Invázia lienok na Slovensku: Okupujú vám dom alebo balkón? Takto sa ich môžete zbaviť!

Ak aj steny vášho domu obsadili cudzie lienky s mnohými bodkami, alebo sa dostali na váš balkón a do bytu, pozrite si niekoľko užitočných tipov, ako si s nimi poradiť.
[mashshare]

Lienky ešte donedávna patrili k obľúbeným roztomilým stvoreniam. Naše lienky však pomaly nevidno, pretože domácnosti po celom Slovensku aj tento rok obsadili invazívne lienky z Ázie. Do Európy sa dostali síce ešte v 80. až 90. rokoch, no posledných niekoľko rokov už hromadne okupujú aj steny a okná našich domov. Ako si s nimi poradiť?

Obsadili váš dom?

Mohlo by sa zdať, že sú to úplne obyčajné lienky, no vyzerajú trochu inak. Oproti našim lienkam sú menej červené a sfarbené sú viac do oranžova, niektoré sú zase čierne s červenými bodkami. V počte bodiek sa jedna od druhej líšia, no niektoré z nich nesú na svojich krovkách pokojne aj 19 bodiek. Najmä začiatkom októbra, ale aj keď je tento mesiac v polovici, sa zvyknú vyhrievať na slnku na stenách budov a domov, ale cez okná a rôzne škáry sa dokážu dostať aj dovnútra bytu či domu, kde sa zazimujú a je problém sa ich zbaviť.

Chýba im prirodzený nepriateľ

harlequin-ladybird-578682

Hybridný druh invazívnych „cudzích“ lienok z Číny bol pôvodne privezený do európskych skleníkov, aby vyhubil vošky. Situácia sa však vymkla spod kontroly a teraz je tento druh považovaný za invazívny a obťažuje nielen tým, že pri vetraní sa vám okamžite dostane do bytu. Pre naše miestne lienky sú ázijské lienky nepriateľmi, im však prirodzený nepriateľ a konzument v našom prostredí chýba. Pre svojich európskych príbuzných sú však hrozbou. Ako všežravé tvory sa živia ostatnými chrobákmi a dokonca aj larvami našich lienok, zlatoočiek a iného hmyzu, ktorý je užitočný, preto dokážu narobiť veľkú škodu. Navyše sa množia veľmi rýchlo, pretože jedna samička takejto lienky dokáže za svoj život naklásť až dvetisíc vajíčok. Oproti tomu naša lienka sedembodková iba okolo 50 až 150.

Pre bežného človeka nebezpečné, našťastie, nie sú, no u citlivých ľudí môžu vyvolať alergie, ktoré sa môžu prejaviť podráždením pokožky, preto po prípadnom kontakte s nimi si určite nezabudnite dôkladne umyť ruky. Mali by ste o nich tiež vedieť, že sú schopné hrýzť. Vylučujú dokonca páchnucu žltú obrannú tekutinu, ktorá je alergénna a môže spôsobiť aj škvrny na stenách.

Takto sa ich účinne zbavíte

Lienky neznášajú vôňu citrusov – na balkón alebo terasu dajte sviečku s vôňou citrusov, pomôže aj postrek pripravený z vody a citrusového esenciálneho oleja.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Mätový postrek – zmiešajte vodu s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja a miesta na ktorých sa lienky zdržujú jednoducho touto zmesou postriekajte.

Zatiahnite rolety a použite tmavé závesy: lienky priťahuje svetlo z vášho domova.

Vyplňte praskliny a drobné trhliny – práve v nich sa budú lienky zhromažďovať a snažiť sa dostať do vášho domu.

Rovnako, ako vôňu citrusov neznášajú lienky ani vôňu moruše. Ak nájdete sviečku s vôňou moruše, rozhodne vám v boji proti lienkam jej vôňa pomôže.

Octový postrek – ocot zmiešajte s vodou (1:1) a nastriekajte na miesta, kde sa lienky zhromažďujú.

Vysávač – lienky môžete skúsiť jednoducho povysávať – aby sa vám však nedostali až do vnútorného vrecka vysávača, dajte do hadice starú silonkovú pančuchu. Potom môžete lienky jednoducho vypustiť do prírody (samozrejme ďaleko od vášho domu).

Aby sa nedostali do vnútra, nezabúdajte dobre zatvárať okná a ideálne sú aj sieťky, ktoré im zabránia v prístupe do interiéru.

Lienky neznášajú prievan (aj preto sa najčastejšie zhromažďujú na tej strane domu, ktorá je v závetrí). Môžete teda vyskúšať vonkajší ventilátor, nasmerovaný na miesto, kde sa zdržiavajú.

Chemický postrek alebo pasca – tieto zakúpite v záhradkárstve alebo iných špecializovaných predajniach.

    Feed has no items.

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.