Vo všeobecnosti rastlina produkuje semená, keď má nepriaznivé podmienky, ako obranný mechanizmus na záchranu svojho druhu.
Ďalším dôvodom, prečo môže cibuľa kvitnúť je to, že sme na výsadbu použili cibuľky, ktoré boli väčšie.
Z toho dôvodu je lepšie pri vysádzaní vyberať menšie cibuľky.
Čo robiť, keď cibuľa rozkvitla?
Akonáhle cibuľa zakvitne, už sa bohužiaľ nedá spraviť nič, na záchranu cibuľových hlavičiek.
Ak sa rastlina rozhodla ísť do kvetu, nepomôže vám ani zrezanie vňate.
Tu sú možnosti, ktoré ešte máte a mohli by pomôcť na záchranu úrody:
– Zberajte a sušte cibuľky hneď ako si všimnete, že idú do kvetu. Budete mať síce menšiu a menej kvalitnú cibuľu, ale podarí sa vám takto aspoň z časti zachrániť úrodu.
– Môžete použiť len vňať, ktorú si pokrájate na malé kúsky a uskladníte v mrazničke alebo suchých uzavretých zaváraninových pohároch. Výborne dochutí jedlo.
– Prípadne, ak si všimnete puky dostatočne skoro, môžete ich odlomiť zo stoniek, aby sa proces dozrievania dokončil. No treba rátať s tým, že plody budú aj tak o niečo menšie ako obvykle.
Ak si chcete nazbierať vlastné cibuľové semená, je najlepšie trhať púčiky hneď, ako si všimnete, že sa začínajú vytvárať.
Viac informácií o pestovaní cibule sa dozviete TU.
Veľa šťastia!
Sledujte nás na Google News
po kliknutí zvoľte „Sledovať“



