Zlikviduje vši, odstráni pleseň, vylieči herpes: 19 využití levandule, ktoré by mal poznať každý, kto ju pestuje!

Kto by nemiloval levanduľu? Jej nádherná farba a hypnotická vôňa však ani zďaleka nie sú jej jedinými benefitmi. Prinášame vám 19 tipov, ako klenot z Provenskálska využiť pre vašu záhradu, domácnosť aj zdravie. Možno budete prekvapení, čo všetko v skutočnosti dokáže.

Kto by nemiloval levanduľu? Jej nádherná farba a hypnotická vôňa však ani zďaleka nie sú jej jedinými benefitmi. Prinášame vám 19 tipov, ako klenot z Provenskálska využiť pre vašu záhradu, domácnosť aj zdravie. Možno budete prekvapení, čo všetko v skutočnosti dokáže.

Zníži krvný tlak

Levanduľa dokáže skutočne pomôcť pri tomto probléme. Jej silice totiž pôsobia nielen na nervový, ale aj na obehový systém. Pridajte si sušenú levanduľu do kúpeľa, alebo si do vody kvapnite niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Tiež pomôže, ak si masírujte spánky levanduľovým olejom. Vyrobíte si ho celkom jednoducho, návod, ako na to nájdete TU. Pozor, keďže levanduľa znižuje tlak, nie je vhodná táto metóda rpe osoby s veľmi nízkym tlakom.

Upokojí a privodí blahodárny spánok

lavender-1465461_960_720

Dokonca aj počas najhorúcejšie leta, kedy je pre organizmus ťažké pokojne odpočívať, dokáže levanduľa pomôcť. Dajte si do vankúša vrecúško sušenej levandule, alebo si nakvapkajte levanduľový olej priamo na vankúš.

Pri zápale dýchacích ciest a astme

Do látkového vrecúška vložte usušené kvety levandule a vložte ho do horúcej vody počas kúpeľa (použite asi 3 hrste sušených kvetov). Armoaterapia prospieva dýchacím cestám a dokonca je účinná aj pri alergiách a vážnych stavoch, akým je napríklad astma.

Zlikviduje vši

Voš detská sa s levanduľou nekamaráti – ako napokon väčšina parazitov. Vši porazíte pomocou levanduľovej silice – stačí, ak ju vmasírujte do pokožky hlavy alebo jemne rozprášite pomocou rozprašovača- Nevrhajte 30 minút účinkovať a potom umyte šampónom. Postup opakujeme 2x týždenne, kým vši nezmiznú (pri krátkych vlasoch by mali stačiť 2-3 aplikácie).

...

Žiadne mole ani hlodavce

Všimli ste si, že na záhone s levanduľov ani v jeho okolí nie sú žiadne hlodavce? To preto, že vôňa levandule ich veľmi silno odpudzuje. Ak ich máte v byte, nakvapkajte na vatu pár kvapiek levanduľového oleja a rozmiestnite na miesta, kde ste ich videli – vôňa levandule ich odplaší. Rovnako pôsobí proti moliam, vrecúško so sušenou levanduľou by nemalo chýbať vo vašej komore. Z času na čas ho požmoľte medzi prstami a opäť sa aktivuje krásna vôňa.

Upokojí ekzém

Stačí, ak si potriete miesta, na ktorých vás pokožka svrbí a páli týmto olejom. Olej uvoľní napätie, upokojí a má hojivý a antibakteriálny účinok.

Zbaví vás komárov a odplaší aj kliešte

Upokojí podráždenú pokožku a pomôže zaspať: Vyrobte si levanduľový olej len z 2 prísad!

Levanduľový odpudzovať hmyzu poznali už naše babičky. Do obyčajnej alpy dali lúhovať sušené kvety levandule a pár kvapiek citrónovej šťavy. Natrieme na pulzujúce a odhalené miesta (najmä za uši a na zápästia, tiež nastriekame na šaty).

Krásna pleť – mladšia a pevnejšia

Hovorí sa, že tajomstvo krásy francúzskych žien je ukryté práve v levanduli. Aby ste mali krásnu pleť, stačí, ak si do vaječného bielku pridáte pár kvapiek levanduľového oleja. Ušľahajte, naneste na tvár sneh, ktorý vám vznikne a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom opláchnite vodou.

Proti vypadávaniu vlasov

1290_fda186b3e4d10e08e61d24d509f85620

Levanduľa dokáže rýchlo prekrviť pokožku a to znamená, že dokáže vyrieš veľmi nepríjemný problém – vypadávanie vlasov. Pri umývaní si vmasírujte do pokožky hlavy jemne levanduľový olej – stačí skutočne len troška. Vlasy budú silnejšie a prestanú nadmerne vypadávať.

Pomôže pri boľavých nohách

Po celom dni vás nohy bolia, máte stvrdnuté päty či dokonca kŕče v chodidlách. Do teplej vody si dajte sušené kvety a pár kvapiek levanduľovej esencie. Potom si nohy ešte krátko pomasírujte olivovým olejom a budete sa cítiť ako znovuzrodení!

Zázračná levanduľa: Čo dokáže s našim zdravím a ako si z nej pripraviť letnú limonádu?

Proti nadúvaniu lepšia ako tabletky

Sušená levanduľa bojuje proti nafukovaniu a prispieva k správnej funkcii čriev. Stačí, ak si z nej ráno prirpavíte čaj alebo osviežujúcu letnú limonádu. 

Proti lupinám

Teplá zmes levanduľového esenciálneho oleja a olivového oleja dokáže vyriešiť problém s lupinami. stačí, ak si vmasírujte do vlasov a necháte pár minút pôsobiť – ako zábal. Potom dobre prepláchnite bežným šampónom.

Zničí pleseň a vylieči hnisavé rany a pľuzgiere

To všetko dokáže levanduľová silica. Na akútne ťažkosti – hnisavé rany, pleseň, zápaly, opuchy a štípance sa používa v nezriedenom stave.

Vyrobte si levanduľovú tinkúru – má mnohoraké využitie
oil

 

Stačí vám na ňu len 200 ml kvalitného liehu a 25 g kvetov sušenej levandule. Zalejte nechajte lúhovať dva týždne, sceďte cez gázu a môžete používať. Skladujte v tmavej nádobe.

Tinktúra je vynikajúca na masáž spánkov počas migrény. Mnohí ľudia ju považujú za jediný účinný prostriedok pre zmiernenie neznesiteľnej bolesti hlavy.

Rovnako pomáha uvoľniť stuhnuté svalstvo v okolí šije a na celej krčnej chrbtici. Masáž tinktúrou je vhodná aj pri bolestiach v krížovej časti chrbtice.

Tinktúra má silný dezinfekčný a antibakteriálny účinok. Pri bolesti hrdla ju použite ako kloktadlo namiesto slanej vody.

Výborná dezinfekcia na poranenia, odreniny a opuchy. Uľavuje aj pri bolestiach karpálneho tunela a reumatických bolestiach. Stačí, ak si tinktúrou potierate bolestivo miesta.

Niekoľko kvapiek tinktúry si naneste na herpes. Vydezinfikuje a výrazne urýchli proces hojenia.