20 neoceniteľných rád profíkov, ktoré posunú upratovanie na novú úroveň: Toto vám ušetrí najviac peňazí a času!

Čistenie môže byť skutočne drahé, ak si kúpite všetky druhy čistiacich prostriedkov, ktoré vidíte v reklame. Ale väčšina z nás už má všetko, čo je potrebné na dokonalú čistotu doma. Neplytvajte časom a peniazmi na nepotrebné čistiace prostriedky. Tieto jednoduché a prírodné recepty zanechajú váš dom bezchybný.

Triky profíkov, ktoré posunú upratovanie na novú úroveň.

Kúpeľňa

Ak máte zvyšnú kolu vo fľaši, nalejte ju do WC a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín (alebo ak je to možné cez noc). To vám tiež pomôže dostať sa na odľahlé miesta v mise, kde sa kefa nedostane. Vodný kameň a usadené nečistoty sú preč.

Obyčajná jedlá sóda je účinná čistiaca látka, ktorú môžete použiť na deodorizáciu a rýchle čistenie toalety. Nasypte niekoľko lyžíc sódy po obvode záchodovej misy a počkajte 10 minút. Potom  vyčistite kefou. Pre lepšie výsledky pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov.

Ak chcete, aby bolo sklo v sprchovom kúte a tiež dlaždice lesklé a priehľadné, použite zmes citrónovej šťavy a jedlej sódy. Vytvorte pastu z týchto dvoch jednoduchých prísad a rozotrite po povrchu sprchového kútu a aj dlažby. Žiadna chémia, ktorý dráždi dýchacie cesty, toto funguje lepšie a výsledok vidíte hneď, ako zotriete. Nechajte na povrchu pôsobiť asi 15 minút.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Existuje skvelý, lacný trik, ktorý vám môže pomôcť bojovať proti vodnému kameňu. Dajte polovicu citrónu, ktorú už chcete vyhodiť na vodovodný kohútik, nechajte hodinu pôsobiť a opláchnite vodou. Funguje to perfektne a hlavne na tvrdú vodu.

Zubné kefky a držiaky na zubné kefky sú jedným z najšpinavších miest vo vašom dome. Peroxid vodíka zabíja všetky škodlivé baktérie a pre ľudí je bezpečný. Namočte štetiny do kvapaliny po dobu jednej hodiny a potom opláchnite pod vodou. Hovoríme o 3%-tnom roztoku peroxidu.

Kuchyňa

Sódu na pečenie používajte na to, aby ste si ľahko a rýchlo vyčistili plech, hrnce a misy na pečenie. Nasypte sódu po celom povrchu a nalejte malé množstvo vriacej vody na vrch. Po pridaní vody by  ste mali vidieť intenzívne bublanie. Odložte bokom na jednu hodinu a opláchnite.

Na odvápnenie vašej kanvice zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1, nalejte do vnútra a prevarte. Pred použitím vylejte,vypláchnite, nalejte dovnútra čistú vodu a opäť prevarte. Pri veľmi usadenom vodnom kameni nechajte zmes v kanvici hodinu pred varením.

Citróny, ocot a soľ môžu vytvoriť skvelý prírodný umývací prostriedok na umývanie riadu v umývačke. Vezmeme 4 citróny (nakrájame na štvrtiny) 2 šálky vody a dáme variť, potom rozmixujeme. Pridáme soľ, ocot a znova privedieme do varu. Použite 3 polievkové lyžice citrónového gélu namiesto tablety do umývačku riadu.

Ak si ráno vychutnáte šálku kávy, nevyhadzujte kávovú usadeninu. Dajte hrnček s ňou na dne do chladničky, aby ste predišli zápachu. Môžete vyrobiť dokonalý lapač pachu z pohára – stačí pokryť kusom fólie a urobiť dovnútra dierky.

Peroxid vodíka je ďalší lacný a naozaj efektívny čistiaci prostriedok pre vašu kuchyňu. Je to netoxické a dokonale bezpečný prostriedok na šetrné čistenie – likviduje baktérie, pleseň aj vírusy. Výborné aj na jemné čistenie klávesnice a iných háklivých zariadení.

Vodka a podobne ocot, fungujú veľmi dobre na akýkoľvek povrch zo skla a dokonca aj na vaše okuliare. Stačí namočiť papierovú utierku s vybranou tekutinou a jemne pretierať povrch, kým nebudete spokojní s výsledkami.

Pranie

Mastné a olejové škvrny je možné odstrániť detským púdrom. Nasypte na škvrnu a nechajte pôsobiť cez noc. Potom vyperte ako zvyčajne.
Bielidlo môže spôsobiť, že vaše oblečenie sa rýchlo opotrebuje  a vy miniete veľa peňazí na nové kúsky, aj na samotné bielidlo. Ak chcete perfektne vybieliť bielizeň, použite na to zmes jedlej sódy a octu. Tento prirodzený recept spôsobí, že vaše biele oblečenie bude skutočne biele.

Vyčistite zatuchnuté a zaprášané hračky zmesou 2 dielov jedlej sódy a 1 dielu kukuričného škrobu. Umiestnite hračku a čistiaci mix do plastového vrecka a intenzívne pretrepte. Uistite sa, že hračka je úplne pokrytá práškom. Potom len vyprášte na balkóne,  alebo vysajte.

Ak máte aviváž alebo zmäkčovadlo, vyskúšajte túto domácu možnosť. Zmiešajte 6 šálok vody, 3 šálky octu a 2 šálky vlasového kondicionéru podľa vlastného výberu. Pridajte 2 polievkové lyžice do prania, namiesto aviváže či zmäkčovadla.

Obývačka

Na čistenie pohovky zmiešajte 6 lyžíc mydlových vločiek s 1 približne pol litra vriacej vody. Zmes sa ľahko vymieša do peny, ktorú môžete použiť na tkaninu. Dôkladne vyčistite a potom zotrite vlhkou handričkou. Tento jednoduchý čistiaci prostriedok na čalúnenie funguje aj na koberce.

Opätovne použiteľné čistiace utierky predstavujú skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. V nádobe zmiešajte 1 šálku vriacej vody, ¼ šálky alkoholu a 2 lyžice saponátu. Do tejto zmesi namočte 4-5 malých kúskov tkaniny. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek svojho obľúbeného éterického oleja na deodoráciu. Potom stačí len vybrať a máte perfektnú antibakteriálnu čistiacu utierku pripravenú na použitie.

Olivový olej môže slúžiť ako vynikajúci leštič na drevo. Nalejte niekoľko kvapiek na handričku, vyleštite drevený nábytok a povrch buede doslova zažiariť.

Do hĺbky vyčistíte koberce pomocou jednoduchých cenovo dostupných prísad. Začnite dôkladným povysávaním povrchu, potom urobte pastu z 1/4 šálky soli, 1/4 šálky boraxu a 1/4 šálky octu. vyčistite hlavne špinavé a mastné škvrny, potom nechajte vyschnúť a opäť vysajte. Potompodľa potreby očistíme už len vodou.

Mosadz môže v priebehu času naozaj stmavnúť. Ak ju chcete obnoviť, zamiešajte šťavu z 1/2 citróna s lyžicou sódy na pečenie (môžete tiež použiť soľ). Po preverení sa zmení na pastu. Jemne vydrhnite touto pastou.