17 úžasných rastlín, ktoré vám budú kvitnúť celé leto až do neskorej jesene!

Nenáročné na pestovanie, odolné a pripravené skrášľovať vašu záhradu svojimi kvetmi celé mesiace. Predstavujeme vám 17 krásnych rastlín, ktoré kvitnú od jari až do jesene.

Kvety sú ozdobou každej záhrady a najväčšiu radosť z nich samozrejme máme vtedy, keď kvitnú. Zatiaľ, čo niektoré kvitnú len veľmi krátko, iné nás svojou pestrofarebnou nádherou dokážu tešiť celé mesiace. Toto sú tie najkrajšie z nich:

Ibištek Sýrsky

perennial-hibiscus-that-blooms-all-summer-long

Stále častejšie ho nachádzame v slovenských záhradách. Dôvod je jednoduchý, nenáročná starostlivosť, odolnosť voči horúcim letným teplotám a nepretržitá doba kvitnutia od júla až do začiatku septembra. Môžete ho pestovať v tvare kra, ako farebný živý plot, alebo vo väčších črepníkoch.

Petúnie

purple-wave-petunia-plant-that-blooms-all-summer-long

Petúnie sú krásnou ozdobou balkónov či terás. Najčastejšie sa pestujú v závesných črepníkoch a vytvárajú úžasné farebné vodopády. Petúnie potrebujú pravidelnú zálievku a svojou krásou vás budú tešiť počas celého leta, až do jesene.

Cínie

pofusion-sunrise-zinnia-blooms-early-to-late-summer

Letničky, ktoré svojimi pestrými farbami skrášlia každú záhradu alebo balkón. Cínie začínajú kvitnúť v júni a dokvitajú ešte počas októbra. Dobre znášajú vysoké teploty, darí sa im na slnečných miestach a nevyžadujú časté hnojenie ani každodennú zálievku. Krásny nápad je vysadiť ich okolo chodníka, kde vytvárajú živý pestrofarebný lem.

Pelargónie

geranium-lierre-roi-des-balcons-rose

Muškáty sú hádam najobľúbenejšími kvetmi, ktoré zdobia naše okná, balkóny a terasy. Najčastejšie ich pestujeme v črepníkoch a môžu byť ozdobou našich domovov celé mesiace – od jari až do jesene. Muškáty majú radi slniečko a vlhko – ale nie príliš. Zemina by medzi jednotlivými zlievaniami mala preschnúť. Zalievajte ráno alebo večer priamo ku koreňom. V lete sa odporúča muškáty hnojiť každé 2 až 3 týždne.

Gomfréna hlávkatá

Globe-amaranth-all-summer-long-bloom_800x

Táto letnička dorastá do výšky približne 30 cm. Miluje slnečné miesta a svojimi fialovými hlávkami vás bude tešiť celé leto – od začiatku júla až po koniec septembra. Hovorí sa, že tejto rastlinke sa najviac darí, ak si ju príliš nevšímame. Nevyžaduje pravidelné hnojenie ani zalievanie, ak však pretrváva dlhšie obdobie sucha, treba ju z času na čas pokropiť. Okrem fialovej môžu mať bielu, lilavú, purpurovú či červenú farbu.

Kotúč prímorský

sea-holly-summer-time-plant

Rastlina exotického vzhľadu pochádza zo suchých pobrežných oblastí Kaukazu a Iránu. Horúce a suché leto je pre nich ideálne a preto kvitnú od začiatku leta až do jesene. Darí sa im aj v chudobnej pôde a nepotrebujú žiadnu špeciálnu výživu ani starostlivosť. Jediné, pred čím je potrebné rastlinu potrebné uchrániť je prílišná vlhkosť. Suché rastliny sú ideálne na aranžovanie.

Ľaliovka

black eyed stella de oro

Zdobili záhrady našich starých mám a dnes sú rovnako populárne ako kedysi. Ľaliovka patrí emdzi najkrajšie kvitnúce trvalky. Začínajú kvitnúť na počesť začiatku prázdnin na konci júna alebo začiatkom júla. Kvety síce rýchlejšie odkvitajú, ale postupne rozkvitajú stále nové a nové kvety. Obdobie kvitnutia trvá 5-6 týždňov.

