Ani kvapka octu, nekupujem drahú chémiu a bielizeň je ukážková: 21 trikov, ktoré bude velebiť každý, kto denne perie!

Najlepšie triky pri každodennom praní . práčka aj bielizeň bude vždy perfektná!

Ak periete na nízkych teplotách – toto vyčistí prádlo aj práčku

Ak periete pri nízkych teplotách, majte vždy poruke tablety na čistenie protézy (stačia aj tie najlacnejšie).

Máte pocit, že keď periete pri nízkych teplotách, prádlo sa nikdy nevyperie dobre? Pomôžu vám obyčajné tablety na čistenie protézy. 2-3 dávajte do bubna vždy, keď periete pri nižšej teplote (ale občas ich fuknem aj pri vyššej teplote). Prádlo je čisté a voňavé, navyše, tablety rozpúšťajú vodný kameň a usadeniny, takže sa vám poďakuje aj práčka.

Tieto tablety sú tiež výborné na záclony. Ak máte doma zažltnuté záclony a potrebuje ich rýchlo a skutočne účinne vybieliť, vyskúšajte tento postup . Záclony dajte do vody (vody len toľko, aby boli záclony celkom ponorené) a pridajte asi 3 tablety. Nechajte v tejto zmesi dobre vymáčať a môžete aj premiešať rukami. Potom operte ako zvyčajne. Záclony sú krásne biele bez práce.

Štipce na škvrny

Ak škvrny nemáte časť  vyčistiť hneď, označte si škvrnu pomocou štipca a pred vložením do práčky navlhčite a namydlite. Až potom vložte do práčky.

Lacný šampón vo vnútri goliera

Šampóny – máme na mysli lacné zelené šampóny- odstraňujú mastnotu, takžeperfektne pomôžu so špinavým golierom. Naneste šampón na povrch, votrite do vlákien a nechajte pôsobiť 15 minút. Vyperte ako zvyčajne.

Naneste lak na vlasy na škvrny

Ak je na oblečení škvrna od atramentu, nesnažte sa ju vyčistiť vodou alebo saponátom. Nastriekajte na ňu lak na vlasy, položte na papierový obrúsok a čo najviac škvrny zotrite. Táto metóda funguje aj so starými škvrnami.

Kondicionér na zrazenú bielizeň

Ak chcete látku dostať do pôvodnej podoby, pridajte 1/4 šálky vlasového kondicionéra do teplej vody a namočte do tejto tekutiny kus odevu na 20-30 minút.

Počas prania sa vám nezafarbí prádlo

ide o obyčajnú tekutinu nasýtené špeciálnou kvapalinou, ktorá absorbuje nečistoty a farbivá, ktoré sa pri praní prenikajú do vody. Zabraňujú tomu, aby sa farby dostali na iné oblečenie. Vyrobíte si ich celkom jednoducho, stačí ak do vody pridáte trochu sódy a rozmiešate, potom do tejto zmesi pridajte uterák alebo handričku a nechajte dobre nasiaknúť. Potom nechajte vyschnúť a pridávajte do každého prania.

Kuchynskú utierky

Mastní škvrny zmiznú ako mávnutím čarovného prútika. 1 liter horúcej vody zmiešajte s 2 lyžicami horčicového prášku a nechajte prevariť. Potom zalejte špinavé utierky a podľa potreby pridajte ďalšiu vodu tak, aby boli utierky ponorené. Nechajte stáť celú noc.

Zažltnutá bielizeň

Toto dokáže omladiť aj staršiu bielu bielizeň, ktorá je zažltnutá. Namočte prádlo do vody v ktorej je prášok a trochu amoniaku. Nechajte odmočiť a potom 100 ml amoniaku pridajte aj do prania.

Káva a čaj na tmavé farby

Káva a čaj sú prírodné farbivá, ktoré majú farbu čiernej alebo tmavej farby. Pridajte 2 šálky kávy alebo čaju počas pláchania.

