5 jednoduchých spôsobov, ako odstrániť zubný povlak a získať žiarivý úsmev

Zdravie ústnej dutiny je veľmi dôležité pre celkové zdravie nášho organizmu. Ani pri každodennom a dôkladnom čistení chrupu sa však nevyhneme tomu, aby sa na zuboch tvoril zubný povlak. Hoci množstvo zubného povlaku odstránime správnym čistením zubnou kefkou, na ťažšie dostupných miestach často ostáva povlak, ktorý sa postupne premení na tvrdý zubný kameň. Jeho odstránenie je už samozrejme omnoho náročnejšie, ale nie nemožné. Dnes vám prinášame 5 zázračných ingrediencií, vďaka ktorým odstránite škaredý zubný povlak bez toho, aby ste museli navštíviť zubára. A čo je na tom najlepšie? Mnohé z nich máte možno práve teraz vo svojej kuchyni!

Sóda bikarbóna

Predstavuje asi najjednoduchší a najznámejší spôsob, ako rýchlo a účinne odstrániť povlak v pohodlí vášho domova. Jednoducho navlhčíte zubnú kefku, nasypte na ňu trochu jedlej sódy a jemne si vyčistíte problémové oblasti chrupu. Pre silnejší účinok pridáme k jedlej sóde štipku soli.

Môžete si tiež vytvoriť čistiacu ústnu vodu. Budete potrebovať ½ šálky jedlej sódy, 1 šálku vody, 10 kvapiek esenciálneho citrónového oleja, 4 lyžičky rastlinného glycerínu a 1 lyžičku gélového Aloe Vera.Všetky zložky stačí jednoducho zmiešať a uchovávať v uzatvárateľnej fľaši.

Pozor: pri používaní sódy bikarbóny na zuby netlačte a taktiež by čistenie zubov touto látkou nemalo byť častejšie ako raz za tri mesiace.

Mrkva, uhorka a špenát

Žuvanie surovej zeleniny taktiež pomáha pri odstraňovaní nepekného povlaku na zuboch. Ak teda nemáte surovú zeleninu zaradenú do svojho jedálnička, tu máte ďalší dôvod, prečo jej jej pravidelná konzumácia prospešná pre krásu vášho úsmevu.

Jahody a paradajky

Jahody aj paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý je pre zdravie ústnej dutiny veľmi potrebný. Čo sa týka použitia, pretrite si týmito plodmi zuby a nechajte pôsobiť minimálne 5 minút. Odolný zubný povlak zmäkne a bude sa dať jednoduchšie odstrániť zubnou kefkou. Navyše, tieto plody majú schopnosť vybieliť chrup. Vhodné sú aj iné potraviny s vysokým obsahom vitamínu C ako napríklad paprika, papája, pomaranč alebo lipový kvet.

Syry

Pre zdravie ústnej dutiny sa odporúča jesť približne 30 g syru denne. Najlepšie sú aromatické zrejúce syry. Mechanizmus účinku syrov spočíva v tom, že neutralizujú kyseliny, ktoré  sa počas dňa v ústach tvoria a ovplyvňujú tak tvorbu povlaku. Chicagské centrum starostlivosti o zdravie ústnej dutiny navrhuje z rovnakého dôvodu konzumovať denne hrsť nesolených a nepražených arašidov, ktoré dokážu rovnako neutralizovať kyseliny v ústnej dutine a re-mineralizovať zuby.

Orechy

Orechy ako také sú pre naše zdravie veľmi prospešné. Obsahujú množstvo vitamínov, živín a zdravých tukov, ktoré naše telo a mozog potrebujú pre správne fungovanie. Orechy sú však veľmi prospešné aj pre naše zuby – konkrétne orechová škrupina. Práve škrupina z vlašských orechov vám pomôže šetrne a efektívne odstrániť zubný povlak. Potrebujete 30 ml vody a orechové škrupiny rozdrvené na jemný prášok. Obe suroviny zmiešame, preložíme do hrnca, privedieme k varu a varíme 15 minút. Necháme vychladnúť a používame na čistenie zubov 2-3 x denne.

Kokosový olej

Kokosový olej sa pre zdravie ústnej dutiny a žiarivo biely úsmev používa už od nepamäti a v indickej medicíne má celé stáročia svoje významné postavenie. Tento zázrak z prírody zuby prirodzene biely, bojuje proti baktériám spôsobujúcim zubný povlak a udržiava zdravé ďasná. Dajte si do úst lyžičku kokoskového oleja a niekoľko minút nechajte pôsobiť. Potom stačí povrchom zubov jemne prechádzať kefkou alebo prstom. Následne ústa vypláchneme.

Pre boj so zubným povlakom dodržiavajte tieto zásady:

Na čistenie zubov používajte mäkkú  a hustú zubnú kefku. Nezabúdajte na vertikálne ťahy a špeciálnu pozornosť venujte priestoru tesne pod ďasnom.

Na vyčistenie medzizubných priestorov používajte medzubnú kefku alebo dentálnu niť. Odstránite tak baktérie, ktoré prispievajú k tvorbe zubného povlaku.

Z času na čas si doprajte pikantnejšie jedlá. Práve tie totiž stimulujú slinné žľazy v ústach, ktoré prirodzene čistia ústa.

Pred spaním si môžete povrch zubov prejsť s bielou časťou pomarančovej kôry a zuby potom neoplachujte. Táto metóda vám pomôže v boji proti baktériám.

Hromadenie povlaku podporuje aj decht a iné látky obsiahnuté v tabakových výrobkoch. Ak chcete aby vaše zuby boli belšie a v ústnej dutine sa tvorilo menej povlaku a baktérií, mali by ste s fajčením čim skôr prestať.

zdroj: positivemed

 

Dnes najobľúbenejšie