Majú najkrajšie muškáty a neriešia burinu ani upchatý odtok v kuchyni: 31 neoceniteľných trikov, na ktoré treba len lacnú sódu!

Jedlá sóda je vynikajúca na prípravu cesta, ale nemali by ste podceňovať jej ďalšie vlastnosti, ktoré si v domácnosti nebudete vedieť vynachváliť. Nedajú na ňu dopustiť dokonca ani profíci. Možno budete prekvapení, ale chémiu u nich doma nenájdete – vedia, že toto je omnoho účinnejšie.

Sóda v záhrade

Možno sa vám ani len nesnívalo, aká nápomocná môže byť sóda v záhrade. S týmto všetkým vám pomôže.

Životabudič pre vaše rastliny

V dvoch litroch vlažnej vody rozmiešajte 1 lyžicu jedlej sódy. Touto zmesou zalejte raz za čas rastliny ako plamienok, stračonôžka alebo klinček. Pre tieto rastliny je zmes sódy a vody doslova životabudičom.

Jednoduchý test pôdy

Ak chcete zistiť, či máte v záhrade kyslú pôdu, použite jednoduchý test so sódou. Pôdu mierne zavlažte vodou a posypte sódou. Ak uvidíte, že pôda „bublinkuje“, je to znakom, že je kyslá.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pre krásne muškáty

Muškáty aj begónie potrebujú zásadité pH pôdy. Práve preto im prospeje zálievka s obsahom jedlej sódy. Tá vytvorí v pôde ideálne podmienky na pestovanie týchto okrasných rastlín. Zálievku s obsahom sódy aplikujte na pôdu okolo rastlín.

Proti slimákom a mravcom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi a mravcami, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte. Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú. Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.

Zbaví rastliny plesní

Vyrobte si jednoduchý domáci fungicíd. Je to skutočne jednoduché, potrebujete len vodu (3litre) a jedlú sódu (4 lyžice). Zmiešajte a aplikujte pomocou rozprašovača na postihnuté miesta.

Výživa pre ruže

Jedlá sóda zabezpečí výživu pre vaše ruže. Zmiešajte 1 lyžicu jedlej sódy s ½ lyžice amoniaku a 1 lyžicou soli. Túto zmes rozmiešame v 3 litroch vody. Týmto roztokom zalievame ruže 1 x za 14 dní. Budú rásť a kvitnúť do krásy

Zatočí s burinou

Otravuje vás burina, ktorá prerastá cez chodník či zámkovú dlažbu? Spoľahlivo ju spálite pomocou jedlej sódy. Zmiešajte 3-4 lyžice jedlej sódy s jedným litrom vody a aplikujte priamo na burinu na chodníku. Neodporúčame týmto spôsobom likvidovať burinu v záhone, môžete totiž poškodiť aj vaše rastliny.

Paradajky budú sladšie

Ak chcete, aby vaše mali vaše paradajky sladšiu chuť, posypte pôdu okolo paradajok sódou. Ich chuť bude lepšia.

Sóda v domácnosti

Sóda je doslova zázračným prostriedkom na čistenie. Dá sa s ňou vyčistiť takmer všetko a tam jej možnosti ani zďaleka nekončia. Sóda je tiež bezpečná pre zdravie, nespôsobuje alergie, nezanecháva vôňu, je lacná a dokonale odstráni širokú škálu kontaminantov u vás doma.

čistenie striebra so sódu a fóliou

© DepositPhotos

Sóda a 22 vecí, ktoré by ste o nej mali vedieť a vedia to aj profíci

Dajte trochu sódy do vody vždy, keď pôjdete umývať okná – voda zmäkne a umývanie pôjde aj bez saponátu!

Nasypte sódu do vrecka vo vysávači spolu s trochou vanilkového cukru, zbavíte sa tak nepríjemného puchu z vysávania.

Starý čalúnený nábytok – Rozpustte sódu v teplej vode a pretrite ňou starý čalúnený nábytok najmä na miestach kde sú škvrny, alebo nepríjemne zapáchajú. Nechajte 15 minút pôsobiť, pretrite čistou handričkou a užívajte si tú sviežosť.

čistenie kúpeľa so sódou a ocotom

Domáci kameňožrút – najjednoduchší a cenovo dostupný spôsob čistenia kuchynskej kanvice je jednoducho pomocou jedlej sódy. Naplňte kanvicu vodou, pridajte 1 lyžičku sódy a priveďte do varu – potom nechajte 30 minút odstáť, vypláchnite, opäť nalejte vodu a nechajte prevariť. To je všetko, kanvica je perfektne čistá!

čistenie panvice s obsahom sódy a peroxidu

Likviduje mastnotu – stačí ak na mastný povrch vmasírujtete pastu z jedlej sody a vody. Potom jednoducho umyte a všetko je dokonale odmastené a čisté.

Strieborné šperky – ak vaše strieborné šperky stratili lesk, dajte na dno panvice alobal, pridajte 60 g sódy a zelejte 1 litrom horúcej vody a pridajte šperky. Dajte na plameň a zahrievajte po dobu 15 minút. Už o 3-4 minúty uvidíte, ako sa šperky doslova rozžiarili. Šperky budú mať opäť ohromujúci lesk.

čistenie kúpeľa s jedlom

Obuv – Obyčajná sóda dokonale zvládne nepríjemný zápach akýchkoľvek topánok. Najlepšie funguje na topánkach a obuvi z kože, ale môžete ju použiť aj na odstránenie zápachu v teniskách alebo lodičkách.

