21 neoceniteľných rád od profíkov, ktoré pri praní využijete každý deň: Ušetrí to čas, peniaze a vaša bielizeň žiariť čistotou!

Každého zamrzí, keď sa na obľúbenom oblečení zrazu objaví fľak, zažltne obľúbená podprsenka, alebo sa inak znehodnotí. Týchto 20 trikov vám pomôže udržať vaše oblečenie dlho ako nové.

Každého zamrzí, keď sa na obľúbenom oblečení zrazu objaví fľak, zažltne obľúbená podprsenka, alebo sa inak znehodnotí. Týchto 20 trikov profíkov vám pomôže udržať vaše oblečenie dlho ako nové.

Zažltnutá podprsenka

Pridajte do vody pár kvapiek kyseliny boritej, zamiešajte a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Podprsenka bude žiariť čistotou a bude krásne biela.

Vyblednutá farba

Zmiešajte bežný prací prášok s 3 PL soli a vyperte. Po vypratí sami uvidíte rozdiel.

Omylom zafarbené prádlo

Ak sa vám stane, že omylom operiete biele prádlo s farebným a to pustí farbu, nezúfajte. Nastrúhajte do vody pracie mydlo, pridajte pár kvapiek manganistanu draselného, zamiešajte a namočte do tohto roztoku prádlo na 2 hodiny. Farba by mala úplne zmiznúť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zapáchajúce topánky

Vložte ich do uzatvárateľného igelitového sáčku a vložte do mrazničky na 2 hodiny. Zápach z topánok je preč.

Fľak od make-up na tričku

Možno sa vám už stalo, že ste si obliekali tričko a nechtiac ste si ho obtreli od tvár, na ktorej ste mali nanesený make-up. Takýto fľak ľahko vyčistíte penou na holenie a zubnou kefkou. Naneste trochu holiacej peny na fľak, vyčistite zubnou kefkou a utrite papierovou utierkou.

Žmolky

Ak sa na vašom obľúbenou kúsku oblečenia objavili žmolky, zbavíte sa ich úplne jednoducho. Zoberte obyčajnú suchú natáčku a žmolky budú preč ako šibnutím čarovného prútika.

S kriedou môžete odstrániť mastné škvrnu z odevov alebo stien

Bez ohľadu na to, kde je škvrna, môžete ju ľahko vyčistiť kriedou. Potrite mastnú škvrnu s kriedou a počkajte 5 minút. Potom utrite škvrnu vlhkou handričkou. Túto metódu môžete použiť aj na odolné škvrny.

Rovné prádlo bez žehlenia

Ide o obyčajný a hádam vo všetkých domácnostiach sa vyskytujúci ocot. Áno, čítate správne, ingrediencia z nevábnou vôňou totiž dokáže s vašim oblečením zázraky. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať 1 lyžicu octu a 3 lyžice vody, preliať do nádoby s rozprašovačom a nastriekať na pokrčené oblečenie zavesené na ramienku. Nechajte takto zavesené, kým oblečenie nevyschne. Nemusíte sa obávať nepríjemného octového zápachu, ten sa počas schnutia vyparí a neostane po ňom ani stopa. Funguje to výborne aj pre tých, ktorý rýchlo potrebujú svoj obľúbený kúsok oblečenia dostať do dokonalého stavu doslova v momente.

Oblečeniu vrátite stratený tvar

Zrazilo sa vám počas prania oblečenie? Namočte do vody s trochou kondicionéru, alebo detského šampónu a potom pevne zrolujeme do osušky alebo uteráka. Oblečenie bude opäť ako pred praním. Celý postup nájdete TU.

3-1

Aspirín je niekedy lepší ako bielidlo

Časom biele veci strácajú svoju belosť a začnú žltnúť, rovnako sa nich podpisujú aj stopy starých škvŕn, ktoré už dlho neviete z bielych vecí odstrániť.

S touto úlohou vám pomôže aspirín – pri praní je potrebné rozdrviť niekoľko tabliet a pridať ich k prášku – to je všetko. Pre najlepší účinok nechajte bielizeň namočenú na 8 až 10 hodín vo vode, v ktorej rozpustíte aj niekoľko tabliet aspirínu (1 tableta na liter).

