Kedysi bola neodmysliteľnou súčasťou nápojov lásky a voňaviek cisárov a kráľovien. Dnes ju dostupná ako celkom bežná surovina, ktorú požívame ako prísadu do najmä do sladkých dezertov a nápojov. Teraz by ste však mali vedieť aj niečo o tom, čo dokáže obyčajná korenina – škorica s vašimi rastlinami!
Pre rastliny predstavuje elixír života
Vedeli ste, že škoricou môžete nahradiť napríklad drahé stimulátory zakoreňovania, fungicídne prípravky a ďalšiu chémiu? Prinášame vám 5 tipov, ako toto voňavé korenie využiť v záhrade, ale aj pre izbové rastlinky.
Pre sadenice a na rýchle zakorenenie odrezkov
Na sadenice a semienka číhajú v pôde rôzne nástrahy, vďaka ktorým môžu rýchlo uhynúť. Rovnako sú na tom odrezky rastlín, ktoré používame na rozmnožovanie plodín a našich obľúbených kvetov. Aby ste zabránili chorobám a hubám, ktoré v pôde napádajú sadenice, semienka a odrezky použite obyčajnú mletú škoricu. V prípade semienok a sadeníc ňou jednoducho posypte pôdu, prípadne lyžičku škorice do pôdy vmiešajte. Pokiaľ ide o odrezky, použite škoricu rovnako ako stimulátor zakoreňovania – odrezanú časť vložte na chvíľu do mletej škorice a potom do pôdy – škorica pôsobí dezinfekčne a plní aj ochrannú funkciu.
Proti divým hubám
Huby škoricu neznášajú a ak sa vám na záhrade rozmohli, jednoducho sa ich môžete zbaviť so škoricovým postrekom (1 lyžicu škorice rozpustite vo vode a nastriekajte na huby), alebo huby škoricou jednoducho posypte.
Proti voškám
Vošky sú tam, kde sú aj mravce. A mravce neznášajú škoricu. Stačí teda, ak okolo rastliniek nasypete škoricu a vytvoríte tak akúsi ochrannú bariréru pre vaše rastliny. Rovnako dobrým nápadom je aj škoricový postrek priamo na rastliny. Ak vás mravce trápia aj v dome, vyskúšate nasypať trochu škorice na ich obľúbené cestičky.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Zachráni poranené rastliny
Ak došlo k poškodeniu stonky, alebo odlomeniu niektorej časti vy chcete rastlinu zachrániť, najdôležitejšie je podať jej prvú pomoc a to vydezinfikovať ranu, cez ktorú sa rastlina ľahko infikuje rôznymi chorobami a plesňami. Stačí, ak na poškodené miesto nasypete škoricu – ranu tak ošetríte a urýchlite hojenie.
Pre izbové rastliny
Pleseň sa netýka len vonkajších ale izbových rastlín. Nasypte ju na pôdu v črepníkoch a zbavíte sa tak tohto nepríjemného problému prirodzenou cestou. To však nie je všetko, škorica dokáže pôdu izboviek zbaviť aj obávaného problému – otravných mušiek, ktoré sa vám ľahko dostanú do celého bytu. Larvy zlikvidujete tak, že pôdu necháte dobre preschnúť a posypete ju škoricou. Škorica ochráni pred muškami aj sadenice.
titulná foto: reprofoto lovegarden