21 skutočne dobrých dôvodov, prečo mať jedlú sódu v dome: Množstvo ľudí netuší, že najlepšie sa dá využiť predovšetkým v lete!

Jedlá sóda je malý zázrak – často sa píše o jej vlastnostiach na naše telo, domácnosť ale aj záhradu. Teraz si priblížime málo známe možnosti, ako jedlú sódu využiť a prečo sa ju oplatí mať doma hlavne počas leta.

Jedlá sóda je malý zázrak – často sa píše o jej vlastnostiach na naše telo, domácnosť ale aj záhradu. Teraz si priblížime málo známe možnosti, ako jedlú sódu využiť a prečo sa ju oplatí mať doma hlavne počas leta.

Chcete sa v lete skutočne dobre osviežiť? Nepotrebujete drahé prísady, ani špeciálne postupy. Stačí ak do džbánu dáte trocha trstinového cukru, citrónovej šťavy a ½ lyžičky sódy bikarbóny. To je všetko. Sóda premení kyslosť citrónovej šťavy na bublinkujúcu reakciu oxidu uhličitého. Limonáda bude chutnejšia a o bublinky máte postarané aj bez špeciálnych prístrojov.

Ak máte doma veľmi tvrdú vodu, sóda ju dokáže rýchlo zmäkčiť. Stačí, ak jej trochu pridáte do vody. Tento trik oceníte najmä pri príprave kávy v domácich kávovaroch, pretože nemusíte kupovať špeciálne filtre. Okrem toho je tento nápad výborný aj pri praní, kde mäkšia voda znamená lepšie vypraté prádlo a menej vodného kameňa v práčke.

...

Dali ste si na kúpalisku obľúbené langoše či hranolčeky a teraz vás páli záha. Pomoc je veľmi jednoduchá. Stačí, ak 1 lyžičku sódy zmiešate s vodou (200-250 ml vody) a vypijete. Sóda dokáže transformovať prebytok žalúdočnej kyseliny na kyselinu uhličitú počas niekoľkých sekúnd. To vy pocítite ako okamžitú úľavu. Tento nápoj tiež pomáha proti nadúvaniu a pocitu ťažoby.

Pridajte si do vane 50-70 g sódy bikarbóny. Zlepšuje krvný obeh a spôsobí už spomínané zmäkčenie vody, v ktorej relaxujete. Takýto kúpeľ by ste si však maximálne mali dopriať 2x do týždňa.

V lete ju môžete využiť namiesto chemických dezodorantov. Vmasírujte si mokrými prstami trochu sódy do podpazušia. Sóda neutralizuje zápach potu a obmedzuje potenie sa počas dňa.

Svrbenie po uštipnutí hmyzom alebo popŕhlení žihľavou sa okamžite stratí, ak si na toto miesto nanesiete pastu z vody a jedlej sódy. Nechajte v pôsobiť a potom jednoducho opláchnite studenou vodou.

Pálenie nôh od únavy, zápach alebo prvé náznaky plesní? Namočte si nohy do lavóra s vodou, do ktorej ste pridali aj 3-4 lyžičky jedlej sódy na 1 liter vody. Máte postarané o perfektné uvoľnenie aj úľavu od nepríjemných problémov.

Ak chcete, aby sa vám nohy počas dňa menej potili a zabránili ste tiež nepríjemnému zápachu, nasypte si do topánok trochu jedlej sódy. Keď prídete z pochôdzky, stačí jednoducho vytriasť z topánok.

Hrach, fazuľa aj šošovica rýchlejšie zmäknú a sú ľahšie stráviteľné, ak ich varíte alebo namáčate vo vode s jedlou sódou. Odporúča sa čajová lyžička na jeden liter vody. Ak fazuľu namáčate vo vode so sódou, zmäkne omnoho rýchlejšie. Tiež treba dodať, že zelené fazuľové lusky si vďaka jedlej sóde zachovajú krásnu farbu.

Tanierik s jedlou sódou v chladničke eliminuje nepríjemné zápachy na celé týždne.

Rozpustite 1 lyžičku jedlej sódy v teplej vode a použite na kloktanie. Je to skvelý recept ako poraziť zápach z úst.

Ak chcete odstrániť zápach z topánok, dá sa to počas jedinej noci. Nasypte do topánok trochu jedlej sódy a ráno jednoducho vytraste. Zápach sa počas noci stratí.

Ak chcete odstrániť nepríjemný zápach z klietky pre škrečka, nasypte do nej 50 g jedlej sódy. Nielen, že eliminujete nepríjemný zápach na dlhú dobu, ale pre zviera jedlá sóda roztrúsená v klietke nie je nebezpečná.

Vynikajúci je trik s jedlou sódou aj ako prvá pomoc potom, čo si váš psík „uľavil“ na vašom koberci. Koberec vysušte a posypte jedlou sódou. Nechajte pôsobiť cez noc, vysajte a máte pokoj. Pozor, pred použitím tejto metódy otestujte účinok sódy na malej ploche koberca (napríklad za skriňou,a lebo gaučom). Niekedy totiž môže sóda zmeniť farbu tkanín.

Zatuchnutá vôňa z termosky? Vypláchnite vnútro s horúcim roztokom sódy a vody (na jeden liter vody 4 lyžičky sódy). Potom opláchnite čistou vodou a po zápachu nebude ani stopy.

Chcete sa počas stanovačky ochrániť pred inváziou mravcov? Nasypte si okolo stanu trochu jedlej sódy. Vytvoríte tak hranicu medzi vaším územím a lezúcim hmyzom.

Ak sa chcete zbaviť nepríjemných pachov z umývačky riadu, vhoďte dovnútra hrsť jedlej sódy a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno po zápachu nie je ani stopy.

Šperky, mince a striebro môžete vyčistiť aj bez návštevy zlatníka. Stačí, ak ich jednoducho namočíte do hlbšej misky s roztokom teplej vody s 1 lyžičkou jedlej sódy a 1 lyžičkou soli. Nechajte niekoľko minút odmočiť a potom vyčistite jemnou handričkou.

Ozdraviť ďasná a zachovať biele zuby môžete jednoducho tak, že si 1-2 krát za mesiac jemne vyčistíte zuby pastou z vody a jedlej sódy. Neutralizujete tak agresívne kyseliny a zápach.

Ak nasypete do popolníka trochu jedlej sódy, nemusíte sa obávať zápachu tabaku.

Škrabanec na okuliaroch? Žiaden problém! Zo sódy a vody vymiešajte hmotu konzistencie pasty. Vatovým tampónom jemne rozotrite po povrchu skiel. Potom opláchnite a utrite dosucha. Tento postup pomôže hneď a v prípade hlbších škrabancov vyžaduje opakovanú aplikáciu.