Káva pre plnú čiernu farbu

Čierne veci po niekoľkých praniach tiež strácajú farbu a už nevyzerajú tak dobre. Napravíte to s bežnou rozpustnou kávou – pripravte si pár šálok kávy a pridajte ich do práčky pri pláchaní, keď už sú veci vypraté. V bubne by samozrejme mali byť iba čierne veci!

Ako vyprať šiltovky bez toho, aby sa poškodil ich tvar

Najjednoduchším riešením je umývanie v umývačke riadu. Čítate správne, túto fintu vymysleli škovné gazdinky, ktoré vedia, že v bežnej práčke sa tvar šiltovky ľahko poškodí. Naopak, keď ho vyberiete z umývačky ostane presne taký, ako je.

Potrebujete:

Bežný prostriedok do umývačky alebo ocot

Postup:

Ak je šatka naozaj špinavá a páchne, najskôr na povrch nastriekajte ocot a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Ak sú na okrajoch škvrny od potu, keď nastriekate ocot poprášte ich jedlou sódou a vyčistite jemnou kefkou. upravte ich striekaním octom. Teraz vložte šiltovky do vrchnej časti umývačky a spustite program umývania a použite bežný prostriedok do umývačky – funguje skvele. Po ukončení umývania riadu odstráňte klobúky a položte ich na rovný povrch, aby ste ich vysušili. Je to také jednoduché a efektívne, že budete ľutovať, že ste to nepoznali skôr.

Čistenie práčky

Tablety do umývačky riadu čistia aj bubon práčky a súčasne odstraňujú vodný kameň a dokonca ju aj dezinfikuje.

Odporúča sa zvoliť dlhý program prania pri vysokej teplote, kedy práčku naprázdno zapneme s 2 tabletami do umývačky, ktoré vhodíme do do dávkovača pracieho prostriedku. To je jednoduchý spôsob, ako predĺžiť životnosť domácich spotrebičov!

Silonky do práčky

Ak nechcete, aby sa vám počas prania dostali do tkanín časti chĺpkov, vlasov a nečistôt, vhoďte do práčky staré silonky postláčane do tvaru loptičky – pokojne aj 2-3. Zachytia nečistoty a tie sa nedostanú na odev ani neupchajú filter.

Škvrny od oleja a mastnoty zachráni detský púder

C-61

Detský púder by ste mali mať poruke aj v prípade, že ho vaše deti dávno nepotrebujú. Perfektne sa totiž hodí v prípade, že sa na vašom oblečení objaví mastná škvrna. Nasypte detský púder na škvrnu a nechajte pôsobiť 15 minút. Púder mastnotu vytiahne z vlákien a absorbuje ju do seba. Potom stačí prádlo vyprať ako zvyčajne.

Pozrite si tie najlepšie triky vo videu!

https://youtu.be/9fsQvWUVLZU

Bonus – ako zaručene odstrániť rôzne tipy škvŕn

Určite sa vám už stalo, že na obľúbenom oblečení pristála škvrna od tuku, vína, alebo trávy. Prinášame vám perfektný manuál, s ktorým vyčistíte skutočne všetko, dokonca aj staré škvrny, s ktorými ste to už chceli vzdať.

Zmrzlina

Škvrny spôsobené letným dezertom môžete očistiť nasledujúcim spôsobom: namočte oblečenie na 10 minút do studenej vody a pridajte trochu saponátu na riad. Potom vyperte ako zvyčajne.

Škvrny od krvi

V prípade odstraňovania týchto škvŕn platí pravidlo rýchlosti dvojnásobne. Ak budete rýchli, potom postačí väčšinou studená voda – na krv nikdy nepoužívajte vodu teplejšiu ako 40 ° C. Môžete do nej pridať aj trochu enzymatického prášku alebo mydla. Zaschnutú krv namočte a posoľte. Pre namáčaní môžete použiť aj biely ocot, bórax alebo trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je ale vhodný len pre biele a odolné materiály, lebo ich vybieli.

Pot

Aspirín vám pomôže odstrániť škvrny od potu. Rozdrvte 4 tablety aspirínu a zalejte pohárom teplej vody. Navlhčite škvrny získaným roztokom a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Potom vyperte ako zvyčajne.

