Títo ľudia sa upratovaním živia a sódou používajú spôsobom, o ktorom sa nám nesnívalo: 24 trikov, ktoré využijete denne!

Jedlá sóda je vynikajúca na prípravu cesta, ale nemali by ste podceňovať jej ďalšie vlastnosti, ktoré si v domácnosti nebudete vedieť vynachváliť. Nedajú na ňu dopustiť dokonca ani profíci, ktorí sa upratovaním živia. Možno budete prekvapení, ale chémiu u nich doma nenájdete - vedia, že toto je omnoho účinnejšie.

Jedlá sóda je vynikajúca na prípravu cesta, ale nemali by ste podceňovať jej ďalšie vlastnosti, ktoré si v domácnosti nebudete vedieť vynachváliť. Nedajú na ňu dopustiť dokonca ani profíci, ktorí sa upratovaním živia. Možno budete prekvapení, ale chémiu u nich doma nenájdete – vedia, že toto je omnoho účinnejšie.

Sóda je doslova zázračným prostriedkom na čistenie. Dá sa s ňou vyčistiť takmer všetko a tam jej možnosti ani zďaleka nekončia. Sóda je tiež bezpečná pre zdravie, nespôsobuje alergie, nezanecháva vôňu, je lacná a dokonale odstráni širokú škálu kontaminantov u vás doma.

čistenie striebra so sódu a fóliou© DepositPhotos

Sóda a 22 vecí, ktoré by ste o nej mali vedieť a vedia to aj profíci

Dajte trochu sódy do vody vždy, keď pôjdete umývať okná – voda zmäkne a umývanie pôjde aj bez saponátu!

Nasypte sódu do vrecka vo vysávači spolu s trochou vanilkového cukru, zbavíte sa tak nepríjemného puchu z vysávania.

Starý čalúnený nábytok – Rozpustte sódu v teplej vode a pretrite ňou starý čalúnený nábytok najmä na miestach kde sú škvrny, alebo nepríjemne zapáchajú. Nechajte 15 minút pôsobiť, pretrite čistou handričkou a užívajte si tú sviežosť.

čistenie kúpeľa so sódou a ocotom

Domáci kameňožrút – najjednoduchší a cenovo dostupný spôsob čistenia kuchynskej kanvice je jednoducho pomocou jedlej sódy. Naplňte kanvicu vodou, pridajte 1 lyžičku sódy a priveďte do varu – potom nechajte 30 minút odstáť, vypláchnite, opäť nalejte vodu a nechajte prevariť. To je všetko, kanvica je perfektne čistá!

čistenie panvice s obsahom sódy a peroxidu

Likviduje mastnotu – stačí ak na mastný povrch vmasírujtete pastu z jedlej sody a vody. Potom jednoducho umyte a všetko je dokonale odmastené a čisté.

Strieborné šperky – ak vaše strieborné šperky stratili lesk, dajte na dno panvice alobal, pridajte 60 g sódy a zelejte 1 litrom horúcej vody a pridajte šperky. Dajte na plameň a zahrievajte po dobu 15 minút. Už o 3-4 minúty uvidíte, ako sa šperky doslova rozžiarili. Šperky budú mať opäť ohromujúci lesk.

čistenie kúpeľa s jedlom

Obuv – Obyčajná sóda dokonale zvládne nepríjemný zápach akýchkoľvek topánok. Najlepšie funguje na topánkach a obuvi z kože, ale môžete ju použiť aj na odstránenie zápachu v teniskách alebo lodičkách.

Stačí, ak vezmete malé množstvo sódy a nasypete ju do topánok. Potom nechajte topánky, tenisky alebo inú obuv odpočívať asi jednu hodinu. Po hodine sódu z topánok jednoducho vyprášte.

čistenie kúpeľne sódy

Dózy na potraviny – Dokážu sa rýchlo znečistiť a napáchnuť. Osviežite a očistíte ich pomocou pasty zo sódy a trochy teplej vody. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom umyte.

Špinavá chladnička – Ak sa v chladničke objavia pachy, môžete sa ich zbaviť pomocou sódy. Vytrite sódou všetky steny a police. Taktiež nasypte nejaký prášok do otvorenej nádoby a jednoducho ju nechajte na poličke v chladničke.

Ovocie a zelenina – Ak chcete odstrániť vosk, nečistoty a chémiu z ovocia a zeleniny, jednoducho ich umyte v roztoku z teplej vody a trochy sódy.
čistenie akrylátového kúpeľa sódy© DepositPhotos

Všetky kuchynské povrchy – Takmer každé špinavé miesto vo vašej kuchyni je možné vyčistiť pomocou sódy . Zmiešajte ju s vodou a môžete hneď použiť – vyčistí nerez, mikrovlnku, rúru, drez aj kuchynský riad a ďalšie pomôcky.

