Držte sa toho, keď paprika začne kvitnúť: 3 rady dlhoročného záhradkára, ako docieliť maximálnu úrodu z každej jednej rastlinky!

Skúsený pestovateľ prezradil tri základné kroky, ktorých dodržanie vám dovedú k úspechu - maximálnej úrody papriky z každej jednej rastlinky!

Skúsený pestovateľ prezradil tri základné kroky, ktorých dodržanie vám dovedú k úspechu – maximálnej úrody papriky z každej jednej rastlinky!

Prvý krok: Odstránenie kvetu

Paprika vždy vyrastie do určitej výšky, ale keď dosiahne výšku 15-20 cm (v závislosti od odrody), rozvetví sa. Na mieste rozvetvenia sa vytvára prvý kvet, ktorý pestovatelia zeleniny nazývajú korunou.

Práve ten by sa mal odstrániť, aby sa rastlina lepšie vyvíjala.

Druhý krok: Odstránenie nepotrebných výhonkov

Paprika sa rozvetví na viacero vetiev, no ponechať by sme mali iba 2-3 najsilnejšie, ostatné treba odstrániť.

Vetvy sa potom začnú ďalej vetviť rovnakým spôsobom ako hlavný kmeň. V ich prípade postupujeme rovnako: ponecháme najsilnejší výhonok a slabé odstránime spolu s kvetom.

Tretí krok: Sústavná kontrola vývinu

Skúsení pestovatelia papriky odporúčajú pravidelne kontrolovať vyvíjajúcu sa rastlinu detegovať sterilné výhonky a odstrániť ich. Tvoria sa pod miestom, kde sa nachádzajú hlavné vetvy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Na tom istom mieste je potrebné odstrániť listy, ktoré sa nezúčastňujú na výžive rastliny, ale sami rastline odčerpávajú živiny a oberajú ju o svetlo.

Taktiež odstráňte poškodené a choré listy bez ohľadu na to, kde rastú. Výsledkom bude celkovo lepšie zdravie celej rastliny.

Je dôležité mať na pamäti, že rast a vývoj rastliny závisí predovšetkým od osvetlenia. Ak rastlina nemá dostatok svetla, dokonca ani pri bohatom kvitnutí nebude mať dobré plody.

Záver

Na formovanie rastliny by ste mali myslieť už vo fáze výsadby sadeníc: schéma výsadby papriky v skleníku môže vážne ovplyvniť celý proces. Okrem toho je žiaduce premýšľať o konštrukcii mreží pre vysoké odrody, v ktorých je každý kmeňový výhon viazaný oddelene.

Ak nebudete ignorovať tieto dôležité procesy starostlivosti o papriku, odmenou vám bude vynikajúca úroda.