Kyselina citrónová – je vhodná na biele i farebné prádlo. Škvrny od potu môžete odstrániť vďaka kúpeľu, ktorú pripravíte asi z 10 g kyseliny citrónovej na liter horúcej vody. Oblečenie do neho namočte minimálne na hodinu pred tým, než ho dáte normálne vyprať. Použiť môžete aj citrónovú šťavu.

Ovocie

Ak zmiešate 1 liter mlieka a 2 lyžice citrónovej šťavy, získate vynikajúce riešenie na odstránenie škvŕn od ovocia. Namočte vrstvu v tomto roztoku na 2 hodiny a potom ju opláchnite mydlovým roztokom a čistou vodou.

Škvrny od tuku

S odstránením mastnoty vám pomôže lieh, benzín alebo terpentín (pri jeho použití vždy dočistite benzínom), ale napríklad aj kukuričný škrob, ktorým ju posypte a asi po štvrť hodine ho odstráňte. Pomôže aj prípravok na umývanie riadu, ktorý necháte chvíľu pôsobiť – v každom prípade buďte nežní, netlačte a nedrhnite škvrnu, len miesto trite.

Mastné škvrny môžete vyčistiť maslom. Ľahko sa odstraňuje a vezme so sebou aj húževnaté škvrny od tuku, téru a živice. Namažte na ne trochu masla. Nechajte pôsobiť, potom škvrnu oškriabte a nakoniec ošetrite trochou benzínu alebo sprejom na škvrny s technickým benzínom.

Lak

Zaberá lieh, acetón, terpentýn. Škvrnu od laku na nechty položte lícom dole na savý papier. Na zadnú stranu použite odlakovač.

Krv a víno

Rozlialo sa vám na koberec červené víno? Potom na mokrú škvrnu čo najskôr nasypte hrsť soli. Nechajte pôsobiť a potom očistite. Dôležité je nesnažiť sa škvrnu očistiť hneď teplou vodou, pretože tak sa škvrna zaperie. Ak budete rýchli, potom postačí väčšinou studená voda – na krv nikdy nepoužívajte vodu teplejšiu ako 40 ° C. Môžete do nej pridať aj trochu enzymatického prášku alebo mydla. Zaschnutú krv vždy namočte a posoľte. Pri namáčaní môžete použiť aj biely ocot, bórax alebo trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je ale vhodný len pre biele a odolné materiály, lebo ich vybieli.

Špenát

Stará babská rada znie: „Ku špenátu patria zemiaky“. Na fľaky od špenátu skrátka najlepšie zaberie rozkrojený zemiak, ktorým prechádzame po škvrne, kým zelené stopy po špenáte nezmiznú. Potom vyperieme.

Horčica

Postihnuté oblečenie jednoducho dajte odmočiť do vedierka s teplou vodou a sódou. Pre dobrý výsledok by mala sóda pôsobiť aspoň dve hodiny.

Čaj a káva

Škvrny od kávy a čaju nie je ťažké odstrániť. Ak vám však niekde zostali a kazia vzhľad oblečenia, vyskúšajte žlčové mydlo.

Žuvačka

Skúsené matky malých nezbedníkov odporúčajú dva spôsoby odstránenia. Prvým je nakvapkať pár kvapiek odlakovača na nechty na žuvačku, chvíľu nechať pôsobiť a potom kefkou očistiť a dať prať. Druhým je zamrazenie postihnutého odevu a následné rozdrobenie žuvačky.

Tuš

Škola je o chvíľu tu. A veľa školákov sa na hodinách výtvarnej výchovy poleje tušom. Zasiahnuté oblečenie už vyhadzovať nemusíte. Postačí pohár mlieka. Škvrnu namočte do mlieka a nechajte odmočiť aspoň tri hodiny.

Hrdza

Na hrdzu platí citrón. Škvrny od hrdze namočte do citrónovej šťavy, posoľte a nechajte aspoň 30 minút pôsobiť. Uvidíte, že po škaredej hrdzavej škvrne nebude ani pamiatka.

Vosk

Škvrny od sviečok nie je také jednoduché očistiť, ale dá sa to. Najprv z postihnutého miesta jedálenským nožom zoškriabeme vosk. Ak ostanú na látke hrudky, všetko prežehlíme cez papier, aby sa vosk rozpustil a vpil do papiera. Potom fľak očistíme technickým benzínom a vyperieme.