Pokiaľ ste sa ešte s výrazom „ghí“ nestretli, nič si z toho nerobte. Ide o potravinu, ktorú používali už naše staré mamy, no ani ony ju určite takto nenazývali. V súčasnosti je známa najmä medzi ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o zdravé stravovanie.
Tradičné maslo s exotickým názvom
Reč je o zdravej potravine, ktoré nesie názov ghí maslo. Využíva sa v indickej ajurvéde, ale aj pri príprave rôznych jedál v kuchyni a dokonca môže byť aj liekom. Vo svete si získalo úspech vďaka tomu, že je zdravšie ako bežné maslo a prináša so sebou mnohé pozitívne účinky.
Netreba mať obavy z toho, že je to zase nejaká cudzokrajná novinka, ktorú sem priniesla módna vlna v stravovaní. Hoci názov tohto masla znie exoticky, poznali ho v podstate aj naše babičky, ktoré ho takto celé roky upravovali. Jedná sa o „topené“, respektíve prečistené maslo, z ktorého sú odstránené jeho netukové zložky. Ide teda ako keby o čistejšie a zdravšie maslo, iba s indickým názvom, pretože ghí v hindčine znamená tuk a v indickej kultúre je veľmi populárne. Keďže je zbavené vody a mliečnych súčastí, môže byť riešením aj pre ľudí, ktorí majú potravinovú intoleranciu na laktózu.
Účinky pre zdravie
Naše staré mamy takto upravovali maslo najmä kvôli tomu, aby zvýšili jeho trvanlivosť a okrem toho zistili, že sa na ňom omnoho lepšie vypráža. Obsahuje vitamíny A, B3, B12, E, K a mnoho minerálov. Je v ňom obsiahnutý zinok, horčík, draslík, ale aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie srdca a krvný tlak. Ghí maslo, ktoré je v podstate bio maslom, má na ľudský organizmus viaceré pozitívne účinky:
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
- pomáha pri trávení,
- zlepšuje stav pokožky, pomáha hojiť a zjemniť podráždenú kožu, pomáha aj pri popáleninách a pľuzgieroch,
- na rozdiel od bežného masla znižuje cholesterol,
- znižuje vysoký krvný tlak,
- posilňuje imunitu organizmu,
- podporuje správnu činnosť mozgu a zlepšuje pamäť,
- upokojuje nervový systém.
Zvládne si ho vyrobiť každý
Okrem benefitov pre zdravie má význam aj pri varení, pretože jedlu dodáva zaujímavú chuť. Dá sa natierať na chlieb a pečivo, ale môžete na ňom aj vyprážať, používať ho pri pečení aj restovaní. Ako si ho však pripraviť doma?
1. Maslo v hrnci pri strednom plameni necháte rozpustiť a pomaly ho topíte. Môže použiť aj hrniec s dvojitým dnom alebo vodný kúpeľ.
2. keď sa maslo úplne zohreje a roztopí, začne sa z neho uvoľňovať voda a mliečne bielkoviny. Prejavuje sa to hlasným bublaním a na povrchu sa začne tvoriť pena, ktorú by ste mali lyžicou odoberať. Maslo nechajte na nízkej teplote, aby vám neprihorelo.
3. V ďalších minútach, keď budete pokračovať pri zohrievaní, sa bielkoviny zrazia do hrudiek a klesnú ku dnu, pričom sa všetka voda vyparí. Maslo odstavte z platničky, pozbierajte z jeho povrchu mliečne čiastočky a keď už nebude také horúce, preceďte ho cez sitko a ideálne aj cez gázu.
4. Maslo potom nechajte stuhnúť v chladničke a skladujte ho v nej v uzatvorenej nádobe.
Zdroje: Kitchenette, WhatIsGhee, Freshdesignpedia, Quora