Upratovanie zaberie len štvrtinu času a všetko žiari čistotou: 19 neoceniteľných rád profíkov, ktorí sa upratovaním živia!

istenie môže byť skutočne drahé, ak si kúpite všetky druhy čistiacich prostriedkov, ktoré vidíte v reklame. Ale väčšina z nás už má všetko, čo je potrebné na dokonalú čistotu doma. Neplytvajte časom a peniazmi na nepotrebné čistiace prostriedky. Tieto jednoduché a prírodné recepty zanechajú váš dom bezchybný.

Triky profíkov, ktoré posunú upratovanie na novú úroveň.

Kúpeľňa

Zápach z odtoku

Prvá pomoc proti zápachu z odtoku: Večer nasypeme 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc,ráno už len spláchneme silným prúdom vody. Máte pokoj aj na viac dní.

WC

Ak máte zvyšnú kolu vo fľaši, nalejte ju do WC a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín (alebo ak je to možné cez noc). To vám tiež pomôže dostať sa na odľahlé miesta v mise, kde sa kefa nedostane. Vodný kameň a usadené nečistoty sú preč.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Obyčajná jedlá sóda je účinná čistiaca látka, ktorú môžete použiť na deodorizáciu a rýchle čistenie toalety. Nasypte niekoľko lyžíc sódy po obvode záchodovej misy a počkajte 10 minút. Potom  vyčistite kefou. Pre lepšie výsledky pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov.

Ako uvoľniť upchaté WC za 20 sekúnd

Ak chcete, aby bolo sklo v sprchovom kúte a tiež dlaždice lesklé a priehľadné, použite zmes citrónovej šťavy a jedlej sódy. Vytvorte pastu z týchto dvoch jednoduchých prísad a rozotrite po povrchu sprchového kútu a aj dlažby. Žiadna chémia, ktorý dráždi dýchacie cesty, toto funguje lepšie a výsledok vidíte hneď, ako zotriete. Nechajte na povrchu pôsobiť asi 15 minút.

Existuje skvelý, lacný trik, ktorý vám môže pomôcť bojovať proti vodnému kameňu. Dajte polovicu citrónu, ktorú už chcete vyhodiť na vodovodný kohútik, nechajte hodinu pôsobiť a opláchnite vodou. Funguje to perfektne a hlavne na tvrdú vodu.

Vyčistite kohútiky

Ak chcete, aby sa povrchy kohútikov ostal bez stôp od vodného kameňa a leskol sa ako zrkadlo, pretrite ho voskovaným papierom na pečenie.

Kuchyňa

Odmasťovač rúry

Na bežnú údržbu rúry nepoužívam žiadne odmasťovače ani čističe z obchodu. Toto mi perfektne vyhovuje. Domáci sprej, ktorý vám vydrží dlho, nestojí skoro nič a rúru perfektne odmastí a vyčistí. Vydrží celý rok a údržba s ním je hračka. Výborný aj na sklokeramickú dosku.

Potrebujeme:

60 ml saponátu na riad
120 ml Citrónová šťava
235 ml biely ocot
300 ml destilovaná voda alebo prevarená

Postup:

Všetko zmiešame vo fľaši s rozprašovačom. Ja to robím tak, že sprej nanesiem na povrch rúry, keď je ešte teplá a nechám pôsobiť celú noc. Ráno len zotriem mokrými utierkami a je to. netreba ani hubku. Na údržbu rúry aj na sporák a sklokeramickú dosku.

Digestor

Zanesený filter z digestora vyčistíte za 15 minút. Stačí, ak ho jednoducho namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónovej – v 1 litri vody rozpustíme 4 lyžice soli a 3 lyžičky kyseliny. Ak je mastnota až príliš odolná, preložte nádobu s tekutinou a digestorom na plameň a nechajte chvíľu variť. Špina pôjde dole jedna-radosť.

Plech

Sódu na pečenie používajte na to, aby ste si ľahko a rýchlo vyčistili plech, hrnce a misy na pečenie. Nasypte sódu po celom povrchu a nalejte malé množstvo vriacej vody na vrch. Po pridaní vody by  ste mali vidieť intenzívne bublanie. Odložte bokom na jednu hodinu a opláchnite.

Na kanvicu

Na odvápnenie vašej kanvice zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1, nalejte do vnútra a prevarte. Pred použitím vylejte,vypláchnite, nalejte dovnútra čistú vodu a opäť prevarte. Pri veľmi usadenom vodnom kameni nechajte zmes v kanvici hodinu pred varením.

Citróny, ocot a soľ môžu vytvoriť skvelý prírodný umývací prostriedok na umývanie riadu v umývačke. Vezmeme 4 citróny (nakrájame na štvrtiny) 2 šálky vody a dáme variť, potom rozmixujeme. Pridáme soľ, ocot a znova privedieme do varu. Použite 3 polievkové lyžice citrónového gélu namiesto tablety do umývačku riadu.

Káva proti zápachu

Ak si ráno vychutnáte šálku kávy, nevyhadzujte kávovú usadeninu. Dajte hrnček s ňou na dne do chladničky, aby ste predišli zápachu. Môžete vyrobiť dokonalý lapač pachu z pohára – stačí pokryť kusom fólie a urobiť dovnútra dierky.

