Keď triesku z osiky dáte do suda s kapustou, máte istotu, že neskysne: Geniálne rady našich predkov, ktoré využijete aj dnes!

Naši predkovia sa riadili chodom prírody omnoho viac, ako dnes my. Niektoré sú však natoľko nadčasové, že sa ich oplatí poznať aj dnes.
[mashshare]

Naši predkovia sa riadili chodom prírody omnoho viac, ako dnes my. Niektoré sú však natoľko nadčasové, že sa ich oplatí poznať aj dnes.

Keď breza listy otvorí, o týždeň môžeš vysádzať priesadu na roli

Táto múdrosť sa zachovala na základe dlhoročných pozoraní našich predkov. Breza a jej otvorené listy boli ukazovateľom dlhodobého oteplenia v prírode. Keď breza otvorila listy, zároveň sa neočakávalo, že ešte príde ochladenie.

Ak sa na dube otvára list, každému chlapovi treba na štuky ísť!

Táto múdrosť vychádza z pozorovania rybárov, ktorý si rybolovom zabezpečovali obživu pre seba a svoje rodiny. Starí rybári doteraz tvrdia, že šťuky berú najlepšie vtedy, keď začínajú pučať listy na duboch.

Keď triesku z osiky dáte do suda s kapustou, máte istotu, že neskysne

Jeseň je časom prípravy sudovej kapusty. Podľa starých prísloví, ak nechcete, aby zkysla, stačí dať do suda aj triesku z osiky. Nie je to však len povera bez obsahu, tieto vlastnosti drevo z Topoľa osiky skutočne má. Antiseptické vlastnosti tohto dreva sa používali na uchovanie potravín v čerstvom stave.

Keď je orechov veľa a po hubách ani stopy, bude zima bohatá na sheh

Tento zvláštny jav si zaznamenávali ľudia pred príchodom najzasneženejších zím. Orechy sa prehýbali pod ťarchou úrody a naopak v lese nebolo húb. Naši predkovia vtedy vedeli, že je čas pripraviť sa na kopy snehu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak napadne sneh na višňové listy, čoskoro zíde a výrazne sa oteplý

Ak sa višňa ešte mala na korune listy, ktoré nestihla na jeseň zhodiť, predkovia vedeli, že čoskoro príde odmäk a nastane oteplenie. Môže za to dlhoročné pozorovanie jesennej prírody.

Ak je vo dvore breza, blesku sa netreba báť!

Naši predkovia si všimli, že do brezy nikdy neudrie blesk. Preto vysádzali brezy do blízkosti domov, aby sa nemuseli obávať besnenia búrok. Ak na dvore nebola, ako ochrana sa používali aspoň konáre brezy, ktoré boli v podkroví. Naši predkovia verili, že breza dokáže odpudzovať blesky.

zdroj: bisferaklub, liveinternet

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.