Odhaľte tajomstvo kuchynských prísad v záhrade: Užitočná môže byť soľ, sóda, droždie, mlieko, jogurt, horčica aj Coca-cola!

Kuchynské prísady môžu byť v záhrade perfektnými pomocníkmi a presvedčil sa už o tom nejeden záhradkár. Vďaka týmto surovinám získate účinné hnojivo, fungicíd, aj insekticíd a stačí ich len vedieť správne použiť.

Vďaka portálu kolizhanka sa v tomto článku dozviete viac!

Soľ

Ovocné stromy by ste mali ešte pred pučaním postriekať soľným roztokom, aby ste zabránili plesňovým chorobám.

Pol šálky soli rozpustenej vo vedre s vodou vám pomôže bojovať s cibuľovou plesňou.

Červená repa miluje hnojenie soľným roztokom. Pohnojiť by ste ju mali 2-krát: vo fáze 4 – 5 pravých listov a mesiac pred zberom. Budete potrebovať roztok zo 100 g soli a 10 litrov vody.

Sóda bikarbóna

Je ťažké si predstaviť modernú záhradu bez sódy bikarbóny. Zdá sa, že pomáha naozaj všade.

Vinič počas dozrievania hrozna postriekajte roztokom sódy, aby ste zabránili sivej hnilobe a zároveň to pomáha aj zvýšiť obsah cukru v bobuliach. Na roztok potrebujete 75 g sódy bikarbóny a 10 litrov vody.

Rovnaký roztok môžete nastriekať na všetky ovocné stromy, aby ste vyhnali húsenice, ktoré požierajú listy.

Sóda je jedným z najúčinnejších prostriedkov proti múčnatke. Na preventívny postrek uhoriek použite roztok z 1 lyžičky sódy a 1 litra vody.

Egreše a ríbezle môžete ošetriť nasledovným roztokom: 1 lyžicu sódy zmiešajte s rozdrvenou tabletou aspirínu, 1 lyžičkou saponátu alebo tekutého mydla a 1 lyžicou oleja na 4,5 litra vody.

Uhorkám doprajte roztok z 1 lyžice sódy a 10 litrov vody, aby ste zabránili predčasnému žltnutiu listov.

Kapustové hlavy v záhrade posypte sódou bikarbónou a nezožerú vám ich húsenice.

Okrem uvedeného je sóda skvelá aj na namáčanie semien pred výsadbou.

Horčičný prášok

Horčičný prášok odpudzuje škodcov a preto je dobré ho mať vždy poruke.

Horčica pomáha v boji proti slizniakom a slimákom. Stačí rozprášiť horčičný prášok medzi rastlinami a tento škodca sa viac v hriadkach neobjaví.

Roztok z horčičného prášku pomáha proti voškám.

Ak zmiešate 100 g horčičného prášku a 10 litrov vody, potom prefiltrujte, zrieďte s vodou v pomere 1:1 a pridajte 40 g mydla pre lepšiu priľnavosť.

Získate tak skvelý insekticíd. Stačí len postriekať rastliny aspoň 2 po sebe nasledujúce dni, jablone sa odporúčajú striekať 15 – 20 dní po odkvitnutí a bobuľové kríky začiatkom leta.

Kefír alebo srvátka

Kefír alebo srvátka sa spravidla používajú na prevenciu a kontrolu patogénnych plesňových chorôb. Baktérie a plesne mliečneho kvasenia potláčajú konkurenciu a nepoškodzujú samotné rastliny.

Kefír nastriekajte na listy uhorky, aby ste zabránili ich žltnutiu. Za týmto účelom zrieďte 2 litre kefíru vo vedre s vodou.

Pomocou kefíru sa môžete zbaviť múčnatky na egrešoch.

Aby ste zabránili neskorej plesni, môžete sadenice paradajok nastriekať nasledujúcim roztokom: pol litra kefíru zmiešajte s pohárom Pepsi alebo Coca-coly na 10 litrov vody.

Od prvých júlových dní by sa mali dospelé paradajky striekať kefírom s vodou, zriedeným v pomere 1:1.

Liter kefíru zriedený vo vedre s vodou je tiež vynikajúcim hnojivom pre sadenice paradajok, aj pre dospelé rastliny.

Vo všetkých vyššie uvedených prípadoch môže byť kefír nahradený srvátkou.

Droždie

Je vynikajúcim stimulátorom rastu, pretože je bohaté na živiny a zlepšuje pôdnu mikroflóru.

Hnojenie kvasinkami je vhodné takmer pre všetky rastliny a preto sa droždie často využíva ako účinné hnojivo.

Stačí len zriediť kilogram čerstvého droždia v 5 litroch teplej vody, potom nechajte stáť a pred použitím zrieďte vodou v pomere 1:10.

Kvasnicové hnojivo zo sušeného droždia si pripravíte tak, že zmiešate 10 g sušeného droždia, pridáte pár lyžíc cukru a zalejete 10 litrami vody. Nechajte 2 hodiny stáť a zrieďte vodou v pomere 1:5.

Čo by ste si mali vždy pamätať pri použití kvasníc v záhrade?

 

Kvasinky sú huby a v chladnom prostredí neprosperujú, preto je najlepšie hnojiť v teplejšom období, keď už sa pôda zahreje.

Kvasinky absorbujú draslík, takže nezabudnite tieto straty kompenzovať popolom.

Rastliny sa spravidla hnoja kvasinkami maximálne 3-krát za sezónu. Viac nie je potrebné.

Mlieko

Múčnatku na uhorkách môžete odstrániť tak, že ich postriekate roztokom z 9 litrov vody a 1 litra odstredeného mlieka. Pridajte ešte 10 – 12 kvapiek jódu.

Zmes 20 g pracieho mydla, litra mlieka a 30 kvapiek jódu na 10 litrov vody pomôže zabrániť predčasnému žltnutiu listov uhoriek.

Coca-cola alebo Pepsi-cola

Ako už bolo spomenuté vyššie, cola sa spolu s kefírom používa na postrek sadeníc paradajok.

Môže poslúžiť ako návnada na slimáky a slizniaky, ak pohár s colou zakopete do zeme tak, že otvor pohára je na úrovni zeme.

Cola pomáha pri napadnutí rastlín voškami.

Ak váš krušpán napadla vijačka krušpánová, odporúča sa vyzbierať húsenice a vajíčka postriekať colou. Krušpán následne pohnojte a začne vyháňať nové výhonky.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.