Kto pozná tieto triky, nerieši šmuhy na oknách, zažltnuté kachličky ani špinavú rúru: Ušetrí to čas, peniaze aj námahu!

Skutočnými majstrami v upratovaní sú profesionálne gazdiné a chyžné, ktoré si veľmi rýchlo poradia s každou nečistotou. Priučte sa od nich profi trikom, ktoré vám upratovanie uľahčia.

Upratujte odhora

Aby sa váš domov premenil v dokonale čisté miesto, musíte zvoliť správny postup. Upratujte vždy odhora. Keby ste na záver vymietli prach z najvyšších poličiek, popadá na povysávaný koberec a celá vaše predchádzajúca práce vyjde navnivoč.

Začnite pekne od stropu. Najprv vyzametajte pavučiny v rohoch, utrite zaprášené svetlá a vrchnú časť nábytku. Potom upracte veci v dosahu očí, nízke skrinky a stolík. Záverečným upratovaním podlahy sa potom všetkej popadanej špiny zbavíte.

Zrkadlo bez šmúh

Možno ste už niekedy leštili zrkadlo stále dookola a stále na ňom nachádzali nevzhľadné šmuhy. Využite fígeľ profesionálnych upratovačiek a vymeňte handričku alebo papierovú utierku za kávový filter. Nemá vlákna, takže na skle nezanecháva stopy.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Súčasne je vyrobený tak, že znesie aj dlhé pôsobenie vody a neroztrhne sa. Je preto ideálny na umývanie zrkadiel i okien. Myslite ale aj na to, aby ste zrkadlo neutierali prudkými kruhovými pohybmi. Vodorovné ťahy smerom nadol nezanechávajú šmuhy.

Umývajte okná ako profesionáli

Tajomstvo je v kombinácií látok, ktoré zabezpečia perfektná lesk, odmastia, odstránia zaschnuté kvapky a sklo ochránia pred rýchlym znečistením. V prípade okien je veľmi dôležité zmäkčovadlo – v našom príde kyselina citrónová alebo citrónová šťava.

Potrebujeme:

Obyčajný saponát (podľa vášho výberu)

1/2 citrónu (alebo 2 lyžičky kyseliny citrónovej) – potrebujeme šťavu

Kvapku peroxidu vodíka (dávam od oka, stačí naozaj málo)

Malú misku alebo vedierko

Hubku/handričku

Stierku

Postup:

Na vrstvu pár centimetrov vody stačí naozaj len pár kvapiek saponátu – tak aby na vrchu bola jemná pena. Pridáme citrón a peroxid. Hubku ponoríme do vody, vykrútame a umyjeme okno od najväčšej špiny, nevynechajte ani rám. Teraz pomocou stierky len zotrieme prebytočnú vodu. Namiesto stierky môžete použiť handričku s mäkkými vláknami. To je všetko, okná žiaria a vy ste ušetrili za drahé prostriedky z obchodu. Keď nemám doma peroxid vodíka, zvyknem do zmesi kvapnúť trochu obyčajnej ústnej vody s obsahom alkoholu. Funguje to rovnako.

Zapojte umývačku

Zbavte sa časti povinností – zapojte do upratovania umývačku. Domáci pomocník si totiž neporadí len so špinavým riadom, ale umyje za vás aj plastové hračky, držiaky na zubné kefky, keramické dekorácie alebo nerezové misky pre psa.

Na podlahu od dverí

Premýšľali ste niekedy, z akého konca miestnosti umývate podlahu? Správne by ste mali zem najprv nasucho pozametať alebo povysávať smerom od dverí na koniec miestnosti. Začnete tak na mieste, kde sa najčastejšie chodí, a zbavíte sa najväčšej špiny.

Opačne postupujte až v druhom kroku. Zotrite podlahu mokrou handrou alebo mopom a skončite pri vchodových dverách. Ak vás trápia vŕzgajúce parkety, posypte nakoniec drevenú podlahu detským púdrom a zameťte ho do škár.

Na bezchybný lesk podlahy a nábytku z dreva

Za ani nie Euro mám zásobu na celý rok a všetko sa leskne úplne dokonale. Poraďte to aj ostatným, ak kupuj drahé leštidlá. Nie je nič jednoduchšie, ako si namiešať doma zásobu vždy, keď to potrebujete.

Potrebujeme:

2 lyžice oleja (olivový, alebo iný, ktorý máte doma)

2 lyžice citrónovej šťavy

2 lyžice alkoholu (bieleho, aspoň 40%)

700 ml vody

(dajte aj pár kvapiek levanduľového alebo mätového oleja, alebo oleja z klinčekov a máte pokoj s muchami a krásnu vôňu)

alebo:

2 lyžice oleja

2 lyžice strúhaného kastilského mydla

2 lyžice alkoholu

Voliteľné: esenciálny olej

Postup:

Všetko zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Pred každým použitím dobre pretrepte, aby sa olej rozptýlil. Nastriekame na podlahu a zotrieme navlhčeným mopom alebo jemnou handričkou. Vždy si narobte toľko, koľko potrebujete, prípravok neobsahuje žiadne konzervanty, takže ja preferujem, mať vždy čerstvú dávku. Používam aj na leštenie a čistenie nábytku z dreva.

Proti smeru vlasov

Na prvý pohľad čistý koberec v sebe môže ukrývať ešte hromadu špiny. Vysávajte ho vždy proti smeru vlasov, len tak sa dostanete do hĺbky jeho štruktúry a povysávate aj ukryté baktérie a roztoče. Smer spoznáte, keď po koberci prejdete malou kefkou, ktorá vlákna nadvihne.