Peroxid vodíka je ďalší lacný a naozaj efektívny čistiaci prostriedok pre vašu kuchyňu. Je to netoxické a dokonale bezpečný prostriedok na šetrné čistenie – likviduje baktérie, pleseň aj vírusy. Výborné aj na jemné čistenie klávesnice a iných háklivých zariadení.

Vodka a podobne ocot, fungujú veľmi dobre na akýkoľvek povrch zo skla a dokonca aj na vaše okuliare. Stačí namočiť papierovú utierku s vybranou tekutinou a jemne pretierať povrch, kým nebudete spokojní s výsledkami.

Pranie

Mastné a olejové škvrny je možné odstrániť detským púdrom. Nasypte na škvrnu a nechajte pôsobiť cez noc. Potom vyperte ako zvyčajne.
Bielidlo môže spôsobiť, že vaše oblečenie sa rýchlo opotrebuje  a vy miniete veľa peňazí na nové kúsky, aj na samotné bielidlo. Ak chcete perfektne vybieliť bielizeň, použite na to zmes jedlej sódy a octu. Tento prirodzený recept spôsobí, že vaše biele oblečenie bude skutočne biele.

Silonky do práčky

Ak nechcete, aby sa vám počas prania dostali do tkanín časti chĺpkov, vlasov a nečistôt, vhoďte do práčky staré silonky postláčane do tvaru loptičky – pokojne aj 2-3. Zachytia nečistoty a tie sa nedostanú na odev ani neupchajú filter.

Vyčistite zatuchnuté a zaprášané hračky zmesou 2 dielov jedlej sódy a 1 dielu kukuričného škrobu. Umiestnite hračku a čistiaci mix do plastového vrecka a intenzívne pretrepte. Uistite sa, že hračka je úplne pokrytá práškom. Potom len vyprášte na balkóne,  alebo vysajte.

Ak máte aviváž alebo zmäkčovadlo, vyskúšajte túto domácu možnosť. Zmiešajte 6 šálok vody, 3 šálky octu a 2 šálky vlasového kondicionéru podľa vlastného výberu. Pridajte 2 polievkové lyžice do prania, namiesto aviváže či zmäkčovadla.

Obývačka

Extra lesk okien?

Leštidlo do umývačky zmiešajte s obyčajným saponátom, vodou a potom okná zotrite stierkou. Lesk vydrží dlho!

Koberce v celom dome ako nové

Čistota, oživené farby a vôňa nielen na koberci, ale v celom byte. Táto údržba zaberie 10 minút a stačí to urobiť raz za 3 mesiace.

Potrebujeme:

Vodu

Aviváž

Soľ

Handru s mikrovláknom

Postup:

Najskôr koberce ako klasicky vysajem. Na necelý liter vody dám dve lyžice soli a lyžicu aviváže. Handru z mikrovlákna máčam v roztoku, ako keby som umývala podlahu jednoducho prebehnem celý koberec (špeciálne silno nedrhnem) koberec vyčistený za 10 minút v kuchyni aj v obývačke. Výsledok? Farba koberca sa krásne oživí a koberec je čistý a voňavý. A čo je najlepšie, krásne to bude voňať u vás v celom byte. Takto čistím koberce raz za 3 mesiace a mám ich stále ako nové. nepoužívam ocot, sódu ani iné babské triky, toto sa mi osvedčilo najviac. Ak si chcete pred sviatkami ušetriť prácu, odporúčam to aj vám.

Na čistenie pohovky zmiešajte 6 lyžíc mydlových vločiek s 1 približne pol litra vriacej vody. Zmes sa ľahko vymieša do peny, ktorú môžete použiť na tkaninu. Dôkladne vyčistite a potom zotrite vlhkou handričkou. Tento jednoduchý čistiaci prostriedok na čalúnenie funguje aj na koberce.

Opätovne použiteľné čistiace utierky predstavujú skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. V nádobe zmiešajte 1 šálku vriacej vody, ¼ šálky alkoholu a 2 lyžice saponátu. Do tejto zmesi namočte 4-5 malých kúskov tkaniny. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek svojho obľúbeného éterického oleja na deodoráciu. Potom stačí len vybrať a máte perfektnú antibakteriálnu čistiacu utierku pripravenú na použitie.

Olivový olej môže slúžiť ako vynikajúci leštič na drevo. Nalejte niekoľko kvapiek na handričku, vyleštite drevený nábytok a povrch buede doslova zažiariť.

Do hĺbky vyčistíte koberce pomocou jednoduchých cenovo dostupných prísad. Začnite dôkladným povysávaním povrchu, potom urobte pastu z 1/4 šálky soli, 1/4 šálky boraxu a 1/4 šálky octu. vyčistite hlavne špinavé a mastné škvrny, potom nechajte vyschnúť a opäť vysajte. Potompodľa potreby očistíme už len vodou.

Mosadz môže v priebehu času naozaj stmavnúť. Ak ju chcete obnoviť, zamiešajte šťavu z 1/2 citróna s lyžicou sódy na pečenie (môžete tiež použiť soľ). Po preverení sa zmení na pastu. Jemne vydrhnite touto pastou.