5 efektívnych spôsobov, ako sa zbaviť plesne na stenách!

V prvom rade by ste mali vedieť, že plesne na stenách sa vytvoria, keď je v domácnosti vysoký stupeň vlhkosti. Preto je v prvom rade potrebné znížiť vlhkosť vzduchu. 

Plesne sa vyskytujú najmä v kúpeľniach, pivniciach alebo na stenách obrátených na sever, či v miestnostiach, ktoré sú slabo vetrané. 

Vďaka portálu trattamentinaturalibio sa v tomto článku dozviete, ako sa zbaviť plesní na stenách raz a navždy!

Plesne sú typom mnohobunkových húb, ktorých tvorba a množenie nastáva vo vlhkom prostredí.

Tieto mikroorganizmy sa šíria reprodukciou prostredníctvom jemných spór, ktoré sa vo vzduchu rozptýlia a prichytávajú sa na povrchoch.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Plesne sa spravidla prejavujú najskôr malými tmavými škvrnami a neskôr kompaktnými škvrnami. Ich farba je obvykle medzi sivou / čiernou a zelenou a líši sa v závislosti od typu plesne. Najbežnejšou je čierna pleseň, ktorá sa vyskytuje:

  1. V horných častiach miestností (strop a horné rohy), ak je to spôsobené kondenzáciou.
  2. Blízko podlahy, ak je to spôsobené stúpajúcou vlhkosťou.

Pleseň je pre steny ako choroba, pretože ich postupne ničí – najskôr koroduje vonkajší náter a potom omietka. 

Okrem toho je prítomnosť plesní nezdravá, má škodlivé účinky na ľudí, ktorí tam žijú, čo vedie k zhoršeniu zdravotného stavu alebo k nástupu alergií. 

Efektívne spôsoby ako odstrániť pleseň

Bielidlo

Nalejte bielidlo do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte všetky miesta postihnuté plesňou.

Nechajte pôsobiť 20 – 30 minút, pričom miestnosť vetrajte.

Po uplynutí tejto doby si môžete všimnúť, že bielidlo zaúčinkovalo.

Teraz si už len stačí zobrať navlhčenú handričku, zotrieť zvyšky bielidla, či nečistôt po plesni a steny sú opäť biele. Nepoužívajte na farebné steny!

Bielidlo obsahuje chlór, ktorý zabíja plesne, avšak závisí od množstva chlóru v danom bielidle.

Čím vyšší obsah chlóru, tým lepší účinok. Odporúčame použiť ochranné rukavice, prípadne ochranné okuliare, aby vám prípravok nefrkol do očí.

Ocot

Tento spôsob odstraňovania plesní je jeden z najobľúbenejších, pretože je ekonomický, efektívny a bez použitia škodlivej chémie.

Miestnosť by ste pri použití mali dobre vetrať, ocot naneste na mäkkú handričku a potierajte všetky postihnuté miesta. Zmes vody a octu môžete naliať do rozprašovača a postriekať najviac postihnuté miesta.

Nechajte pôsobiť 6 hodín a utrite čistou handričkou.

Proces opakujte, kým plesne úplne nezmiznú.

Pre dosiahnutie lepších výsledkov a príjemnej vône pridajte do octu niekoľko kvapiek éterického oleja z čajovníka. Ten má navyše dezinfekčné vlastnosti.

Amoniak

Je to žieravý produkt, ktorý môže predstavovať zdravotné riziká, preto sa odporúča používať ho v malých množstvách a je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Pri tejto metóde je potrebné zriediť amoniak s vodou v pomere 1:1.

Roztok nechajte niekoľko minút odležať, potom navlhčite handričku a potierajte stopy plesní. Nakoniec dobre utrite druhou handričkou namočenou v čistej vode.

Peroxid vodíka

Je to multifunkčný produkt, ktorý je vysoko účinný aj v boji proti plesniam.

Pri tejto metóde je potrebné zmiešať 100 ml peroxidu vodíka s 200 ml vody a preliať do rozprašovača. Nastriekajte postihnuté miesta a utrite.

Sóda bikarbóna na čistenie tapiet

Zmiešajte 4 lyžice sódy bikarbóny s horúcou vodou, nastriekajte roztok na povrch a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom opláchnite čistou vodou a utrite dosucha.

Ako zabrániť tvorbe plesní?

1. Na prekonanie tohto problému je potrebné steny izolovať a vysušiť. Iba tak budete môcť regulovať vlhkosť, ktorá spôsobuje výskyt plesní.

2. Je potrebné vyriešiť problém s ventiláciou a častejšie vetrať.

3. Ak máte problém s vetraním, odporúčame používať odvlhčovače vzduchu, ktoré znížia vlhkosť vzduchu a tým znížia riziko tvorby plesní.

4. Ak vlhkosť preteká zo strechy alebo je ťahaná z podlahy, jedná sa o vážnejší problém, ktorý je potrebné riešiť s odborníkmi.

Prajeme veľa šťastia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay