3 základné spôsoby polievania orchideí: Vďaka správnej starostlivosti vám budú kvitnúť ako divé po celý rok a každý ich bude obdivovať!

Pri pestovaní orchideí je jedným z kľúčových pravidiel úspechu správne polievanie. Ako uvádza portál zajenata.bg, na tom závisí ich rast, vývoj, aj kvitnutie. Toto by ste preto rozhodne mali vedieť!

Namáčanie

Táto možnosť je najbežnejšia a asi aj najefektívnejšia. Môže sa však použiť len vtedy, keď kvet nie je chorý a infikovaný škodcami.

 

Nalejte vodu z vodovodu do veľkej misy a nechajte ju stáť aspoň 24 hodín. Orchidea totiž neznesie studenú vodu. Potom namočte kvetináč s orchideou do tejto vody a nechajte ho ponorený asi 15 – 20 minút, aby substrát absorboval potrebné množstvo vlhkosti. Následne ho vyberte, nechajte odkvapkať a osušte. Po 1,5 – 2 hodinách ho umiestnite na pôvodné miesto.

Tento spôsob by ste mali využívať len vtedy, keď je substrát úplne vysušený. Orchidea nemá rada prílišné zavlažovanie.

Najlepšie polievanie – prietokové polievanie

Pred použitím tohto spôsobu je potrebné skontrolovať množstvo vlhkosti pri koreni kvetu. To sa dá urobiť pomocou drevenej paličky alebo prstom. Ak je podklad úplne suchý, na drevenej paličke nebudú nalepené žiadne častice pôdy. Kontrola prstom je tiež veľmi efektívna, pretože hneď pocítite, či má rastlina ešte dosť vlhkosti, alebo je načase ju poliať.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 

V tomto prípade rastlinku polejte vodou izbovej teploty priamo ku koreňom a nechajte ju odtiecť. Tento proces môžete zopakovať viackrát.

Polievanie s hnojením

Ideálne je rozpustiť vo vode izbovej teploty aj kvapalné hnojivo, vďaka čomu dodáte orchideám nielen potrebnú vlahu, ale aj výživu. Pred použitím hnojivo zrieďte v odstátej vode. Pri kúpe uprednostňujte špeciálne hnojivá na orchidey, pred univerzálnymi.

Ak budete starostlivo dodržiavať základné pokyny starostlivosti, odmení sa vám orchidea bohatými kvetmi. Treba mať na pamäti, že tieto krehké rastliny neznesú úplne sucho, ale ani premokrený substrát a preto buďte pri ich zalievaní opatrní.