23 neoceniteľných trikov s horkou soľou, ktoré ušetria kopec peňazí aj námahy: TOTO dokáže doma a v záhrade!

Zvyčajne sa používa proti bolesti kĺbov a na uvoľňujúci kúpeľ. Záhradkári si však všimli, že dokáže úžasné veci aj s úrodou a rastlinami. Zoznámte sa s novým pomocníkom, ktorý by nemal chýbať ani vo vašej záhrade – s epsomskou, alebo horkou soľou.

Epsomská soľ alebo síran horečnatý je úžasnou pomocou pre každého, kto chce v záhrade používať menej chémie a predsa získať bohatú úrodu plodín a tešiť sa z krásnych kvetov. Toto všetko táto nenápadná prísada dokáže.

Hubenie škodcov

Udrží hlodavce a slimáky ďalej od vašich záhonov. Nasypte ju okolo vašich rastlín, alebo si vyrobte postrek z 2 lyžíc soli a 5 l teplej vody.

Zelenší trávnik

Odborník na starostlivosť o trávniky odporúča posypať trávnik niekoľkými hrsťami epsomskej soli. Vďaka obsahu fosforu a horčíka bude tráva hustejšia a trávnik zelenší a krajší.

Zabijak buriny

5 litrov octu zmiešajte s dvomi šálkami epsomskej soli a ¼ šálky saponátu. Nastriekajte na presne burinu, ktorá vám vyrastá na chodníku či terase. Pre zmes použite aspoň 10% ocot – čím viac kyslosti, tým lepší výsledok.

Väčšie papriky a sladšie paradajky

Obľúbený trik pestovateľov zeleniny. Epsomská soľ dokáže ovplyvniť veľkosť a množstvo plodov, dokonca aj ich chuť. Stačí, ak rozsypete okolo každej rastlinky 1 lyžicu soli a hneď zavlažíte vodou. Procedúru opakujte každé dva týždne, kým sa neobjavia kvety. Ďalšou možnosťou je pripraviť si postrek u 1-2 lyžíc soli , 5 litrov vody a nastriekať pomocou fľaše s rozprašovačom na pôdu okolo rastlín.

Sladšie ovocie

Áno, aj chuť ovocia dokáže ovplyvniť epsomská soľ. Vďaka nej budú melóny, jahody, broskyne a citrusové plody sladšie. Na podporu sladkosti postupujte rovnako ako v predošlom kroku.

Prírodné hnojivo

Všimli ste si, že listy na rastlinách sú zvlnené alebo žlté? To sú známe príznaky nedostatku horčíka. Nastriekajte zmes vody a epsomskej soli priamo na listy, alebo nasypte hrsť do pôdy a zavlažte. Potrebný horčík tak rýchlo doplníte.

Pre krásne ruže

Bohatato kvitnúce, zdravé a krásne ruže. Nasypte ju okolo kríkov a zavlažte, prípadne aplikujte formou roztoku na pôdu okolo ruží.

Vaše skúsenosti s epsomskou soľou v záhrade:

„Minulú jar mi na záhrade na chate začali vysychať tuje. Nevedel som, čo im chýba a bol som z toho dosť zúfalý, keďže sa mi po minulé roky tento problém neobjavil. Tento postrek som skúsil na odporúčanie môjho kolegu a dobrého kamaráta. Povedal mi, že najčastejšie tuje trápi nedostatok horčíka a že preto strácajú farbu a chradnú. Riešenie, ktoré mi poradil bola horká soľ. Ja som si kúpil epsomskú soľ – dá sa kúpiť aj v záhradkárstve – pýtajte si horkú soľ a určite vám poradia. Urobil som si na začiatok slabší roztok – 200 g soli som rozpustil v 10 litroch vody a tuje som poriadne postriekal. 

Keď sme prišli na chatu o pár dní neskôr, hneď som videl zmenu – problém sa zastavil, vôbec sa nešíril a zdalo sa mi, že tuje sú krajšie. A čo bol najväčší gól, susedove tuje, na ktoré som omylom strekol mali na tej strane krajšiu, výraznejšiu farbu.

