5 kombinácií, v ktorých sú potraviny omnoho zdravšie, ako samé o sebe!

Zdravá strava je nevyhnutnou súčasťou našich životov a, našťastie, v súčasnosti sa dostáva do pozornosti oveľa viac ako kedysi. No na to, aby ste z nej vyťažili čo najviac, by ste mali skúsiť kombinácie, vďaka ktorým budú jednotlivé jedlá či nápoje ešte zdravšie.

Zelenina, ovocie, zelený čaj či olivový olej – to sú všetko suroviny, ktoré sú pre naše telo prospešné. No podľa odborníkov na zdravú výživu je potrebné ich skombinovať tak, aby ste dosiahli pre svoje telo čo najlepší efekt. Tu je pár príkladov toho, ako dodáte svojmu telu čo najviac vitamínov a prospešných látok.

Šalát a olivový olej

Zeleninový šalát je veľmi zdravý, no na to, aby bol ešte viac, je potrebné pokropiť ho olivovým olejom, samozrejme, skutočným, nie je jeho lacnou napodobneninou. Vďaka tomu vaše telo absorbuje trikrát viac karotenoidov, teda fotosyntetických farbív, ktoré majú schopnosť ničiť voľné radikály. Nehovoriac o tom, že si dáte do tela správnu dávku antioxidantov.

Jahody a ovsené vločky

Vďaka tejto kombinácii vaše telo lepšie absorbuje vitamíny A a C. Ešte lepšie urobíte, keď si túto kombináciu vmiešate do nízkotučného jogurtu. Ideálne raňajky!

Tofu a paprika

Ak neviete, s čím si pripraviť obľúbené tofu, siahnite po farebnej paprike. Táto zelenina totiž obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče a navyše dodáte telu aj dostatok železa.

Kurkuma a čierne korenie

Kurkume sa pripisujú skvelé vlastnosti, takže ak dochucujete jedlo, siahnite okrem klasiky v podobe čierneho korenia aj po nej. Kombinácia kurkumy a čierneho korenia totiž podporí absorbovanie piperínu, alkaloidu, ktorý je mimoriadne prospešný pre črevnú sliznicu.

Zelený čaj a citrón

Výborný antioxidant, akým kvalitný zelený čaj nepochybne je, môže byť ideálny štartom do dňa. Doprajte si ho však spolu s pár kvapkami citrónu. Okrem lepšej a sviežejšej chuti totiž citrónová šťava zvýši priaznivé účinky antioxidantov, ktoré naše telo prijíma zo zeleného čaju.

...