Každý záhradkár potrebuje poznať tieto 4 zálievky: Toto radí pán, ktorého úrodu chodia obdivovať ľudia z celého okresu!

Pán Igor Ljadov je známy svojim jedinečným prístupom k pestovaniu plodín. Tento pán pracuje na záhrade len cez víkend a úrodu má takú obrovskú, že k  nemu chodia po rady ľudia z obrovskej diaľky.

Základným pilierom k úspechu v pestovaní a dlhodobému udržaniu úrodnej pôdy je podľa neho vynechanie  minerálnych hnojív a chemikálií. Tie vedú k znečisťovaniu pôdy, vody  a to sa negatívne odráža na zdravotnom stave ľudí. Je to však jednoduché, účinné a rýchle a tak im ľudia dávajú prednosť. Kľúč k úspechu však je dať do pôdy výživu, ktorá pracuje nielen pre aktuálnu úrodu, ale výrazne skvalitňuje pôdu aj pre ďalšie sezóny a ďalšie pestovanie.

Igor používa 4 typy výživných zálievok, radí ich každému jednému pestovateľovi:

Toto je jeho kľúč k udržaniu vysokej úrodnosti pôdy na celé roky a aj veľkej úrody. Vo svojej záhrade používa tieto 4 tipy výživných zálievok. V lete odporúča staviť na prvú spomenutú zálievku, ktorá dokáže zlepšiť chuť plodov a tiež má vplyv na zdravie rastliny a jej silu pre ďalšiu produkciu plodov. Základom zálievky sú efektívne mikrorganizmy, ktoré pracujú pre rastlinu priamo v pôde. Základným tajomstvom úspechu sú pritom podľa Igora obyčajné kvasinky, ktoré získate spojením cukru a droždia.

1. Zálievka(do 200 l suda) potrebujeme:

...

lopatu popola z dreva,

vedro poksonej trávy aj s burinou,

lopatu vyzretého kompostu alebo ornice,

1 lopatu vyzretého hnoja,

lopatu piesku,

liter mliečnej srvátky alebo kvaseného mlieka,

3 litre kvasu,

vodu.

Kvas pripravíme takto: Do 3 l dažďovej vody dáme 5 lyžíc cukru a štipku kvasníc. Nechať kvasiť 2 – 3 dni, potom to pridáme do 200 l suda. Kvas je možné skladovať v chladničke pokiaľ sa nepoužije.

V sude sa táto zmes nechá asi týždeň, niekedy ju treba premiešať. Pri použití sa zálievka riedi s vodou minimálne 1 diel : 2 diely vody, ale môžete riediť aj v pomere 1 diel zálievky na 3 diely vody. Zalievame ku koreňom.

2. zálievka (200 l suda)

Sud naplníme do 2/3 burinou a trávami. Môžeme pridať 2 lopaty popola z dreva. Zalejeme vodou a zakryjeme. Zálievka sa necháva odstáť dva týždne. Pri použití riedime 1 : 10 s vodou.

3. zálievka (do 200 l suda)

Sud naplníme do 1/3 vyzertým hnojom a zalejeme vodou. Necháva sa odstáť dva týždne. Pri použití sa riedi 1 : 10 s vodou.

4. zálievka (do 200 l suda)

Do suda naplníme do 1/3 slepačím trusom a zalejeme vodou. Necháva sa odstáť dva týždne. Pri použití sa riedi 1 : 20 s vodou.