20 neoceniteľných rád profíkov, ktoré posunú upratovanie na novú úroveň: Toto vám ušetrí najviac peňazí a času!

Čistenie môže byť skutočne drahé, ak si kúpite všetky druhy čistiacich prostriedkov, ktoré vidíte v reklame. Ale väčšina z nás už má všetko, čo je potrebné na dokonalú čistotu doma. Neplytvajte časom a peniazmi na nepotrebné čistiace prostriedky. Tieto jednoduché a prírodné recepty zanechajú váš dom bezchybný.

Triky profíkov, ktoré posunú upratovanie na novú úroveň.

Kúpeľňa

Ak máte zvyšnú kolu vo fľaši, nalejte ju do WC a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín (alebo ak je to možné cez noc). To vám tiež pomôže dostať sa na odľahlé miesta v mise, kde sa kefa nedostane. Vodný kameň a usadené nečistoty sú preč.

Obyčajná jedlá sóda je účinná čistiaca látka, ktorú môžete použiť na deodorizáciu a rýchle čistenie toalety. Nasypte niekoľko lyžíc sódy po obvode záchodovej misy a počkajte 10 minút. Potom  vyčistite kefou. Pre lepšie výsledky pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov.

Ak chcete, aby bolo sklo v sprchovom kúte a tiež dlaždice lesklé a priehľadné, použite zmes citrónovej šťavy a jedlej sódy. Vytvorte pastu z týchto dvoch jednoduchých prísad a rozotrite po povrchu sprchového kútu a aj dlažby. Žiadna chémia, ktorý dráždi dýchacie cesty, toto funguje lepšie a výsledok vidíte hneď, ako zotriete. Nechajte na povrchu pôsobiť asi 15 minút.

Existuje skvelý, lacný trik, ktorý vám môže pomôcť bojovať proti vodnému kameňu. Dajte polovicu citrónu, ktorú už chcete vyhodiť na vodovodný kohútik, nechajte hodinu pôsobiť a opláchnite vodou. Funguje to perfektne a hlavne na tvrdú vodu.

Zubné kefky a držiaky na zubné kefky sú jedným z najšpinavších miest vo vašom dome. Peroxid vodíka zabíja všetky škodlivé baktérie a pre ľudí je bezpečný. Namočte štetiny do kvapaliny po dobu jednej hodiny a potom opláchnite pod vodou. Hovoríme o 3%-tnom roztoku peroxidu.

Kuchyňa

Sódu na pečenie používajte na to, aby ste si ľahko a rýchlo vyčistili plech, hrnce a misy na pečenie. Nasypte sódu po celom povrchu a nalejte malé množstvo vriacej vody na vrch. Po pridaní vody by  ste mali vidieť intenzívne bublanie. Odložte bokom na jednu hodinu a opláchnite.

Na odvápnenie vašej kanvice zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1, nalejte do vnútra a prevarte. Pred použitím vylejte,vypláchnite, nalejte dovnútra čistú vodu a opäť prevarte. Pri veľmi usadenom vodnom kameni nechajte zmes v kanvici hodinu pred varením.

Citróny, ocot a soľ môžu vytvoriť skvelý prírodný umývací prostriedok na umývanie riadu v umývačke. Vezmeme 4 citróny (nakrájame na štvrtiny) 2 šálky vody a dáme variť, potom rozmixujeme. Pridáme soľ, ocot a znova privedieme do varu. Použite 3 polievkové lyžice citrónového gélu namiesto tablety do umývačku riadu.

Ak si ráno vychutnáte šálku kávy, nevyhadzujte kávovú usadeninu. Dajte hrnček s ňou na dne do chladničky, aby ste predišli zápachu. Môžete vyrobiť dokonalý lapač pachu z pohára – stačí pokryť kusom fólie a urobiť dovnútra dierky.

Peroxid vodíka je ďalší lacný a naozaj efektívny čistiaci prostriedok pre vašu kuchyňu. Je to netoxické a dokonale bezpečný prostriedok na šetrné čistenie – likviduje baktérie, pleseň aj vírusy. Výborné aj na jemné čistenie klávesnice a iných háklivých zariadení.

Vodka a podobne ocot, fungujú veľmi dobre na akýkoľvek povrch zo skla a dokonca aj na vaše okuliare. Stačí namočiť papierovú utierku s vybranou tekutinou a jemne pretierať povrch, kým nebudete spokojní s výsledkami.

Pranie

Mastné a olejové škvrny je možné odstrániť detským púdrom. Nasypte na škvrnu a nechajte pôsobiť cez noc. Potom vyperte ako zvyčajne.
Bielidlo môže spôsobiť, že vaše oblečenie sa rýchlo opotrebuje  a vy miniete veľa peňazí na nové kúsky, aj na samotné bielidlo. Ak chcete perfektne vybieliť bielizeň, použite na to zmes jedlej sódy a octu. Tento prirodzený recept spôsobí, že vaše biele oblečenie bude skutočne biele.

Vyčistite zatuchnuté a zaprášané hračky zmesou 2 dielov jedlej sódy a 1 dielu kukuričného škrobu. Umiestnite hračku a čistiaci mix do plastového vrecka a intenzívne pretrepte. Uistite sa, že hračka je úplne pokrytá práškom. Potom len vyprášte na balkóne,  alebo vysajte.

Ak máte aviváž alebo zmäkčovadlo, vyskúšajte túto domácu možnosť. Zmiešajte 6 šálok vody, 3 šálky octu a 2 šálky vlasového kondicionéru podľa vlastného výberu. Pridajte 2 polievkové lyžice do prania, namiesto aviváže či zmäkčovadla.

Obývačka

Na čistenie pohovky zmiešajte 6 lyžíc mydlových vločiek s 1 približne pol litra vriacej vody. Zmes sa ľahko vymieša do peny, ktorú môžete použiť na tkaninu. Dôkladne vyčistite a potom zotrite vlhkou handričkou. Tento jednoduchý čistiaci prostriedok na čalúnenie funguje aj na koberce.

Opätovne použiteľné čistiace utierky predstavujú skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. V nádobe zmiešajte 1 šálku vriacej vody, ¼ šálky alkoholu a 2 lyžice saponátu. Do tejto zmesi namočte 4-5 malých kúskov tkaniny. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek svojho obľúbeného éterického oleja na deodoráciu. Potom stačí len vybrať a máte perfektnú antibakteriálnu čistiacu utierku pripravenú na použitie.

Olivový olej môže slúžiť ako vynikajúci leštič na drevo. Nalejte niekoľko kvapiek na handričku, vyleštite drevený nábytok a povrch buede doslova zažiariť.

Do hĺbky vyčistíte koberce pomocou jednoduchých cenovo dostupných prísad. Začnite dôkladným povysávaním povrchu, potom urobte pastu z 1/4 šálky soli, 1/4 šálky boraxu a 1/4 šálky octu. vyčistite hlavne špinavé a mastné škvrny, potom nechajte vyschnúť a opäť vysajte. Potompodľa potreby očistíme už len vodou.

Mosadz môže v priebehu času naozaj stmavnúť. Ak ju chcete obnoviť, zamiešajte šťavu z 1/2 citróna s lyžicou sódy na pečenie (môžete tiež použiť soľ). Po preverení sa zmení na pastu. Jemne vydrhnite touto pastou.

Dnes najobľúbenejšie