Ako pestovať cuketu v kvetináči: Zber úrody za 30 dní!

Cuketu už nekupujem, pestujem ju v kvetináči!

Pestovanie cukety je nielen zábavné, ale je to aj celkom jednoduché, najmä ak budete postupovať podľa niekoľkých kľúčových krokov. Či už ste skúsený záhradník alebo začiatočník, môžete úspešne pestovať cuketu v kvetináči a užiť si úrodu už za 30 dní.

 

 

V tomto článku vás prevediem celým procesom výsadby cukety od začiatku do konca. Nakoniec si budete môcť vychutnať čerstvú, domácu cuketu s minimálnym úsilím.

Výber správnych semien

Na začiatok si musíte vybrať kvalitné cuketové semená. Semená nájdete v každom miestnom záhradkárstve alebo online. Pri nákupe semien vždy skontrolujte dátum spotreby na obale, aby ste sa uistili, že semená sú stále životaschopné. Semená cukety sú zvyčajne veľmi odolné, ale staršie semená nemusia vyklíčiť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 

 

Pri výbere semien hľadajte najväčšie a najtvrdšie semená, pretože tie sú zvyčajne tie najlepšie na sadenie. Tvrdé semeno naznačuje, že je zdravé a pravdepodobne vytvorí silnú rastlinu. Jemne stlačte semená medzi prstami – ak sú pevné, sú pripravené na sadenie.

Pestovanie semien

Začnite naplnením malého kvetináča zeminou. Cuketa potrebuje dobre odvodnenú pôdu, takže použite zmes kvalitnej pôdy. Zmes 50 % čiernej zeminy, 25 % kravského hnoja a 25 % kompostu je na pestovanie cukety ideálna. Ak nemáte prístup ku kravskému hnoju, môžete ho nahradiť kompostom.

Keď je pôda pripravená, zasaďte semená cukety do hĺbky asi 1 až 1,5 centimetra. Je dôležité zasadiť semená v správnej hĺbke, pretože ich príliš hlboké zasadenie môže ovplyvniť klíčenie. Do toho istého kvetináča môžete zasadiť dve semená, aby ste zvýšili šance na klíčenie.

 

 

Vo väčšine prípadov vyklíčia obe semená, ale ponechajte si len to najzdravšie a najsilnejšie.

Po výsadbe pôdu jemne zalejeme. Cuketa potrebuje stálu vlhkosť, ale pôda by nikdy nemala byť premočená. Najlepším spôsobom zavlažovania je udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Zalievanie raz denne je zvyčajne dostatočné, ale upravte podľa toho, ako rýchlo pôda vysychá.

Klíčenie a rast

Klíčenie semien cukety zvyčajne trvá približne 7 až 10 dní, v závislosti od teploty a pôdnych podmienok.

To, že semená vyklíčili, budete vedieť, keď uvidíte, že sa objavia prvé malé lístky. Hneď, ako sadenice vyrastú, preriedite ich odrezaním menšej, slabšej sadenice, pričom zostane len tá najzdravšia rastlina. Vaša cuketa tak bude mať najväčšiu šancu na zdravý rast.

 

 

V tejto fáze bude vaša cuketa potrebovať viac miesta na rast. Keď si vytvorí silný koreňový systém, je nevyhnutné presadiť ju do väčšieho kvetináča. Pre rastliny cukety je ideálny 20 až 25-litrový črepník. Ak používate menšiu nádobu, vaša cuketa nemusí mať dostatok priestoru na rast a nebude produkovať plody.

Starostlivosť o vašu rastlinu

Po presadení cukety do väčšieho kvetináča sa o ňu naďalej starajte udržiavaním vlhkej pôdy vlhkej a zabezpečte, že rastlina dostane dostatok slnečného svetla. Cuketa vyžaduje najmenej 6 až 8 hodín slnečného svetla každý deň, preto umiestnite kvetináč na slnečné miesto.

Je dôležité udržiavať správnu rovnováhu živín. Pravidelné kŕmenie vyváženým hnojivom pomôže rastline zosilnieť a produkovať viac ovocia. Organické hnojivá sú skvelou voľbou, pretože poskytujú pomaly sa uvoľňujúce živiny, ktoré udržia rastlinu zdravú počas celého vegetačného obdobia.

 

 

Rastliny cukety tiež potrebujú pravidelnú zálievku, vyhnite sa však nadmernému zalievaniu, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov. Zavlažte rastlinu, uistite sa, že korene sú plne hydratované, ale zároveň sa uistite, že črepník má dobrú drenáž, aby sa zabránilo hromadeniu vody na dne.

Zber cukety

Cuketa je rýchlo rastúca rastlina a môžete očakávať, že zber začnete už za 30 dní. Presný čas sa môže líšiť v závislosti od odrody cukety, ktorú pestujete, ale väčšina cukiet bude pripravená na zber približne za 40 až 45 dní.

Keď cuketa dosiahne dĺžku asi 15-20 cm, je pripravená na zber. Na odrezanie cukety z rastliny použite ostrý nôž alebo nožnice, pričom nezabudnite nechať malú časť stonky na rastline, aby ste zabránili poškodeniu rastliny.

 

 

Ak chcete podporiť väčšiu produkciu cukety, zberajte plody pravidelne. Častým zberom totiž podporíte rastlinu, aby pokračovala v produkcii.

Tipy na úspešný rast cukety

Veľkosť nádoby: Použite nádobu s objemom najmenej 20 litrov. Ak je váš črepník príliš malý, rastlina nemusí správne rásť a môže produkovať menej plodov.

Pôda: Použite dobre priepustnú zmes pôdy, ktorá obsahuje čiernu zem, kravský hnoj a kompost.

 

 

Polievanie: Pôdu udržiavajte vlhkú, ale nie premokrenú. Zalievajte raz denne alebo vždy, keď je povrch pôdy suchý.

Slnečné svetlo: Uistite sa, že rastlina dostane každý deň aspoň 6 až 8 hodín slnečného svetla.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste chybu v článku?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.