Najjednoduchší tip, ako vyčistiť koberce

Položte koberec na rovný povrch a navlhčite ho tak, aby bol celý mokrý. Nasypte trochu pracieho prostriedku na celý koberec a na škvrny. Hadicu znovu navlhčite a pomocou čistej metly so štetinami vydrhnite škvrny. Potom je najlepšie koberec prepláchnuť vapkou, pretože špinu z vlákien pomôže vytlačiť aj tlak vody. Nechajte vysušiť na slnku. Niekedy netreba ani len drhnúť, len nasypať prostriedok, navlhčiť, nechať poôsobiť a následne krásne vyčistíte vapkou.

Mriežka ako nová

Pripravíme si uzatvárateľné plastové vrecká, ocot a hlbší plech. Do vreciek vložíme mriežku a nalejme ocot s vodou v pomere 1:1. Zavrieme, vložíme na plech a necháme cez noc odmočiť. Na druhý deň stačí pretrieť handričkou, špina ide dole sama. Prepláchneme pod tečúcou vodou a je to!

Poznámka: Ak máte väčšiu mriežku stačí, ak ju namočíte do vandlíka s vodou a octom. Nechajte odmočiť.

Ako odmastiť rúru

Ak sa potrebujete zbaviť čerstvých pripálenín a mastných striekancov v inak čistej rúre, nalejte malé množstvo horúcej vody do pekáča a pridajte šťavu z citróna. Prihoďte aj vyžmýkaný zvyšok dužiny. Použiť ale môžete aj kúpený citrónový koncentrát. Vložte do prázdnej rúry predhriatej na 160 stupňov a zatvorte ju. Počkajte, až sa začne odparovať a bude sa vytvárať para. Rúru asi po pätnástich minútach vypnite, ale neotvárajte. Para rozpustí mastnotu a uvoľní pripečené zvyšky jedla. Nenechajte rúru úplne vychladnúť, kým bude ešte vlažná a potom len zotrite papierovým obrúskom.

Aviváž na obrazovku aj monitor

Televízna obrazovka aj monitor sú lapače prachu. Skúste na handru kvapnúť trochu aviváže a obrazovku aj monitor pretrite. Prachu sa zbavíte na dlhší čas.

Majte všetko po ruke

Možno ste si niekedy všimli, že chyžné za sebou všade ťahajú vozíček s čistiacimi prostriedkami – šetria totiž čas. Všetko vybavenie majú neustále po ruke nezdržujú sa odbiehaním po saponáty do rôznych izieb alebo do pivnice. Veľmi praktické je napríklad uložiť všetky potrebné prostriedky do vedra.

Čisté okná

Budete potrebovať detský šampón alebo detskú penu do kúpeľa. 5 polievkových lyžíc prilejte do 5 litrov horúcej vody. Okná týmto roztokom umyte a vyleštite novinami. Ak nemáte poruke detskú kozmetiku, stavte na obyčajný saponát.

Lepšie je to nasucho

Suchá špina sa odstraňuje ľahšie ako mokrá. Ak chcete vziať upratovanie z gruntu a vyčistiť aj zablatené topánky z dopoludňajšieho výletu, nechajte ich ešte chvíľu odležať. Po tom, čo špina zatvrdne, bude sa vám lepšie odstraňovať. Hravo si s ňou poradí napríklad mydlová voda. Mokrá špina býva neodbytná. Nechajte topánky pred čistením poriadne zaschnúť.

Nerez a kohútik ako nové

Potrebujeme:

Kvapku detského oleja (ak nemáte, použite olivový olej, ale detský je najsamlepší :-))

Papierovú utierku

Voskovaný papier na pečenie

Postup:

Kvapnite trochu oleja na utierku a naneste na povrch batérie. Keď pokryjete celú plochu, jednoducho nájdite na utierke suchú časť a tou povrch prebehnite – neostane mastný, ale nádherne lesklý. A teraz posledná vec, aby ste si takýto lesk poistili. Prebehnite povrch batérie voskovaným papierom na pečenie. Ten vytvorí na povrchu neviditeľnú vrstvu, s ktorou sa vodný kameň a kvapky vody na batérií neudržia a jednoducho stečú do umývadla. Jednoduché a veľmi efektívne, ja milujem takéto riešenia.

Staré ako nové

Pri upratovaní občas narazíte na škrabanec na obľúbenom stolíku alebo zašlé porcelánové dekorácie. Neobchádzajte drobné chyby, inak upratovanie nikdy nebude dokonalé. Ryhu na drevenom nábytku vyhladíte vlašským orechom, ktorý ju zamaskuje.

Porcelánový džbán zase rozžiarite handričkou navlhčenou vo vodke. Každý povrch totiž potrebuje niečo iné. Pripomeňte si, ako si poradiť s rôznymi materiálmi.

Na zažltnuté a veľmi špinavé dlaždice

765455-650-1458653695-119681187

Použite zmes 15 g kyseliny citrónovej a 1 poháru teplej vody. Touto zmesou umyte dlaždice v kuchyni aj kúpeľni, potom umyte čistou vodou a uvidíte, že rozdiel spoznáte okamžite.

Siahnite po zubnej paste

Tajnou zbraňou profesionálnych upratovačiek je zubná pasta. Pomôže, aj keď zlyhajú špeciálne prípravky. Vyčistí totiž zažraté kávové kolieska na stole, škvrny od fixiek na nábytku a dodá lesk aj kohútiku v kúpeľni. Zubná pasta navracia zašlý lesk. Podobne funguje aj rastlinný olej alebo jedlá sóda.