Nie som síce žiaden profesionál v pestovaní, práve naopak, som celkom mimo oboru – vyštudovaný strojár. Moja povaha poznať všetko do detailov sa však nezaprie ani pri mojom koníčku – pestovaní. Milujem taliansku kuchyňu a vôňu bazalky, preto si ju každý rok pestujem doma – na okne, ale aj v záhrade. Hľadal som tipy, ako dopestovať bazalku tak, aby mala čo najväčšie listy – tie používam na výrobu pesta. Našiel som mnoho odporúčaní, ale najviac ma zaujalo hnojenie kompostvovým čajom – jeho výroba je prekvapivo jednoduchá a účinkami vás určite presvedčí. Okrem bazalky používam v celej záhrade, žiadne hnojivá ani postreky odvtedy vôbec nekupujem.
Čo dokáže kompostový čaj?
– najlepšie hnojivo na bazalku – majú omnoho väčšie a šťavnatejšie listy, to však platí nielen pre bazalku, ale aj rpe ostatné plodiny, predovšetkým pre listovú zeleninu
– zlepšuje kvalitu pôdy, vyživuje a prináša do pôdy prospešné baktérie
– pôsobí proti vzniku chorôb
– prevencia pred škodcami
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
– ak ste používali chemické herbicídy, či pesticídy – kompostový čaj vracia do pôdy rovnováhu a živiny, ktoré táto chémia narušila
– zabezpečuje lepšie vstrebávanie živín rastlinami
– počas výkyvov počasia pomáha rastlinám znižovať ujmu spôsobenú týmito vplyvmi
– urýchľuje rast, kvitnutie a plodenie rastlín, pretože im dodáva potrebnú energiu a znižuje ich stres
Na výrobu kompostového čaju potrebujeme
Potrebujeme:
Kvalitný kompost
Dažďovú vodu
Starú pančuchu
Hadičku a kúsok drievka na premiešanie – hadičku potrebujeme na prevzdušnenie zmesi
Postup:
Vezmeme starú pančuchu a natlačíme do nej niekoľko hrstí kompostu a vrch zaviažeme. Takto vytvoríme akési maxi čajové vrecúško, z ktorého pripravíme výživný čaj pre naše rastlinky. Čajové vrecúško ponoríme do vody – dažďovej odstátej vody a odložíme na teplé miesto. Pre vytvorenie kompostového čaju je veľmi dôležité prevzdušňovanie – to musíme robiť pravidelne – raz za pár hodín poriadne fúknite do hadičky, ktorej jeden koniec ponoríme do tekutiny. Ideálna je hadička s motorčekom, aká sa používa do akvárií, stačí však aj obyčajný kúsok hadice a vaše pľúca :-). Nezabudnite celú zmes pravidelne premiešať. Na prevzdušnenie je vhodná aj žaba na nafukovanie matracov.
Že je čaj pripravený spoznáme podľa peny, ktorá sa objaví na povrchu – pri najvhodnejších podmienkach (teplote okolo 17-25 stupňov) ju môžeme vidieť už po dni, maximálne však tento proces trvá 3 dni. Potom čaj použijeme čo najskôr, aby sme neprišli o cenné látky, ktoré obsahuje. Môžeme zalievať všetky rastliny. Ja používam na zalievanie raz za dva týždne. Počas vrcholu sezóny aj každý týždeň.
Okrem aplikovania na pôdu odporúčam používať ako postrek na listy. Listom tak okamžite dodáte obrovskú dávku cenných živín a enzýmov, chráni ich pred škodcami a najmä obávanými voškami a roztočmi.
Do kompostu môžete pridať ďalšie prospešné prísady – vynikajúci je napríklad drevený popol, sušená žihľava, púpava, morské riasy alebo kostnú múčku. Získate tak ešte výživnejšie hnojivo.
Za článok ďakujeme Jožkovi K.