To by mal vidieť každý: 35 neskutočných zlepšovákov z Japonska, s ktorými by sa nám tu žilo oveľa lepšie!

Japonsko sa vždy v mnohých veciach predbiehalo zvyšok sveta, najmä pokiaľ ide o vývoj, inovácie a služby. Kedykoľvek zavítate do Japonska, niečim vás prekvapí.Existujú však mnohé oblasti v ktorých by sme si brať z tejto krajiny príklad. Pri mnohých si aj vy sami poviete – toto by malo byť aj v našej krajine!

Vodič autobusu v Japonsku podrží dáždnik nad vašou hlavou, aby ste sa nemuseli namočiť, keď otvárate svoj vlastný dáždnik.

V Japonsku si šoféri nikdy nedovolia zaparkovať tak, aby zasahovali do susedného boxu či inak obmedzovali iných šoférov. Na parkoviskách vždy jasne vidíte, kde parkujú miestni a kde cudzinci.

Ryžové umenie je druh obrazu vytvorený vysadením rôznych druhov ryže. Okrem poľnohospodárstva tak majú ryžové polia aj estetický rozmer a obdivovať ich chodia turisti z celého sveta. Múdry spôsob, ako priniesť ďalšie peniaze do štátneho rozpočtu, čo myslíte?

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Išiel som na policajnú stanicu, aby som sa opýtal policajta, ako sa dostať na moju ulicu. Policajt mi nakreslil detailnú mapu, aby sa uistil, že na miesto dostanem. Dal mi aj číslo priamo na seba pre prípad, že by som mal problémy.

Zabudnite na obrovské fastfoody, v Japonsku ich nájdete ako malé búdky. Japonci totižto fastfoodom príliš nefandia. Aj preto patria medzi jeden z najzdravších národov.

 Najviac organizované vyzdvihnutie batožiny, aké ste niekedy videli. Všetky kufre uloží letecký personál tak, aby ste si ho čo najľahšie vyzdvihli. Rukoväte sú namerované vždy dole, aby nemali problém ani ľudia menšieho vzrastu.

Bezobslužný obchod s potravinami – vyberiete si čo potrebujete a peniaze ponecháte v pohári! NIkto vás nekontroluje, či ste zaplatili.

 

Nestihli ste let, ale nechcete platiť za drahé ubytovanie v hoteli? V Japonksu nájdete na každom kroku ubytovacie kapsuli, kde sa môžete za pár drobných vyspať a osviežiť.

Japonské toalety sú kapitola sama o sebe. Šetria vodou a sú osvetlené tak, aby ste v noci nemuseli zbytočne zapínať veľké svetlo.

Mamičky si na toalete môžu svoje deti na deti uložiť do takýchto stoličiek. Aj mamičky totižto potrebujú mať niekedy voľné obe ruky.

Mnohé výťahy v Japonsku majú špeciálnu obsluhu.

V Japonsku neexistuje, že by reklama nebola rovnaká ako realita.

 Aby hotelový personál nemusel byť hore celú noc, zastupujú ich roboti.

© teppei_umemoto / Instagram

Keď šoféri hromadnej dopravy v Japonsku štrajkujú, pracujú ako zvyčajne. Jediným rozdielom je, že vozia cestujúcich celý deň zdarma.

V Japonsku majú chorí a nevládni ľudia výnimočnú pozornosť. Toto nie sú delikatesy z reštaurácie, ale jedlo z bežnej nemocnice.

Väčšina japonských škôl nemá personál na upratovanie. Namiesto toho študenti po vyučovaní vždy sami upracú. Tým  vyjadrujú  svoju vďačnosť školstvu a učiteľom.

Japonsko je krajinou predajných automatov. Sú skoro na všetko, od nápojov až po vajcia, zeleninu a chirurgické masky.

V Japonsku je viac ako 300 prechodov pre chodcov, kde môžeme prechádzať diagonálne z jednej strany cesty na druhú.

V tomto japonskom výťahu je núdzové sedadlo, ktoré môže v prípade potreby fungovať ako toaleta.

V Japonsku sú pripravený na všetko. V každej budove nájdete automat na dáždniky.

Plechovky, ktoré obsahujú alkohol majú označenie aj v braillovom písme.

Každý byt musí mať vlastné parkovacie miesto. Parkovanie v Japonsku riešia takto, aby mal každý svoje miesto.

Prenosné popolníky pre tých, ktorí chcú fajčiť mimo určených fajčiarskych zón. Sú protihorľavé,

Keď si kúpite žuvačky, nájdete v nich vždy aj takéto papieriky. Slúžia na zabalenie žuvačky predtým, ako ju vyhodíte. Takto nehrozí, že ostane prilepená na povrchu.

12. Existujú ľudia, ktorým na verejných toaletách robí problém vykonať potrebu. Japonské toalety majú riešenie aj na tento problém. Majú často tlačidlo na paneli, ktorého úlohou je napodobňovať zvuk vody. :-)

Na japonských toaletách nájdete displej, na ktorom jasne vidíte, ktorá toaleta je obsadená a ktorá nie.

Inteligentná podprsenka ochráni ženu pred násilím. Otvoriť sa dá len vtedy, keď sa žena cíti v poriadku. V prípade ohrozenia alebo zdravotného problému privolá pomoc.

Na obrázku nižšie je ospravedlnenie od tokijskej železničnej spoločnosti Tsukuba Express, pretože jedna z jej súprav odišla zo stanice o 20 sekúnd skôr!

 

19. V nákupných centrách sú bezplatné chladničky, kam si môžete uložiť potraviny, ktoré by sa mohli pokaziť, kým nakupujete.

Niektoré japonské vynálezy vyzerajú vtipne, ale nemôžeme poprieť, že sú veľmi kreatívne.

 Absolútny poriadok panuje aj v niečom takom triviálnom, ako je používanie schodov.

Je vám počas cestovania zle? Sedadlo si otočíte tak, ako vám to vyhovuje!

Ďalší  pozoruhodný japonský zlepšovák: držiaky na uloženie dáždnikov. Takže si ho nemusíte brať so sebou do budovy (a nikto vám ho nezoberie – zámky však paradoxne nie sú preto, že ide o obavu z krádeže, ale skôr preto, že väčšina dáždnikov si je veľmi podobných a mohli by ste mať problém nájsť  ten svoj)!

Na tomto odkaze je napísané: “Pri parkovaní som zlomil stojan na vašom bicykli. Ospravedlňujem sa, veľmi ma to mrzí.” To nepotrebuje komentár.