Tento postrek sa preto odporúča aj keď chcete krajšiu zelenú farbu ihličnanov. Keď som si overil, že postrek funguje, vsadil som na trochu silnejší postrek z 500 g soli a rovnakého množstva vody. Postrek som dal aj na trávnik a je to výborné aj proti škodcom. Horká soľ (v mojom prípade epsomská) do záhrady sa dá ľahko zohnať a je aj za dobrý peniaz, skúste sa popýtať v záhradkárstve, ale takáto je moja skúsenosť.“

Peťo V.

Paprade sú prenádherné a rastú ako z vody – najkrajšia ozdoba našej terasy

„Paprade som pestoval v závesných kvetináčoch na tmavšej terase, na ktorú počas dňa dopadá len málo slnečných lúčov a nič iné okrem papradí, by tieto podmienky nevydržalo. Ani paprade však nerástli tak, ako sme chceli a rpeto sme skúsili túto radu z časopisu.

Každé 2 dni som paprade vybral a ponoril do vedra s vodou v ktorej sme si pripustili ¼ šálky epsomskej soli (použil som vedro od maliarskej farby). Vedro malo objem asi 13-14 litrov. Paprade ostali ponorené, až kým neprestali „bublať – ak budete dobre počúvať, určite to zachytíte. Trvá to skutočne len chvíľu.

Potom stačí paprade z kúpeľa vybrať a nechať vysušiť aspoň na 1-2 hodinky. Ja som ich jednoducho nechal vysušiť pri chodníku.

Výsledok po troch týždňoch: bujné paprade, ktoré rastú ako z vody, majú krásnu zdravú farbu a tvoria bohaté „bukéty“ ktoré sa v kvetináčoch úžasne vynímajú. Vďaka magnéziu, ktoré epsomská soľobsahuje, môžete jasne vidieť úžasný rozdiel vo farbe listov. Vďaka sulfátu budú paprade silnejšie a odolnejšie, ako kedykoľvek predtým.“

Hugo S.

Keď sú planty papriky malé a rastú pomaly

„Dal som na pokyny pána zo záhradkárstva  a planty sme asi 2-3 týždne po vysadení do záhrady postriekali týmto životabudičom. Vyrobili sme tento jednoduchý sprej – 1 lyžička tejto soli (epsomskej) na 1 liter odstátej vlažnej vody. Dobre sme postriekali planty a nechali tak. Po pár dňoch sme videli, že sa rast mierne zrýchlil a tak sme opakovali asi 1x za 2 týždne. Ide o to, aby mali rastlinky dostatok horčíka, ten potrebujú pre tvorbu koreňov a silu. Potom už išiel rast rast rýchlo. Stačilo im len takto pomôcť na začiatku.“

Juraj H.

Moje ruže ju milujú!

Môj obľúbený zázrak pre ruže s menom Epsomská soľ. Epsomská soľ je plná horčíka a sulfátu, ktorý spomedzi všetkých kvetov potrebujú najviac ruže. Odporúčam napsypať trochu soli priamo do jamky predtým, ako zasadíte svoje ruže. Bohato však stačí aj to, ak soľ jednoducho nasypete okolo ruží. Stačia 3-4 hrste soli okolo ruží a kvitnú „ako divé“ celú sezónu. Epsomská soľ je aj podľa odborníkov záhradkárov akýmsi hormónom šťastia pre ruže.

Evka C.

Epsomská soľ a zdravie

Epsomská soľ sa už v minulosti využívala v mnohých kultúrach, no v domácnosti sa zíde aj vám. Táto obyčajná minerálna zlúčenina horčíka a síranu dokáže skutočné divy!

Lieči bodnutia komárom

Epsomská soľ môže zmierniť príznaky bodnutia komárom. Urobte si obklad ponorením látky v roztoku zo studenej vody a epsomskej soli (2 polievkové lyžice na šálku vody).

Odstránenie triesky

Zadretú triesku už nikdy viac nebudete vyťahovať tak komplikovane, ako doteraz. Stačí, ak v blízkosti rany aplikujete na kožu epsomskú soľ a tá vám pomôže vytiahnuť ju na povrch omnoho jednoduchšie.

Usporiadanie dekoratívnej kozmetiky

Epsomská soľ má aj ďalšie možnosti využitia. Do prázdnej nádoby môžete napríklad nasypať kryštáliky tejto soli a perfektne v nej budú držať rôzne ceruzky, kefky a iné predmety, ktoré používate na mejkap očí.

