2 účinné prírodné recepty, ktoré ochránia vašu záhradu pred škodcami

Dobrou správou je, že chemikálie používať nemusíte.

V tomto období azda všetkých záhradkárov trápi otázka – čo robiť s hmyzom a škodcami v záhrade čo najprirodzenejšie a bez toho, aby sme im ubližovali?

Tou poslednou vecou, ktorú by záhradkári v takejto situácii chceli robiť, je striekať po svojich plodoch rôzne chemikálie. Domáce pestovanie má predsa za cieľ konzumovať zdravšie potraviny.

Dobrou správou je, že chemikálie používať nemusíte. Existujú omnoho prirodzenejšie spôsoby, ako plody svojej práce ochrániť pred škodcami. V súčasnosti medzi najobľúbenejšie prostriedky patrí sprej z chilli papričiek a cesnakový sprej.

Prinášame vám recepty, ako si oba spreje vyrobiť.

Sprej z chilli papričiek

Potrebujeme 3,5 litra vody a 3 lyžice mletej pálivej chilli papriky (alebo 10 najemno nakrájaných papričiek). Výber odrody papričiek je na vás.

Ingrediencie dáme do hrnca a varíme asi po dobu 15 minút. Zmes nechajte odstáť zhruba 24 hodín, potom vývar prefiltrujte, aby v ňom neboli žiadne pevné zložky (napríklad nakrájané papričky) a prefiltrovanú zmes uložte na chladné miesto na 36-48 hodín. Pridajte niekoľko kvapiek biologicky odbúrateľného mydla na riad, ak chcete zabezpečiť lepšiu konzistenciu roztoku (nie je to však povinné).

...

Váš prírodný postrek je hotový! Môžete ho naliať do rozprašovača a postriekať ním zeleninu, či iné plodiny.

Cesnakový sprej

2 pomleté strúčiky cesnaku a jednu polievkovú lyžicu olivového oleja pridajte do 3,5 litra vody.

Zmes nechajte odstáť najmenej 24-48 hodín. Pridajte niekoľko kvapiek biologicky odbúrateľného mydla na riad, ak chcete zabezpečiť lepšiu konzistenciu roztoku (nie je to však povinné).

Postrek je vhodné aplikovať vo večerných hodinách a nie pri horúcom slnku. Olivový olej v kombinácii so slnkom totiž môže listy spáliť.