Ochráni drahé tkaniny, nevyblednú

Hodváb a vlnené prádlo namočte do tohto roztoku: 10 litrov vody, 50 g prášku na pranie, 6 lyžíc soli ,1 lyžica amoniaku a 1 lyžicu peroxidu vodíka. Nechajte namočené 5 hodín a potom vyperte na jemnom programe.

Pleseň

Prevencia plesní – hlavne, ak má niekto z rodiny problémy s plesňou na nohách. Vo vandlíku s teplou vodou rozpustíte 2 lyžičky peroxidu vodíka – to je výborná prevencia proti šíreniu plesní. Ak túto zmes doplníte práškom na pranie a privediete do varu, máte perfektné bielidlo na vašu bielizeň. Vráti bieli farbu aj starším tkaninám.

Žiadne zvyšky prášku na čiernom prádle

Keď idete prať tmavšie a čierne prádlo, prášok pred praním rozmiešate v troche vody.

Ako vybieliť podprsenky a drahé biele oblečenie?

Potrebujeme:

2 lyžice soli

1 lyžicu jedlej sódy

1 lyžicu pracieho prášku

2 litre teplej vody

Postup:

Do vandlíka si nalejeme teplú vodu. Pridáme všetky vyššie uvedené všetky prísady a premiešame. Nechajte prádlo namočené 15 minút namočenú v tomto roztoku. Ak je podprsenka veľmi zájdená, predĺžte dobu namáčania až na 30 minút. Vyberte podprsenku a vypláchajte ju. Prádlo necháme vysušiť ako zvyčajne. Takýmto spôsobom vybielite aj iné biele veci, s ktorými ste už chceli vzdať!

Tipy od vás

„Ak chcete mať krásne bielu bielizeň, všetko, čo musíte urobiť je k prádlu prihodiť do bubna aj jednu tabletu do umývačky. Skúšala som a môžem len potvrdiť, bielizeň krásne biela. Pre mňa úplná bomba – dokonca aj staršie biele tričko, ktoré som roky nenosila je opäť k svetu. Takže nabudúce nezabudnite – klasika prášok na pranie, aviváž (ak používate) a jedna tableta do umývačky. Pustite práčku a je to, ja používam tablety Somat, ale ako hovorili vtedy v televízii, ide to s akoukoľvek tabletou. Tak teda, praniu zdar! „:-)

Agata S.

Sitko na ručné umývanie

Potom, ako operiete jemné tkaniny, nechajte ich dobre prepláchnuť v sitku. neriskujete stratu tvaru a máte istotu, že ste odstránili všetok zvyšný umývací prostriedok. Potom nechajte uschnúť.

S éterickými olejmi pre vôňu aj bez aviváže

Pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja dodáva šatom sviežu vôňu, zatiaľ čo citrusový olej pôsobí proti škvrnám. Počas pláchania ich pridajte do dávkovača na aviváž.

Kocky ľadu proti záhybom

Ak nechcete, aby ste po vybratí prádla zo šušičky mali prádlo pokrčené, pridajte do nej aj hrsť ľadových kociek.

Klbká vlny pre mäkšie oblečenie

Vložte do sušičky niekoľko neutrálnych klbiek  vlny a nastavte na najhorúcejší program. Vyskúšajte túto metódu s bledým oblečením.

Hliníková fólia pre rýchlejšie sušenie

Mäkkú guľku z hliníkovej fólie hoďte do sušišky. Môže to tiež odstrániť elektrostatický náboj z vášho oblečenia, ale môžete tiež urýchliť sušenie.

Ústna voda na čistenie práčky

Pračky by mali byť pravidelne dezinfikované, aby fungovali správne. Na tento účel sú k dispozícii špeciálne čistiace prostriedky, ale môžete tiež použiť ústnu vodu. Položte polovicu pohára vody, nalejte tam, kde dávate prací prostriedok a potom spustite program. Všetky huby, plesne a baktérie zomrú.

 

Dnes najobľúbenejšie