Domáci sprej

Keď skombinujete epsomskú soľ s obyčajnou vodou a citrusovými esenciálnymi olejmi, môžete si vytvoriť šikovný domáci sprej, ktorý vašu domácnosť pekne rozvonia.

Epsomskú soľ môžete využiť aj do kúpeľa.
Epsomskú soľ môžete využiť aj do kúpeľa. Foto: Flickr/Daniela

Kúpeľ bez chemikálií

Túto soľ môžete použiť aj do kúpeľa, prípadne si vďaka nej môžete vyrobiť vlastný sprchovací prípravok, v ktorom nehrozí žiadne chemické zloženie.

Zmäkčovač tkanín

Vytvoriť si môžete aj vlastný domáci zmäkčovač tkanín. Stačí, ak zmiešate jednu šálku epsomskej soli s 10 kvapkami esenciálneho oleja. Na jedno použitie vám potom stačí štvrtina šálky.

Epsomskú soľ využijete aj na vyčistenie zanesenej práčky, aby vám nezašpinila bielizeň.
Epsomskú soľ využijete aj na vyčistenie zanesenej práčky, aby vám nezašpinila bielizeň. Foto: Pixabay

Čistá práčka

Ak chcete mať oblečenie po praní vždy čisté, aj práčku musíte raz za čas dobre vyčistiť. Občas ju môžete umyť práve pomocou epsomskej soli s horúcou vodou. Stačí, keď spustíte jeden cyklus prania, aby soľ vyčistila všetky zákutia práčky.

Čistenie tváre

Epsomskú soľ môžete pridať do tekutého čistiaceho prostriedku, ktorým si zvyknete umývať tvár, alebo do krému. Vmasírujte ju do pokožky a potom si tvár umyte vodou. Tvár nielen že hydratujete, ale odstránite aj odumreté čiastočky kože. Podobný peeling môžete dopriať aj zvyšku tela.

Táto surovina si poradí aj s akné, či s rozšírenými
Táto surovina si poradí aj s akné, či s rozšírenými „čiernymi bodkami“ na tvári. Foto: Pixabay

Odstránenie čiernych bodiek

Ak máte problematickú pleť a trápi vás akné či rozšírené póry, môžete vyskúšať vmiešať čajovú lyžičku epsomskej soli a kvapky jódu do horúcej vody (pol šálky). Potom si do pripravenej zmesi namočte vatový tampón a priložte na problematické miesta pleti.

Koniec modrinám

Zmiešaním dvoch polievkových lyžíc tejto soli s malým množstvom vody vytvoríte hojivú zmes, ktorú môžete prikladať na modriny. Zmiznú oveľa rýchlejšie!

Zbraň proti bolesti hlavy

Pri bolesti hlavy vám môže pomôcť kúpeľ s epsomskou soľou, ktorý dokáže uvoľniť svaly krku a chrbta, čím môžu ustať aj bolesti hlavy. Dokonca takto hydratujete aj pokožku a zabezpečíte si aj lepší spánok. Takýto kúpeľ pomáha tiež detoxikácii organizmu.

Liečba zápchy

Lyžičku jedlej epsomskej soli môžete rozpustiť v pohári vody. Vďaka obsahu horčíka v nej vás zápcha čoskoro prestane trápiť.

Problémy s mastnou pokožkou hlavy a rýchlo sa mastiacimi vlasmi budú minulosťou.
Problémy s mastnou pokožkou hlavy a rýchlo sa mastiacimi vlasmi budú minulosťou. Foto: Pixabay

Krajšie vlasy

Ak máte problém s mastnými vlasmi, do šampónu, ktorý používate, pridajte trochu epsomskej soli a umyte si ich tak, ako ste zvyknutí.

Zápach nôh či ťažké nohy

Aj vaše nohy si zaslúžia pozornosť. Už 15 až 20 minút kúpeľa vo vode, v ktorej ste nechali rozpustiť epsomskú soľ, vám pomôže zbaviť sa problému s ich zápachom aj pocitu ťažkých nôh.

Dnes najobľúbenejšie