Stačí, ak vezmete malé množstvo sódy a nasypete ju do topánok. Potom nechajte topánky, tenisky alebo inú obuv odpočívať asi jednu hodinu. Po hodine sódu z topánok jednoducho vyprášte.

čistenie kúpeľne sódy

Dózy na potraviny – Dokážu sa rýchlo znečistiť a napáchnuť. Osviežite a očistíte ich pomocou pasty zo sódy a trochy teplej vody. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom umyte.

Špinavá chladnička – Ak sa v chladničke objavia pachy, môžete sa ich zbaviť pomocou sódy. Vytrite sódou všetky steny a police. Taktiež nasypte nejaký prášok do otvorenej nádoby a jednoducho ju nechajte na poličke v chladničke.

Ovocie a zelenina – Ak chcete odstrániť vosk, nečistoty a chémiu z ovocia a zeleniny, jednoducho ich umyte v roztoku z teplej vody a trochy sódy.
čistenie akrylátového kúpeľa sódy

© DepositPhotos

Všetky kuchynské povrchy – Takmer každé špinavé miesto vo vašej kuchyni je možné vyčistiť pomocou sódy . Zmiešajte ju s vodou a môžete hneď použiť – vyčistí nerez, mikrovlnku, rúru, drez aj kuchynský riad a ďalšie pomôcky.

Kuchynské hubky – Po niekoľkých dňoch intenzívneho používania kuchynské špongie nasajú pachy, nečistoty a stávajú sa takmer nepoužiteľnými na ďalšie čistenie riadu. Situáciu môžete jednoducho opraviť tak, že ich namočíte do roztoku teplej vody a sódy.

Pelech pre domáce zvieratá – Deodorizáciaplechu je veľmi jednoduchá: len ich posypete sódou, počkajte 15 minút a potom jednoducho vysajte.

Zápach z odpadkového koša – dajte 1 lyžicu sódy na spodok odpadkového koša alebo do vrecka na odpadky. Sóda zápach absorbuje a zároveň odplaší malé mušky, ktoré si na odpadkoch radi pochutnávajú.

čistenie striebornej sódy

© DepositPhotos

Nasypte ju do umývadla – ak cítite zápach z odtoku, ale je odtok zablokovaný, nasypte do odtoku 1/2 šálky jedlej sódy a zalejte 1/2 pohára octu. Ihneď zakryte odtok s pod-šálkou – nastúpi intenzívna chemická reakcia. Počkajte 5 minút, potom do odtoku nalejte horúcu vodu a je to. Odtok uvoľnený a po zápachu ani stopy.

čistiaca sóda

© DepositPhotos

Staré hračky – budú ako nové a vydezinfikované ak ich pretriete handričkou namočenou v roztoku sódy a teplej vody.

Kresby na stenách- Ak deti namaľovali  svoje umelecké diela na steny, ľahko ich odstránenie mokrou špongiou a sódou. Stačí len pretrieť.

čistenie rúrok so sódom a ocotom

Pleseň v kúpeľni – pleseň sa môže začať malými škvrnami alebo celými pásmi tmavej hmoty na stenách, v práčke či medzi dlaždicami. Pripravte si doma jednoduchý, lacný a účinný prostriedok na odstránenie plesní v kúpeľni. Potrebujete len horúcu vodu, sódu a prášok na pranie.

Pár lyžíc jedlej sódy a lyžicu prášku na pranie pridajte do pohára horúcej vody a dôkladne premiešajte. Potom so starou zubnou kefou namočenou v tomto roztoku umyte povrch v kúpeľni postihnuté plesňou. Rovnakým spôsobom môžete vybieliť špáry medzi dlaždicami.
čistenie pomocou sódy na pečenie

© DepositPhotos

Pranie – pridajte ju do každého prania – farebná bielizeň bude žiariť  a biela bielizeň bude perfektne vybielená. Okrem toho pôsobí sóda ako zmäkčovač tvrdej vody a zabezpečí tak ochranu práčky aj bielizne. Je dokonca aj známym faktom, že používanie sódy predlžuje život práčky a zlepšuje kvalitu bielizne.

Koberce – Rýchlo a ľahko vyčistíte a osviežite koberce pomôcť  sódy. Stačí len nasypať na koberec  a potom ju vysať. Okrem toho sóda pomôže odstrániť nepríjemný zápach.

upratovanie domu so sódou

Mriežka z grilu – nečistite, nevkladajte do vody – najskôr nechajte vychladnúťe, posypte sódou a až potom posypte sódou a očistite pomocou hubky alebo alobalu (skrčíme si do tvaru guľôčky) a čistíme nasucho. Sóda perfektne odmastí a zbaví nečistôt.

mokré čistenie pomocou sódy

Plyšáky – Ak máte doma plyšáky určite viete, že ide o zberače prachu. Aj tu pomôže jedlá sóda. Stačí, ak plyšáky dáte do veľkého vrecka, prisypete pohár sódy, zavriete a dobre pretrepete. Sóda vytiahne prach a nečistoty. Potom jednoducho vyprášte alebo vysajte.

Uteráky a postele – Sóda je perefktný zmäkčovač uterákov posteľnej bielizne a vyčistí tiež matrace. V prípade uterákov a posteľnej bielizne použite pri praní, v prípade matracou posypte, nechajte pôsobiť 15 minút a vysajte.

Vyčistí žehličku od pripálených škvŕn – Zmiešajte 2 lyžičky sódy s trochou vody alebo 9% octom a vymiešajte pastu. Aplikujte pastu na ešte teplý povrch žehličky a jemne pretrite.
mokré čistenie so sódom a ocotom