Kuchynské hubky – Po niekoľkých dňoch intenzívneho používania kuchynské špongie nasajú pachy, nečistoty a stávajú sa takmer nepoužiteľnými na ďalšie čistenie riadu. Situáciu môžete jednoducho opraviť tak, že ich namočíte do roztoku teplej vody a sódy.

Pelech pre domáce zvieratá – Deodorizáciaplechu je veľmi jednoduchá: len ich posypete sódou, počkajte 15 minút a potom jednoducho vysajte.

Zápach z odpadkového koša – dajte 1 lyžicu sódy na spodok odpadkového koša alebo do vrecka na odpadky. Sóda zápach absorbuje a zároveň odplaší malé mušky, ktoré si na odpadkoch radi pochutnávajú.

čistenie striebornej sódy© DepositPhotos

Nasypte ju do umývadla – ak cítite zápach z odtoku, ale je odtok zablokovaný, nasypte do odtoku 1/2 šálky jedlej sódy a zalejte 1/2 pohára octu. Ihneď zakryte odtok s pod-šálkou – nastúpi intenzívna chemická reakcia. Počkajte 5 minút, potom do odtoku nalejte horúcu vodu a je to. Odtok uvoľnený a po zápachu ani stopy.

čistiaca sóda© DepositPhotos

Staré hračky – budú ako nové a vydezinfikované ak ich pretriete handričkou namočenou v roztoku sódy a teplej vody.

Kresby na stenách- Ak deti namaľovali  svoje umelecké diela na steny, ľahko ich odstránenie mokrou špongiou a sódou. Stačí len pretrieť.

čistenie rúrok so sódom a ocotom

Pleseň v kúpeľni – pleseň sa môže začať malými škvrnami alebo celými pásmi tmavej hmoty na stenách, v práčke či medzi dlaždicami. Pripravte si doma jednoduchý, lacný a účinný prostriedok na odstránenie plesní v kúpeľni. Potrebujete len horúcu vodu, sódu a prášok na pranie.

Pár lyžíc jedlej sódy a lyžicu prášku na pranie pridajte do pohára horúcej vody a dôkladne premiešajte. Potom so starou zubnou kefou namočenou v tomto roztoku umyte povrch v kúpeľni postihnuté plesňou. Rovnakým spôsobom môžete vybieliť špáry medzi dlaždicami.
čistenie pomocou sódy na pečenie© DepositPhotos

Pranie – pridajte ju do každého prania – farebná bielizeň bude žiariť  a biela bielizeň bude perfektne vybielená. Okrem toho pôsobí sóda ako zmäkčovač tvrdej vody a zabezpečí tak ochranu práčky aj bielizne. Je dokonca aj známym faktom, že používanie sódy predlžuje život práčky a zlepšuje kvalitu bielizne.

Koberce – Rýchlo a ľahko vyčistíte a osviežite koberce pomôcť  sódy. Stačí len nasypať na koberec  a potom ju vysať. Okrem toho sóda pomôže odstrániť nepríjemný zápach.

upratovanie domu so sódou

Mriežka z grilu – nečistite, nevkladajte do vody – najskôr nechajte vychladnúťe, posypte sódou a až potom posypte sódou a očistite pomocou hubky alebo alobalu (skrčíme si do tvaru guľôčky) a čistíme nasucho. Sóda perfektne odmastí a zbaví nečistôt.

mokré čistenie pomocou sódy

Plyšáky – Ak máte doma plyšáky určite viete, že ide o zberače prachu. Aj tu pomôže jedlá sóda. Stačí, ak plyšáky dáte do veľkého vrecka, prisypete pohár sódy, zavriete a dobre pretrepete. Sóda vytiahne prach a nečistoty. Potom jednoducho vyprášte alebo vysajte.

Uteráky a postele – Sóda je perefktný zmäkčovač uterákov posteľnej bielizne a vyčistí tiež matrace. V prípade uterákov a posteľnej bielizne použite pri praní, v prípade matracou posypte, nechajte pôsobiť 15 minút a vysajte.

Vyčistí žehličku od pripálených škvŕn – Zmiešajte 2 lyžičky sódy s trochou vody alebo 9% octom a vymiešajte pastu. Aplikujte pastu na ešte teplý povrch žehličky a jemne pretrite.
mokré čistenie so sódom a ocotom©

Čistá rúra za 5 minút

Ako postupovať?

potrebujete klasické tri prísady – sódu, ocot a vodu. Sódu nalejete do vody a pridáte ocot, vymiešajte jednotnú zmes podobnú konzistencii pasty a naneste na pripálené miesta. Zvyšok zmesi vo vhodnej miske vložíme do rúry a nastavíme teplotu na 100 stupňov. Necháme zahrievať 45 minút a potom len ľahko zotrieme. To je celé, špina je preč jedným ťahom, bez práce a bez drahých chemikálií.

Dnes najobľúbenejšie