Obdobie ideálne na zazimovanie muškátov prichádza práve teraz. Teploty vonku stále viac klesajú a čoskoro sa môžu dostaviť prvé mrazy – na niektorých miestach sa už dokonca prihlásili o slovo. Muškáty by v exteriéri nemali byť vystavené mrazom, ale dokážu mierne mrazy prežiť, je však potrebné, čo najskôr ich pred mrazom ochrániť a to vhodným zazimovaním.
Pred tým, ako rastliny zazmimujeme, je potrebné znížiť intenzitu zálievky a tiež nepridávať žiadne hnojivo. Rastliny sú počas zimných mesiacov v odpočinkovej fáze, nechceme predsa aby rástli či dokonca kvitli.
Na zazimovanie sú vhodné len tie rastliny, ktoré sú zdravé a pevné. Je preto potrebné dobre ich prezrieť. Obzvlášť veľkú pozornosť si zasluhuje muškátová hrdza – hubové ochorenie, ktoré sa rýchlo rozšíri aj iné rastliny. Časti napadnuté hrdzou odstráňte.
Tiež je dobré očistiť povrchovú vrstvu substrátu, aby sa v ňom nerozmnožila pleseň alebo chrobáky.
Rovnako odstráňte aj uschnuté listy a všetky kvety, nezabudnite na puky – rastlinka si musí počas zimy oddýchnuť. Ak nechcete, aby sa muškáty počas zimného odpočinku veľmi vytiahli a vyrástli do vysokých pahýľov, je potrebné ostrými nožnicami odstrihnúť tohtoročné výhonky a rez nechať uschnúť. Strihajte tak, aby ste zachovali pôvodné vetvenie, tesne nad kolienkami.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Muškáty je vhodné umiestniť do svetlej pivnice, garáže alebo inej miestnosti v ktorej nemrzne, no zároveň je v nej nižšia teplota. Ideálna tepltoa na prezimovanie je 5-8 stupňov Celzia, teplota by nemala presiahnuť 10 stupňov. Muškáty by tiež mali mať dostatok svetla, umiestnite ich do blízkosti okien, alebo na parapet. Počas zimného obdobia zalievame približne 1 x za 10 dní a vždy tak, aby bol substrát len mierne vlhký, nikdy nie preliaty. Niektorí pestovatelia zalievajú počas zimy muškáty len raz za mesiac a doprajú im intenzívnejšiu zálievku, odporúča sa však radšej častejšie, v menších množstvách.
S ťahavými muškátmi je to veľmi podobné. Pred zazimovaním ich skrátime približne na 10-15 cm a keď listy zožltnú, treba ich otrhať. Režte tam, kde je stonka už drevitá. Odrezky nevyhadzujte, ale husto ich zapichajte do malých debničiek, kde sa počas zimy zakorenia a na jar z nich máme nové ťahavé muškáty.
Ak nemáte miesto s dostatok svetla, nezabúdajte na pravidlo čím menej svetla, tým nižšia teplota. Horšiu svetelnosť znášajú horšie ťahavé muškáty, tie obyčajné ju dokážu prečkať a keď ich na jar vyberiete na svetlo, rastú normálne ďalej.
Muškáty sa začiatkom marca odporúča opäť zostrihať približne na 15 cm a mierne pristrihnúť aj korene. Neskôr ich treba presadiť do novej zeminy (do tejto zeminy je vhodné pridať aj granulované hnojivo pre muškáty) do ktorej je vhodné pridať aj trochu granulovaného hnojiva. Postupne zvyšujeme intenzitu zálievky a od apríla začneme aj pravidelne prihnojovať. V máji muškáty opäť vyberieme von.
Počas zimných mesiacov muškáty kontroluje a v prípade problémov vhodne ošetrite.