Iberis

Evergreen-Candytuft

Iberky sú obľúbenými rastlinami skaliek. Kvitnú bielymi kvetmi, ktoré pripomínajú stále svieži biely závoj. Obľubuje slnečné, suchšie miesta – dobre oddrenážované. Rastlinu začínajú kvitnú v máji a ak ich občas prestriháte, budú kvitnúť až do jesene.

Rudbekia srstnatá

Brown-Eyed-Susan_800x1

Rozhodne jeden z naj-húževnatejších kvitnúcich vytrvalcov v záhrade. Kvitne ešte dlho po tom, ako ostatné letné trvalky odkvitnú.Kvitnú, až kým neprídu silnejšie mrazy. Začínajú kvitnúť počas letných mesiacov, kedy potrebujú intenzívnejšie zalievanie a hnojenie, na jeseň však môžete so starostlivosťou poľaviť.

Konopáč purpurový

JoePyeWeed2_800x1

Kvitne od júna až do septembra. Táto divoká kvetina s bohatými hlávkami malých kvetov dosahuje výšku až 70 – 150 cm. Prirodzene vyrastajú na okraji lesov a preto vyžadujú vlhkejšie prostredie.

Echinacea

Purple-coneflower-in-garden1

Známa bylinka a krásna trvalka, ktorej sa najlepšie darí v bežnej záhradnej pôde. Najkrajšie pôsobí, ak ju skombinujete s okrasnými trávami. Kvitnúť začína uprostred leta a odkvitá až koncom septembra. Echinacea vyžaduje dostatok slnečného svetla a mierne zalievanie.

Georgíny

Dahlia-flower-Garden_800x1

Obľúbená letnička, ktorá kvitne v celej škále pestrých farieb. Potrebujú slnečné miesta a vyživenú pôdu. Ak sa o ne správne staráte, budú vám kvitnúť 3-5 mesiacov.

Astry

Aster-dumosus-plant-that-blooms-all-summer_800x1

Kvety rozmanitých farieb rozžiaria vaše záhony. Začínajú kvitnúť v lete a darí sa im až do neskorej jesene. Astrám vyhovujú slnečné až polotienisté miesta a potrebujú pravidelnú zálievku a pôdu bohatú na humus.

Panstemon (Dračník Hybridný)

Penstemon-pinifolius_800x1

Tieto krovinové rastliny majú pomerne krátku životnosť, avšak dokážu vytvárať veľké množstvo krásnych rúrkovitých kvetov počas dlhého obdobia – od začiatku jari až do neskorého leta. Rastlina vyžaduje miernu zálievku a bohatý prísun slnečných lúčov.

Aksamietnica

marigolds-summertime-plant_800x1 (1)

Rozžiaria každý záhon v oranžových a žltkastých tónoch. Kvitnú nepretržite celé leto až do jesene. Potrebujú dostatok slnečné svetla a ak ich zabudnite zaliať, nič sa nedeje, prežijú aj náročnejšie podmienky a nepravidelnú zálievku. Táto rastlinka známa nielen nenáročnou starostlivosťou, ale aj špecifickou vôňou, ktorá vám môže byť v záhrade veľmi nápomocná. Stačí ju totiž vysadiť k zemiakom, ružiam, cibuľovinám, rajčinám alebo jahodám a máte pokoj s voškami, háďatkami a ďalšími škodcami. Biologické látky, ktoré aksamietnica vylučuje, odpudzujú škodcov už z diaľky a dávajú im najavo, že tu nemajú čo hľadať.

Gaura biela

Gaura_Whirling-Butterflies_800x1

Táto rastlina s jemnými bielymi kvetmi pochádza z ďalekého Texasu. Vyrastá v dlhých výhonkoch, ktoré sú doslova obsypané desiatkami kvetov. Gaura kvitne od júna až do neskorého októbra. Rastlina potrebuje dostatok svetla a mierne vlhkú polopriepustnú pôdu. Je vhodná aj na pestovanie v črepníku na balkóne. Potrebuje pravidelnú zálievku a počas leta aj pravidelné prihnojovanie – každé dva až tri týždne.

Slnečnica

sunflowers-attract-bees_800x1

Rastlina, ktorá sama vyzerá ako žiarivé slnko. Slnečnica ako vyplýva už z názvu, potrebuje k životu slnečné miesto. Doba kvitnutia slnečnice je od júla do októbra a je závislá od vývoja počasia. Ak chcete obdobie kvitnutia predĺžiť, odstráňte odkvitnuté kvety vtedy, keď začnú dozrievať semená.

Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie