4 tipy, vďaka ktorým vykročíte do nového dňa oddýchnutí a bez bolesti

Kvalita spánku ovplyvňuje našu celkovú psychickú ale aj fyzickú pohodu. Mnohí ľudia stále neprikladajú spánku – teda činnosti, ktorou  trávia denne 7-8 hodín denne – významnú úlohu vo svojich životoch. Ak k nim patríte aj vy, prečítajte si 4 dôvody, pre ktoré by ste mali svoj postoj čo najskôr zmeniť.

Bez kvalitného spánku sa mozog mení

Neurologické výskumy z posledných rokov dokázali priamu súvislosť medzi kvalitou spánku a zmenami mozgu, ktoré sa v niektorých prípadoch môžu chronifikovať a spôsobiť dlhodobé ťažkosti. Zmeny v mozgu súvisia predovšetkým s kvalitou kognitívnych funkcií, ktoré sa pri nekvalitnom nočnom odpočinku menia v negatívnom smere. Môže ísť o poruchy pozornosti, pamäte či pomalšie reagovanie na podnety.

Matrac je investícia, ktorá sa vráti

Kvalitu spánku ovplyvňujú predovšetkým matrace. Ak sa pri zariaďovaní spálne snažíte ušetriť, rozhodne nešetrite na tejto položke. Kvalitné regeneračné ortopedické matrace sú možno o niečo drahšie ako bežné matrace, ale počas spánku poskytujú chrbtici potrebnú oporu a zabezpečia, že sa ráno prebudíte odpočinutí a najmä bez bolesti.

Prvý pohyb je najdôležitejší

Čo urobíte ráno ako prvé? Väčšina ľudí vypne budík a rýchlym pohybom sa postaví z postele, keďže ráno je každá minúta drahá. To je však ďalšia chyba, ktorú si mnohí ľudia neuvedomujú. Po kvalitnom oddychu a regenerácii je vaše telo odpočinuté, avšak svalstvo a šľachy je stuhnuté a potrebuje čas na rozhýbanie. Vstávanie z postele by malo prebiehať po fázach – najskôr vystreté končatiny a jemný strečing v polohe ležmo, potom pomalé posadenie sa na posteľ až následne vstanie. Pri vstavaní je tiež dobré podoprieť sa a preniesť váhu. V tomto pomôže napríklad nočný stolík, okraj postele alebo nábytkové úchytky.

Uvoľnite sa, prosím

Kvalitu spánku veľmi ovplyvňuje aj posledná činnosť, ktorú pred spánkom robíme. Ak je napríklad poslednou činnosťou pred spánkom pozeranie televízie, mozog bude minimálne ešte dve hodiny po vypnutí televízie spracovávať podnety a svetelné objekty. Aj napriek tomu, že idete spať a zaspíte, budete mať minimálne o 2 hodiny menej kvalitného spánku a ráno sa prebudíte unavení. Pred spaním si vyhraďte čas len pre seba. Ideálny je napríklad relaxačný kúpeľ alebo oddych v sedacom vaku pri hudbe alebo dobrej knihe. Napokon, pohodlné sedenie podľa vašich predstáv si môžete zhotoviť aj sami. Postačí vám tvarovacia hmota, ktorá sa prispôsobí postave a nylonová metráž látok, vďaka ktorej budete odpočívať na príjemnom a odolnom povrchu.

...