Koriander slúži nielen ako vynikajúce korenie do jedál. Najnovšie zistenia vedcov naznačujú, že jeho štruktúra je schopná pohlcovať kovy ako je nikel či dokonca ortuť.
Táto bylina má lahodnú chuť a citrónovú arómu. Medzi jej výhody patria:
* Čistí telo od toxických kovov.
* Je to vynikajúce prírodné diuretikum (látka pôsobiaca blahodárne na močové ústrojenstvo).
* Obsahuje antioxidanty.
* Znižuje krvný tlak.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
* Má antibakteriálne účinky.
* Zatočí s hypertenziou a srdcovými problémami.
* Znižuje bolesti hlavy, odstraňuje nespavosť a úzkosť.
* Vynikajúci doplnok pre liečbu rakoviny pečene.
Vynikajúca schopnosť koriandra očisťovať ľudské telo priviedla vedcov k myšlienke skúmať vzťah tejto rastlinky k ťažkým kovom. Zistenia vedcov teraz môžu pomôcť pri hľadaní lacného a efektívneho spôsobu čistenia pitnej vody od ťažkých kovov.
Výskumníci, ktorí sa touto otázkou zaoberali, zistili, že koriander má vynikajúcu schopnosť doslova pohlcovať ťažké kovy a preto by mohol poslúžiť ako nová moderná a alternatívna forma filtrovania vody. Súčasné technológie totiž využívajú tzv. systém aktivovaného uhlíka, avšak táto metóda je pomerne drahá a preto je aplikovateľná iba v rozvinutých krajinách, horšie je to v chudobných častiach sveta.
Študenti z Univerzity Francisca Maderu v Mexiku sa pokúsili s tímom výskumníkov rozvinúť túto teóriu a využili lístky koriandra na čistenie vody. A úspešne.
Tím ukázal, že koriander má bunkovú štruktúru schopnú zachytiť určité kovy. Analýza konkrétne poukázala na to, že architektúra vonkajších bunkových stien koriandra je ideálna na absorbovanie toxických kovov. Vodu sa tímu podarilo vyčistiť aplikovaním filtra v podobe čajového vrecúška s lístkami koriandra priamo do potrubia. V súčasnosti tím vykonáva touto metódou čistenie vody v údolí Tula v Mexiku, kde takto čistí vodu určenú na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy.
Koriander a jemu veľmi podobný petržlen je možné pestovať aj v interiéry, preto by technológia mohla byť ľhko dostupná aj pre domácnosti. Výsledky doterajších štúdií dokonca naznačujú, že koriander je na čistenie vody od ťažkých kovov omnoho efektívnejší, než doteraz známe konvenčné metódy.
Vedúci výskumného tímu Douglas Schauer je z výsledkov práce nadšený. „Len si predstavte, že budete mať zanesený filter vody vo svojom byte. Tento problém hravo vyriešite tak, že natrháte hrsť voňavých lístkov koriandra,“ povedal novinárom Schauer.